Αμμόχωστος, η πόλη φάντασμα.

Δεν είχα προσέξει το θρεντ τόσα χρόνια. Αν δε το είχε επαναφέρει ο Johnny δεν θα το είχα προσέξει. Όταν ήμουν στο Λονδίνο για σπουδές έμενα σε δωμάτια που νοίκιαζε μια ηλικιωμένη κυρία από την Κύπρο. Απολάμβανα την παρέα της, είχε να μου πει πολλές ιστορίες, τόσο αυτή όσο και οι φίλες της που ερχόντουσαν σπίτι.
Η Αμμόχωστος ή αλλιώς Famagusta όπως λέγεται από τα υπόλοιπα κράτη, ήταν η πατρίδα της αυτοκράτειρας Θεοδώρας και το μέρος δράσης του Οθέλλου. Οι κυρίες που γνώρισα στο Λονδίνο την Αμμοχωστο τη λέγανε Βαρώσι, και ήταν διάφορων κοινωνικών τάξεων. Κανά δυό ήταν από παραπλήσια χωριά που ήταν πολύ εύφορα. Μου περιέγραφαν με δάκρυα στα μάτια πόσο κόπο είχαν κάνει για να μαζέψουν τις σοδιές τους εκείνο το καλοκαίρι και δεν τις είχαν πουλήσει λόγω της αναστάτωσης και της αστάθειας που υπήρχε από το πραξικοπημα κατά του Μακαρίου, της επιστράτευσης που γινόταν εδώ στην Ελλάδα στις 20 Ιουλίου του 74 και της "επιχείρησης ειρήνευσης" δήθεν, δηλαδή απόβαση του Αττίλα Ι.
Όταν πραγματοποιήθηκε η φάση Αττίλας ΙΙ με σκοπό των Τούρκων να κατακτήσουν το 34% του νησιού, ο κόσμος πανικοβλήθηκε. Μου περιέγραφαν πως οι έποικοι, που ερχόντουσαν από την Ανατολία, κρατώντας ένα χαρτί με τη διεύθυνση του δικού τους σπιτιού απαιτούσαν να φύγουν αμέσως! Φοβούμενοι αγριότητες από την πλευρά των τούρκων, οι κάτοικοι της παραλιακής συνοικίας φύγαν. Η Αμμόχωστος είχε καταληφθεί από τους τούρκους αλλά δεν επικοίστηκε. Τουλάχιστον το κομμάτι της παραλίας. Παραμένει ενα όπλο εκβιασμού της τουρκοκυπριακής πλευράς. Το τελευταίο διάστημα βλέπουμε ότι χρησιμοποιείται για μια ακόμα φορά...
Να σημειώσω ότι το 37% της κατακτηθέντας Κύπρου αντιστοιχεί στο 65% καλλιεργήσιμης γης και του 80% ορυκτού της πλούτου...
 
Κάτι γίνεται αυτές τις μέρες εκεί...
Κάτι ξαναγίνεται αυτές τις μέρες εκεί...
Ο Ερντογάν μου θυμίζει τις κότες που είχε η γιαγιά μου: Όταν πεινάγανε σκαλίζανε το χώμα με τις κουτσουλιές τους μπας και είχε ξεμείνει κανά σπυράκι να φάνε. Έτσι σκαλίζει και τα... περιττώματα που έχει φτιάξει ο προηγούμενος μπας και βρει τίποτα για λαϊκή κατανάλωση.
 
Είδα πρόσφατα ένα βίντεο στο youtube, ήταν η εκπομπή "360 μοίρες" του Alpha TV με τίτλο: "Αμμόχωστος: η πόλη-φάντασμα στα κατεχόμενα της Κύπρου". Δεν μπορώ να βάλω το βίντεο γιατί η εκπομπή είναι του 2019 κι σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum δεν είναι ρετρό (σ.σ. η εκπομπή). Μπορείτε να το αναζητήσετε όμως με τον τίτλο.
Στο βίντεο λοιπόν γινόταν ενα οδοιπορικό στην κατεχόμενη Αμμόχωστο κι μιλούσαν οι κάτοικοι της περιγράφοντας ο καθένας την δική του οικογενειακή ιστορία. Κάποια στιγμή, το τηλεοπτικό συνεργείο μαζί με μια κυρία, την κα Αγγέλα Καϊμακλιώτη, πέρασαν στα Βαρώσια κι βρήκαν το σπίτι της το οποίο είχε να δει 45 χρόνια (στα Λιμνιά Αμμοχώστου). Το σπίτι αυτό ήταν "πάππου προς πάππου", δλδ εκεί είχε γεννηθεί όλη της η οικογένεια, παππούς, μητέρα κι φυσικά η ίδια...
Το σπίτι ήταν ανοιχτό, λεηλατημένο κι φαινόταν ότι κάποιοι ήδη είχαν αρχίσει διαδικασίες επισκευής. Δεν μπορώ να σας περιγράψω με τα κατάλληλα λόγια το ξέσπασμα κι τους λυγμούς της όταν μπήκε μέσα στο σπίτι της, στο παιδικό της δωμάτιο, στο δωμάτιο των γονιών της κι ειδικά όταν βρήκε σε μια γωνία πεταμένα 3 σεμέν που τα είχε κεντήσει η μητέρα της κι υπήρχαν ακόμη εκεί :cry: (προφανώς αυτοί που λεηλάτησαν το σπιτι δεν τα ήθελαν κι τα πέταξαν σε μια γωνιά).
Κι εκείνη τη στιγμή εμφανίζεται ο Τούρκος "ιδιοκτήτης" (έποικος στην ουσία) του σπιτιού κι την πετάει έξω! "Get out! This is my house!". Η γυναίκα του εξήγησε οτι απλά μπήκε να το δει, οτι δεν επιθυμεί τίποτα, κι αυτός να λέει οτι το σπίτι αυτό ήταν του παππού του :devilish: ...Εφυγε κακήν κακώς παίρνοντας μαζί της τα κεντήματα κι ενα σκαμπό που καθόταν η μαμά της...
Μου ερχόταν να σπάσω την οθόνη του Η/Υ :banghead: ήθελα να μπορούσα με ενα μαγικό τρόπο να μπω μέσα στο βίντεο :bash:
Ποιο "my house" ρε!! :poop: :eviltongue::moutza:
Φωνάζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης! Δεν συνεχίζω γιατί συγχίστηκα πάλι..:mad:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα