Αγορά C64.

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.261
Αντιδράσεις
3.235
Ηθελα να πω "Μόλις μου ήρθε"... Γιέα!!!!!!! :D :D

Συγκεκριμένα ήρθε ο 64C ο οποίος θεωρώ ότι είναι πρόγονος της A500 σε εμφάνιση. Ηρθε στο κουτί του κομπλέ μαζί με το original κασετοφωνακι της Commodore και καμια 20αριά παιχνίδια και 1 cartridge. Ηρθαν επίσης 4 Quickshot II sticks, τα 2 χαλασμένα μάλλον αφού κινούνται ελευθερα και δεν ακούγεται ο "κλικ" ήχος όταν τα κουνάς. Τα άλλα 2 όμως είναι στο κουτί τους. Εννοείται το κασσετοφωνάκι πάει στο αρχείο αφού θα παραγγείλω μια MMC64. Θέλω να ρωτήσω τους ειδικούς επί του θέματος. Οταν κουνάω το βύσμα του RF καλωδίου η εικόνα παίζει τραγικά. Βέβαια σταθεροποιείται και δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά μήπως πρέπει να τον ανοίξω για να τσεκάρω το σημείο εκείνο; Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω; Α, έχει αυτοκόλλητα σε διάφορα σημεία, οπότε θεωρώ ότι δεν έχει ανοιχτεί ποτέ.

Το δέμα ήρθε από Ιρλανδία. Μέσα είχε μια διακήρυξη και ένα Καλάζνικοφ :D :D:D:D:D:D:D
 
Aμα ειναι απο Ιρλανδια,τσεκαρε αν βγαζει ηχο στην τηλεοραση...(εχει διαφορετικο PAL απο οτι εμεις)
 
Wally είπε:
Aμα ειναι απο Ιρλανδια,τσεκαρε αν βγαζει ηχο στην τηλεοραση...(εχει διαφορετικο PAL απο οτι εμεις)

Εεεεεμ.....Nope! Εικόνα πάντως έχει καθαρή!

Καλά......αντί να μου πεις ότι μα και μου και σου ξου μου ξου μανταλάκια και οτι τη μπάτησα (αυτό δε θέλω επ'ουδενί να του ακούσω!!!), πες μου τη λύση :D
 
Αν δεν βγαζει ηχο ρωτα τα τσακαλια εδω μεσα εαν ο C64 εχει κανα ποντεσιομετρο οπως το 2600 που να μπορει να αλλαξει τη συχνοτητα που στελνει τον ηχο στην τηλεοραση...

Aλλη λυση ειναι να δεις αν η ψωμιερα παιρνει composite μοντιφα ;)
 
Εμένα πρέπει για άλλη μια φορά να ρωτήσει..... :D

Πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα και στο μεταλλικό κουτάκι του tvout έχει 4-5 trimmers, παίξε με τα δύο πιο αριστερά (όπως κοιτάς το μηχάνημα κανονικά σα να είσαι μπροστά του αλλά χωρίς το καπάκι) ενώ έχεις φορτωμένο παιχνίδι που βγάζει ήχο. Όταν ακούσεις ήχο σταμάτα, καλός είσαι....
 
Για αλλη μια φορα η C64 users φανηκαν ανεπαρκεις :tease:
 
gtsamour είπε:
Εμένα πρέπει για άλλη μια φορά να ρωτήσει..... :D
Πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα και στο μεταλλικό κουτάκι του tvout έχει 4-5 trimmers, παίξε με τα δύο πιο αριστερά (όπως κοιτάς το μηχάνημα κανονικά σα να είσαι μπροστά του αλλά χωρίς το καπάκι) ενώ έχεις φορτωμένο παιχνίδι που βγάζει ήχο. Όταν ακούσεις ήχο σταμάτα, καλός είσαι....
Θα πρέπει να αναφέρω μία πολύ σημαντική λεπτομέρεια. Η τηλεόραση του σαλονιού είναι μια Sony 32" Wide. Το μόνο από τα συστήματα μου που παίζει σωστά ήχο και εικόνα, είναι οι 2 Αμίγκες, εάν θυμάμαι στα κανάλια 35 ή 36, χωρίς αναζήτηση. Απλά βάζω εάν από τα 2 δε θυμάμαι ποιό, και είμαι εντάξει. Το Atari 2600 και το κομοντοράκι τώρα, δε δείχνουν τίποτε. Θα ρωτήσετε πώς ξέρω ότι το κομοντοράκι δουλεύει. Εχω μια κάρτα TV USB και συνδέω εκεί το RF καλώδιο και τα βλέπω ασπρόμαυρα. Μάλλον η κάρτα δεν είναι και σόι. Η Αμίγκες παίζουν εγχρωμη εικόνα και ήχο μόνο μεσω S-video και τα 2 RCA ήχου. Βέβαια τα χρώματα είναι χάλια. Είμαι σίγουρος ότι ξέρετε τη λύση. Η μία είναι σίγουρα να πάρω μία οθόνη Blue Sky της πλάκας που τα παίζει όλα :D . Λοιπόν, για βοηθάτε ρε. Α, το C64 έχει στο πίσω μέρος , και μεταξύ του cartridge port και του RF, μία ρύθμιση που γράφει L-H και από πάνω ακριβώς γράφει τώρα BSI. Δεν ξέρω τί ρόλο παίζει. Επίσης υπάρχει και μια υποδοχή που γράφει Video. Δεν έχω το αντίστοιχο καλώδιο. Δεν ξέρω εάν το καλώδιο αυτό έχει RCA για βιντεο και 2 RCA για ήχο. Πιθανόν να υπάρχει κάτι που να βγάζει SCART. Παιδιά δεν ξέρω, είμαι χαμένος και πιθανόν να λέω βλακείες. :help:

@EDIT, Ρε gtsamour, ρε φίλε είναι σφραγισμένο. Ξέρω γω, να το ανοίξω; Θα μου πεις, εάν δεν υπάρχει και λύση άλλη, τί να κάνω!
 
Aν δεν θέλεις να το ανοίξεις, βρές στο ebay ένα καλώδιο RGB to SCART και θα είσαι οκ.

Και σε μένα μια παλιο Sony έχει μόνο πρόβλημα με τον ήχο του C64 και του Spectrum 128, η philips και η Samsung μια χαρά τον βγάζουν τον ήχο.

Τα L-H δεν ξέρω τι κάνουν, το δικό μου δεν είχε διακόπτη εκεί, είχε το άνοιγμα αλλά δεν είχε διακόπτη.

http://cgi.ebay.co.uk/Atari-800-XL-XE-Commodore-64-128-2-0m-SCART-Cable_W0QQitemZ230151949289QQihZ013QQcategoryZ1250QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

http://cgi.ebay.co.uk/A-V-COMPOSITE-CABLE-COMMODORE-64-C64-BRAND-NEW_W0QQitemZ320089470710QQihZ011QQcategoryZ3543QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
 
gtsamour είπε:
Aν δεν θέλεις να το ανοίξεις, βρές στο ebay ένα καλώδιο RGB to SCART και θα είσαι οκ.
Αυτό το καλώδιο ίσως το φτιάξω μόνος μου εάν βρω schematics (που σίγουρα κάποιος μανιακός θα έχει ποστάρει)

@EDIT. Ασε το παρήγγειλα. 8 ευρώ με τα μεταφορικά, και τέλος. Δεν έχω το χρόνο να το φτιάξω, και πιστεύω ότι εάν το έβρισκα εδώ ολόκληρο ή έστω εάν το έπαιρνα κομμάτια, το κόστος θα ήταν σίγουρα μεγαλύτερο.

BTW, Για να το τεστάρω, χρησιμοποίησα ενα cartdidge με το International Soccer. Πρόσεξα ότι οταν η μπάλα έβγαινε out ακουγόταν ένας ανεπαίσθητος ήχος από τα ηχεία του PC. Ε, το βάζω τέρμα και ήχος τελικά παίζει!!! Μάλλον το modulator λογω ηλικίας έχει εξασθενήσει και το διάβασα στο ιντερνετ, και ότι το καλώδιο που παρήγγειλα θα λύσει το πρόβλημα. Το άνοιξα πάντως (ακυρώνοντας παράλληλα και την εγγύηση :D ) και δεν είχα ιδιαίτερο αποτέλεσμα με τα τριμεράκια. Απλά άλλαζε η ποιότητα της εικόνας. Τα άφησα ως είχαν. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.
 
my.php
Θα μου πειτε τωρα που το ξεθαψες? Ετσι ειναι αυτα. Υπαρχει λυση για το προβλημα σου Rygar. Ευτυχως καποιος εχει ποσταρει σχεδια για το διαμορφωτη του C64. Εκει φαινετε πως με μια κοληση το συστημα ηχου γυριζει απο B (το δικο μας) σε I (το ιρλανδικο). Αν τωρα ενδιαφερεσε το μηχανημα να γινει πιο original και να παιζει και μεσω ραδιοσυχνοτητας στην τηλεοραση (παροτι ισως εχεις λυσει το προβλημα σου με αλλα καλωδια), τοτε σου παραθετω αυτο το σχεδιο.



my.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και πολύ καλά έκανες που το ξέθαψες. Γιατί ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει. Εχω πάρει ένα σωρό καλώδια, έχω φτιάξει και κανά 2, αλλά το αποτέλεσμα είναι ασπρόμαυρο :(

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα αλμπουμ στο προφίλ σου και να ανεβάσεις εκεί την εικόνα, και να αλλάξεις το URL της ώστε από το imageshack, να διαβάσει εκεί. Το imageshack τις σβήνει μετά από κάποιο διάστημα μη χρήσης της εικόνας.

Ευχαριστώ για το σχεδιο.
 
Ένα καλωδιάκι πάντως για C64 από έναν Πολωνό, μιά χαρά μου δουλεύει. (Όταν έρθω Αθήνα τα Φώτα, ίσως μπορέσω να στο δανείσω. Εδώ στην Έδεσσα δεν ανέβασα retro μηχανήματα :D )
 
Rygar είπε:
Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα αλμπουμ στο προφίλ σου και να ανεβάσεις εκεί την εικόνα, και να αλλάξεις το URL της ώστε από το imageshack, να διαβάσει εκεί. Το imageshack τις σβήνει μετά από κάποιο διάστημα μη χρήσης της εικόνας.

Ευχαριστω για την ενημερωση. Το εκανα ηδη. Βεβαια λογω του οτι το site αλλαζει την αναλυση προς τα κατω η εικονα γινετε αρκετα ποιο θολη. Εκτος αν θελει να κανει καποιος απο εσας μια εξαιρεση λογω και της παλαιοτητας του εγγραφου.

Οσον αφορα την ασπρομαυρη εικονα σου συνιστω να συντονισεις την τηλεοραση εκει που βλεπεις ασπρομαυρα και να ρυθμισης με ενα κατσαβιδι συντονισμου το τριμερ του καναλιου ωστε να φερεις και το χρωμα. Η ρυθμιση πρεπει να ειναι ακριβης. Αν και παλι δεν εχεις χρωμα τοτε πρεπει να δοκιμασεις και με RGB για να καταληξεις αν φταιει το modulator ή ο υπολογιστης. Αν δεν βγαλεις ακρη παντως θα με ενδιεφερε να ασχοληθω εγω.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τώρα είναι αποθηκευμένος και για να πω τη μαυρη αλήθεια, ψιλοβαριέμαι να ασχοληθώ.

@Captain, ο Πολωνός έκλεισε, ή μάλλον, τον κλείσανε :D :D:D

Το πιο πιθανό πλέον είναι να θέλει πείραγμα με βάση το σχέδιο που έβαλε ο santosp.
 
Πίσω
Μπλουζα