Αλέξανδρος Δελμούζος (1987 ΕΤ2)

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
914
Αλέξανδρος Δελμούζος (1987 ΕΤ2)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αλέξανδρος_Δελμούζος

Η σειρά "Αλέξανδρος Δελμούζος" σε σκηνοθεσία Γιώργου Αγαθονικιάδη και σενάριο Μαρίας και Ελένης Παξινού ξεκίνησε να προβάλλεται από την ΕΡΤ-2 στις 10:15 το βράδυ στις 29/4/1987. Ολοκληρώθηκε σε 13 επεισόδια. Ο Τύπος της εποχής έγραψε ότι το σενάριο της σειράς προέβλεπε αρχικά 185 ρόλους και την κάθε σκηνή της να διαρκεί 45 δευτερόλεπτα! Ευτυχώς που ο σκηνοθέτης δεν ακολούθησε αυτές τις εντολές...

Στη σειρά παρακολουθούμε τη ζωή του Δελμούζου από την παιδική του ηλικία. Στο ρόλο του Δελμούζου ο Γιάννης Μόρτζος.

Ηθοποιοί:

Κώστας Κοντογιάννης........... Δραγούμης

Αθηνά Τσιλύρα.................γυναίκα Δελμούζου

Τάκης Βουλαλάς................Γιατρός Σαράτσης

Θόδωρος Έξαρχος...............Μητροπολίτης Δημητριάδας

Βασίλης Διαμαντόπουλος...........Κούρτοβικ

Γιώργος Λέφας.......................Βλάσης (συμφοιτητής Δελμούζου)

Νίκος Παπακωνσταντίνου............Βλάσης Γαβριηλίδης

Ηλίας Λογοθέτης....................Λουκάς Δελμούζος (αδελφός του Αλέξανδρου)

Σπύρος Μαβίδης

Αλέξανδρος Αντωνόπουλος

Βασίλης Ανδρεόπουλος

Σπύρος Κωνσταντόπουλος

Νικος Κούρος

Άννα Κοζαδίνου

Τζένη Δανιά

Μαρία Ζαφειράκη

Μουσική: Χριστόδουλος Χάλαρης

Τίτλοι επεισοδίων

4ο: 20/5/1987: "Πρόσκληση στο Βόλο"

5ο: ¨27/5/1987¨"Το σχολείο"

6ο: 17/6/1987 "Μια αρχή για όλα"

7ο: 24/6/1987 "Το ξάφνιασμα του καινούργιου"

8ο: 1/7/1987 "Παιδαγωγική της απελευθέρωσης"

9ο: 8/7/1987

10ο: 15/7/1987

11ο: 22/7/1987 ""

12ο: 29/7/1987 ""

13ο (τελευταίο): 5/8/1987
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς δεν είχα υπόψη μου τη συγκεκριμένη σειρά. Χρονιά προετοιμασίας για τις πανελλαδικές, η τηλεόραση ήταν πολυτέλεια τότε. Κρίμα που δεν το ήξερα. Για το Δελμούζο θα μπορούσα να πω πάρα πολλά, πόσο κυνηγήθηκε, πολεμήθηκε και αδικήθηκε αλλά θα είμαι εκτός θέματος.

Για τη σειρά και μόνο που ο Διαμαντόπουλος υποδυόταν τον Κούρτοβικ (στη δίκη υποθέτω) μου αρκεί. Βλέποντας και τη φωτογραφία του Μόρτζου θα έλεγα ότι ήταν σωστή η επιλογή και εμφανισιακά.
 
caprice είπε:
Δυστυχώς δεν είχα υπόψη μου τη συγκεκριμένη σειρά. Χρονιά προετοιμασίας για τις πανελλαδικές, η τηλεόραση ήταν πολυτέλεια τότε. Κρίμα που δεν το ήξερα. Για το Δελμούζο θα μπορούσα να πω πάρα πολλά, πόσο κυνηγήθηκε, πολεμήθηκε και αδικήθηκε αλλά θα είμαι εκτός θέματος.Για τη σειρά και μόνο που ο Διαμαντόπουλος υποδυόταν τον Κούρτοβικ (στη δίκη υποθέτω) μου αρκεί. Βλέποντας και τη φωτογραφία του Μόρτζου θα έλεγα ότι ήταν σωστή η επιλογή και εμφανισιακά.
είχα πέσει σε αυστηρή απαγόρευση της μητέρας μου να επιχειρήσω να δω έστω και ένα επεισόδιο του δελμούζου! δεν μας πέρασε απ΄το νου τότε ότι ίσως να μήν είχαμε ποτέ ξανά την ευκαιρία να το δούμε. πολύ γοητευτική προσωπικότητα μιας πολύ ταραγμένης εποχής, κι ας μή μπορώ να τον συγκρίνω με τον δραγούμη ))) άνθρωποι που έκαναν την επανάστασή τους, δε συμβιβάστηκαν και πλήρωσαν ακριβό τίμημα για τις επιλογές τους.

παλιοσειρά caprice )))
 
Ας δούμε τους τίτλους αρχής της σειράς, όπως τους κράτησε στο προσωπικό του αρχείο ο Ηθοποιός Γιάννης Μόρτζος τον οποίο ευχαριστώ για την παραχώρηση του υλικού:

feature=share
 
Eυχαριστούμε τόσο τον κ. Μόρτζο για το βίντεο, όσο και εσένα Νίκο για την ανάρτηση των τίτλων της σειράς
 
Ένα απόσπασμα απο την σειρά:

feature=share
 
attachment.php
απ το περιοδικο Κατερινα του 1986 (συμφωνα με πωλητη)3.JPG
 
Σε ευχαριστούμε Κατερίνα για τις πληροφορίες από το περιοδικό. Εδώ η αναγγελία του δευτέρου επεισοδίου με τους ολοκληρωμένους τίτλους αρχής:

[video=youtube_share;bFQ_AC-B1qg]

 
πια
νει το κλιμα και την αρμοσφαιρα της εποχης
πολυ καλη επιλογη ο κυριος μορτζος για τον ομωνυμο ρολο
ο διαμαντοπουλος ανηκει στην δεκαδα ηθοποιων που ειναι παντα καλοι
 
Πίσω
Μπλουζα