'Αλφρεντ Χίτσκοκ Περιοδικό μυστηρίου

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.881
Αντιδράσεις
3.852
Ιουλιος του 83 το παρακατω ,ελληνικη μηνιαια εκδοση του Alfred Hitchcock Mystery Magazine ,βιβλιο θα το ελεγα και οχι περιοδικο μιας και ειναι γεματο μεσα με διηγηματα αστυνομικα απο διαφορους συγγραφεις.


Ακολουθει εξωφυλλο και μια εξηγηση τι ειναι το περιοδικο και ενα εξωφυλλο απο την ξενη εκδοση.









https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Hitchcock%27s_Mystery_Magazine
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το εξωφυλλο....σε βαζει κατευθειαν...στη δραση!!!!!!

:flower:
 
Το αγοραζα απο το πρωτο τευχος και το διαβαζα με λυσσα. Θυμαμαι οτι μου ηταν αδυνατον να μην το τελειωσω μονοκοπανια απο την πρωτη μερα γιατι τα διηγηματα του ηταν θαυμασια, εξαιρετικα. Ανταξια αυτων της Αγκαθα Κριστι!

Καταλαβαινετε φυσικα, ποσο δυσκολο μου ηταν να περιμενω καθε φορα να περασει ξανα ενας μηνας μεχρι το επομενο τευχος.
 
Το αγοραζα απο το πρωτο τευχος και το διαβαζα με λυσσα. Θυμαμαι οτι μου ηταν αδυνατον να μην το τελειωσω μονοκοπανια απο την πρωτη μερα γιατι τα διηγηματα του ηταν θαυμασια, εξαιρετικα. Ανταξια αυτων της Αγκαθα Κριστι!

Καταλαβαινετε φυσικα, ποσο δυσκολο μου ηταν να περιμενω καθε φορα να περασει ξανα ενας μηνας μεχρι το επομενο τευχος.
στο χωριό όταν πηγαίναμε είχε κάποια τεύχη ένας θείος μου φανατικός του φανταστικού...σίγουρα 5 τεύχη..πολλά χρόνια πρίν το θυμάμαι αυτό
 
@Aardvark Δεν ανεβαζεις και καμια ιστορια μυστηριου να ευχαριστηθει το φυλλοκαρδι μας; :)
 
Πωωωω! Και πιστευα οτι δε θα ξαναβλεπα ποτε τιποτα απο την ελληνικη εκδοση....
Καλα, τωρα με εστειλες αδιαβαστη.
 
Διαβαζοντας την ελληνικη περιγραφή του περιοδικού (πρεπει να ειναι απο το οπισθόφυλλο) μου φανηκε παραξενο ο Χιτσκοκ να εργαζοταν ως επιμελητης του περιοδικου, δηλαδη να διαβαζε δεκαδες ιστοριες, να απερριπτε καποιες, και να περνουσε αυτες που θα του ταιριαζαν (επαιρνε και μισθο αραγε απο τον εκδοτη? ). Επισης μου φανηκε παραξενο που λεει οτι αυτη τη δουλεια την συνεχισαν οι 'διαδοχοι' του.

Το λινκ στη wikipedia δε λεει τιποτα απο αυτα, περα του οτι απλα πηραν αδεια να χρησιμοποιησουν το ονομα του, για εμπορικους λογους προφανως, ενω υπηρχε και μια συνδεση με την τηλεοπτική σειρα που ειχε το ονομα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα