Αμέρικαν Κιτς

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
616
σημερα πετυχα αυτο το εξωφυλλο και μου γενηθηκε η απορια:ειναι βιντεοταινια??εχει παιξει ο σταυριδης σε βιντεοταινια??οποιος ξερει ας απαντησει Προβολή συνημμένου 57557
 
Κι όμως, απ' ότι φαίνεται έπαιξε!

Μάλιστα, για κάποιο λόγο στη Retrodb είναι καταχωρημένη με άλλο τίτλο:

Ο καουμπόη του Μεταξουργείου

[edit] Μπερδεύτηκα λίγο!

Από τις πληροφορίες της RetroDB βλέπω ότι έκοψε εισιτήρια. Άρα ίσως γυρίστηκε για σινεμά ("Η ταινία προβλήθηκε τη σαιζόν 1971-1972 και έκοψε 181.019 εισιτήρια. Ήρθε στην 26η θέση σε 90 ταινίες") και μετά τη μεταφέραν σε βιντεοταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι βιντεοταινία, αφού είναι του 1971. Δεν υπήρχαν βιντεοταινίες τότε. Αλλά προσέξτε ότι η φωτογραφία επάνω λέει "Από την κινηματογραφική επιτυχία Ο Καουμπόυ του Μεταξουργείου". Εξαρτάται λοιπόν τι εννοούν "Από". Το πιθανότερο είναι να πρόκειται απλώς μεταφορά της ταινίας σε βίντεο με άλλο τίτλο (η λέξη "Κιτς" δεν είχε μπει στο καθημερινό λεξιλόγιο το 1971 οπότε ο δεύτερος τιτλος φτιάχτηκε μάλλον για τη βιντεοταινία για να δημιουργήσει την εντύπωση ότι κορόιδευε τα αμερικανάκια). Αλλά υπάρχει και η περίπτωση οι παραγωγοί της βιντεοταινίας να κατακρεούργησαν την παλιά ταινία, να πήραν σκηνές με το Σταυρίδη, και να πρόσθεσαν άλλες για να φτιάξουν άλλη ταινία. Πάντως μου φαίνεται ότι οι δύο τίτλοι αντιστοιχούν στην ίδια υπόθεση, άρα μάλλον απλώς άλλαξαν τον τίτλο. Την εποχή των βιντεοταινιών η εξαιρετική ταινία "Ο κάου μπόυ του μεσονυχτίου" με τον Βόιτ κι τον Χόφμαν δεν ήταν στην επικαιρότητα, οπότε ο παλιός τίτλος δεν θα θεωρήθηκε πιασάρικος.
 
Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι βιντεοταινια κανονικη η μια και μοναδικη που επαιξε ο Σταυριδης ! Περασαν πολλα χρονια απο τοτε και μπορει να τα μπερδευω αλλα νομιζω οτι την εχω δει!
 
elephadas είπε:
Δεν είναι βιντεοταινία, αφού είναι του 1971.
Kαι γώ μόλις είδα την χρονολογία απογοιτεύτικα. Είδα την ταινία στο βίντεο -club στη "Χαροκόπου" ,αλλά τελικά δεν την πήρα γιατί δεν είταν βιντεοταινία.

Νομίζω οτι απλά είταν μεταφορά παλιότερης ταινίας (πιθανος και αλαγή τίτλου) σε VHS.

Oταν άρχισε η εποχή του ελληνικού βιντεο ο Νίκος Σταυρίδης βρισκόταν στα τελευταία χρόνια της ζωής του ,θα είταν πολύ τραβηγμένο! Θα σερνότανε (οπως πχ ο Μ.Φωτόπουλος ).

Οστόσο 2 πράγματα έχουν ενδιαφέρον : 1)θάνο εάν είδες την ταινία πες μας εντυπώσεις.

2) Γνωρίζει αλήθεια κανείς ποια είταν η τελευταία ταινία του Νίκου Σταυρίδη ?
 
Η τελευταία ταινία του Σταυρίδη ήταν το "Πώς καταντήσαμε Σωτήρη" (1972). Πρόκειται για μια μετριότατη ταινία -έως και δεν βλέπεται. Άλλωστε ο ίδιος ο Σταυριδης σε μια συνέντευξη του στις αρχές της δεκαετίας του 80 είχε πει ενα πολύ έξυπνο ρητο για την αποχώρησή του από τα καλλιτεχνικά δρώμενα λόγω ηλικίας.
 
Το 1972 επίσης εμφανίστηκε στον "Άνθρωπο ρολόι" (βλακεία) και "Ο θείος μου ο Ιπποκράτης" που δεν μου θυμίζει τίποτε.

Δεν ξέρω πότε αποχώρησε από το θέατρο, αλλά μετά το 1972 εμφανιζόταν ακόμη στην τηλεοπτική επιθεώρηση του ΕΙΡ(Τ) "Χαρούμενη Κυριακή - Κυριακή χωρίς σύννεφα".
 
ο νικος σταυριδης θα προλαβαινε να παιξει σε βιντεοταινια αν και μεγαλος αφου πεθανε το 1986 και η πρωτη βιντεοταινια γυριστηκε το 1984

αλλα στην ταινια παιζει και ο αντωνης παπαδοπουλος που χαθηκε προωρα το 1983 πριν καν γυριστει η πρωτη ,οποτε αυτο απαντα στο ερωτημα ακομη και δεν γνωριζαμε την χρονια παραγωγης της ταινιας.

και με την ευκαιρια να πουμε οτι ο νικος σταυριδης δεν γυρησε ποτε βιντεοταινια
 
κάποτε την είχα δεί απ' το αντέννα  απόγευμα ,κάπου το 1991.Πραγματικά άθλια ταινία απ' τα λίγα που θυμάμαι,παρακμή εντελώς :(
 
Πίσω
Μπλουζα