Αγορα saturn σημερα

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Καληπερα σε ολους τους φανατικους sega users.

Μετα την προσφατη αγορα ενος dreamcast, εμεινα πολυ ικανοποιημενος και σκεφτομαι την αγορα ενος saturn. το μηχανημα το δινει μαγαζι στην Ελλαδα, μεταχειρισμενο μαζι με 2 παιχνιδια, για 30 ευρω. Ειναι καλη τιμη αγορας?

Και το βασικοτερο: το saturn παιζει αντεγραμενα παιχνιδια? χρειαζεται καποιο ειδος τσιπαρισματος (οπως το ps1) ή τα παιζει ολα χωρις τιποτα (οπως το θεϊκο dreamcast). Αν θελει "μετατροπες" για να παιξει αντιγραφα, μαλλον το ξεχναω, γιατι που να βρω τωρα αυθεντικα παιχνιδια.
 
Mike η τιμη ειναι καλη. Οσο για το τσιπαρισμα και τα μοντελα, εχει αναλυθει εκ βαθεων και πολλακις εδω μεσα. Με μια αναζητηση θα καλυφθεις πληρως.
 
Η τιμή είναι όντως καλή, απλά έχε υπ' όψιν σου πως κάποια μοντέλα είναι δύσκολα στο τσιπάρισμα (πρέπει να δεις μοντέλο κεφαλής αν είναι συμβατό).

Όσο για αυθεντικά παιχνίδια, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε δημοπρασίες. Από το ebay πήρα 2 (Tomb Raider, Virtua Fighter) με 8 ευρώ και τα 2 μαζί!
 
Με τέτοιες τιμές για original παιχνίδια, τι το θες το τσιπάρισμα;
 
Η τιμή είναι άριστη.

Για να παίξει αντίγραφα εύκολα θέλει τσιπάκι, το οποίο μάλιστα αντίθετα με τα κρατούντα στο PSX δεν το κάνει region free, οπότε θέλεις επιπροσθέτως είτε το (προτεινόμενο...) Action Replay 4-in-1 Plus cartridge είτε να κάνεις patch τα images στο κατάλληλο region. Επίσης υπόψη ότι το τσιπάκι είναι σήμερα σχετικά δυσεύρετο και όπως είπαν οι άλλοι φίλοι ΔΕΝ ταιριάζει σε όλα τα μοντέλα Saturn. Αυξημένες πιθανότητες να πετύχει το mod έχεις στο Model 2 Saturn που ξεχωρίζει από τα στρογγυλά κουμπιά, το Model 1 έχει οβάλ, αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι απόλυτο. Πραγματικά σίγουρος τρόπος είναι μόνο να δεις το board.

Από την άλλη υπάρχει το swap trick (αλλαγή original με αντίγραφο) που γίνεται σαφώς πιό εύκολα στο Model 1. Εγώ πάντως το βρίσκω πολύ αγγαρεία.

Στα original παιχνίδια τα πράγματα είναι διφορούμενα. Υπάρχει μεγάλος αριθμός τίτλων σε τιμές εντελώς χώμα, μεταξύ των οποίων είναι και αρκετοί κλασσικοί, πχ Sega Rally, Daytona USA, Virtua Fighter 2. Από την άλλη, κάποια από τα καλύτερα παιχνίδια, πχ Guardian Heroes, Dragon Force, Radiant Silvergun είναι σε εξωφρενικές τιμές και μόνο πορωμένος συλλέκτης μπορεί να τα πλησιάσει σε αυθεντικό.
 
Η τιμη πολυ καλη, βεβαιωσου ομως οτι παιζει σωστα τα παιχνιδια και δεν κολαει η ζοριζεται.. ο ευκολοτερος τροπος για να το διαπιστωσεις ειναι να βαλεις ενα παιχνιδι με καποια εισαγωγη full motion video και να δεις κατα ποσο παιζει κοφτα η σταθερα το βιντεο. Σε περιπτωση που δεν παιζει σωστα, ειτε πρεπει να ρυθμισεις την κεφαλη του laser, ειτε να την αλλαξεις.. Και οι δυο περιπτωσεις δυστηχως δεν ειναι απλες.

Σε περιπτωση που η κονσολα εχει στρογγυλα κουμπια, και οχι οβαλ, εχεις μικροτερες πιθανοτητες να παρουσιαστει προβλημα.

Πρωτη εκδοση με οβαλ κουμπια:

Sega_saturn.jpg


Δευτερη εκδοση στρογγυλα κουμπια:

sega_saturn_2.jpg
 
Απο οτι θυμαμαι ειναι η εκδοση με τα στρογγυλα κουμπια.

Αλλα μαλλον δεν θα προχωρησω στην αγορα, διοτι δεν πρεπει να εινα τσιπαρισμενο, (τα παιχνιδια που εχει εξτρα ειναι ολα αυθεντικα) και δεν νομιζω εν ετη 2009, να μπορω να το τσιπαρω στην Ελλαδα.

Ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες. Θα μεινω με το Dreamcast και το καινουργιο PS1 (αρχαιο, αλλα απο service) που πηρα. Παρεπιπτοντως τα γραφικα του PS1 που το 1998 μου φαινονταν φοβερα σε οθονη 1084SD2, τωρα σε 32' LCD μου φαινονται "τετραγωνισμενα". Και σκεφτηται οτι τοτε χρησιμοποιουσα composite κιτρινο καλωδιο για την εικονα, ενω τωρα πηρα το καινουργιο RGB-(full)SCART της SONY. Και παλι ομως...
 
Μα τι γινεται, μολις ειπα οτι δεν θα την παρω, εσκασαν αρκετα μηνυματα απο φιλους που ρωταγαν που ειναι να το παρουν για παρτι τους.

Λοιπον, ενημερωνω απαντες τους ενδιαφερομενους: Το μαγαζι που το δινει, ειναι γνωστο μαγαζι που δινει ρετρο κονσολες, αλλα το saturn μου το δινει εμενα, επειδη ειμαι προσωπικος φιλος. Κανονικα δεν το δινει, τουλαχιστον αυτη την στιγμη.

Το saturn το εφερε για ανταλλαγη αλλος πελατης (και πηρε ενα ps2 slim, ο ασχετος και εδωσε και μεγαλη διαφορα) και ετσι δεν ξερει και το ιδιο το μαγαζι την κατασταση της κεφαλης. Επισης δεν γνωριζει αν εχει τσιπακι ή οχι. Τα παιχνιδια που δινει μαζι, παιζουν σιγουρα, αλλα δεν εγγυαται τιποτα. Σαν να αγοραζω δηλαδη κατι απο ebay, που απλα να ξερω οτι παιζει.

Αν το δωσει σε αγνωστο, μπορει κατι να μην δουλευει σωστα, και μετα να εχει προβλημα και με την φημη του μαγαζιου. Ενω με εμενα δεν θα υπαρξει προβλημα, ειμαστε φιλοι, και δεν τρεχει τιποτα.

Αν τωρα εχει τοση ζητηση το saturn, το αγοραζω εγω, που μου το δινει, και σας το δινω στην ΙΔΙΑ τιμη, οπως ειπα το πρωι 30 ευρω. Φυσικα θα το τσεκαρω, και αν ειναι 100% οκ, τοτε θα το δωσω. Στον πρωτο που εστειλε pm.

Αλλα απο τους φιλους που το ζητησαν, καταλαβα οτι το μηχανημα ΑΞΙΖΕΙ, οποτε μαλλον θα το κρατησω για μενα, τσαμπα χαρηκατε!!!!!!!!!!!
 
εγώ πάντως έχω 2 τσιπαρισμένα model2 , που είναι σαφώς ευκολότερα στο να βρεθεί τσιπάκι...

ψάξε στο youtube να δεις video για το PSYCHO ASSASIN TAROMARU , και θα καταλάβεις αμέσως ότι θέλεις τσιπάρισμα... eBay αυτό πάει 300-450$
 
Έχω ενά με τα οβάλ κουμπιά για όποιον ενδιαφέρεται..! :p
 
εγω εχω παιχνιδια γνησια για dreamcast,saturn,nes,mega drive,genesis οποιος ενδιαφερετε ας μου στειλει pm.
 
Πίσω
Μπλουζα