Αναβαθμιση Η/Υ

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Ο συγκεκριμενος υπολογιστης χρησιμοποιειται σαν δευτερος, οποτε δεν βιαζομαι για την βελτιωση του, παλαιας τεχνολογιας, οποτε δεν αξιζει επενδυση πολλων χρηματων και δεν μου ειναι κι απαραιτητος.
cpu: core2duo E 8400 3,00GHz, ψυκτρα μαμας,m/b Asus PT5, ram 2x2gb/ddr2/800, vga gt 630. psu Corsair HX520w. διαφοροι κατα καιρους hdd, Win 7.
Ο υπολογιστης με εχει εξυπηρετισει πολλα χρονια και εχει βγαλει τα λεφτα του. Δεν ειθελα να τον πουλησω, συναισθηματικοι λογοι, και κανω και διαφορα για να περνα η ωρα μου.
Χαλασε η μητρικη του και την αντικατεστησα με μια ASRock G41C-GS που μου εδωσε φιλος. Αυτη η μητρικη ειναι πολυεργαλειο. Εχει ενσωματομενα καρτα γραφικων, ηχου, δικτυου, περνει ddr2 και ddr3 μνημες.
Αντικατεστησα τις μνημες με 2x4gb/ddr3/1333 κοστος 22Ε
Εβαλα εναν 120αρη ssd 15E για το λειτουργικο
Aντ. ψυκτρας (ανεβαζε πανω απο 60 βαθμους) με deep cool mini 16E
Mε αυτες τις αλλαγες μου φαινεται οτι πηρα καινουργιο υπολογιστη, τεραστεια η διαφορα. Για δουλειες γραφειου, υπεραρκετος, τον χρισημοποιω σαν αποθηκη και κατεβαστηρι, αλλα και διαφορα παιχνιδια που δοκιμαζω μια χαρα τα τρεχει, σε σχεση με πριν.
Παζαρευω μια μεταχειρισμενη gtx 650 ti στα 40Ε. Αν ειταν το κυριο PC, θα αγοραζα μια καινουργια 1030-1060, Αν βρεθει και κανενας core2quad, με κανα εικοσαρικακι, ανετα το πισακι θα την βγαλει μκαμια 10αρια χρονια ακομα. Μετα θα γινει κονσολα για Αrcade παιχνιδια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το χρεπακι δεν θα λεγεται χρεπακι πλεον, εχει και gtx 750 ti. Mενει ο quad
 
Βρεθηκαν GTX 750 ti στα 45Ε και Quad 9400 στα 25Ε. Το χρεπακι εγινε τουρμπο. Μπηκαν και μια 22αρα Samsung TN, αφου πηρα καινουργια για το αλλο. Πληκτρολογιο genesis Rhod 400 rgb, ξεβαμενα καπακια πληκτρων, αλλα μια χαρα αναβοσβυνουν τα λεντακια. Ποντικας xenon 200, καμενα λεντακια, κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα και το καλυτερο πιασιμο, για το χερι μου, απο οτι εχω δοκιμασει σε ποντικια. win 10, lotro, dragon age Inquisition τα τρεχει μια χαρα. Το αφησα με win 7 για συμβατοτητα με παλαιοτερα παιχνιδια (Drakensang). Του αλλαξα και ονομα βεβαιως βεβαιως, απο χρεπακι σε πισαρα.
Δισκους ναχω τωρα να τους γεμιζω με ταινιες.
Πλεον θα εχω χρονο να φροντισω 2 γεροντακια σαν εμενα Ρ4 και Ρ-200 ΜΜΧ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα