Αναζήτηση βιντεοταινίας των 80's με τον Κώστα Μακέδο

meneas

RetroN00b
Joined
18 Οκτ 2009
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
3
Ξεκινάω ξεχωριστό θέμα μιας και σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ βρήκα κι άλλα ανεξάρτητα θέματα με παρόμοια ερωτήματα. Αν έπρεπε να γράψω αλλού τότε παρακαλώ ας μεταφερθεί εκεί.

Λοιπόν ψάχνω μια ταινία που αν κρίνω από τον τρόπο που γυρίστηκε θεωρώ πως δεν ήταν κινηματογραφική αλλά βιντεοταινία. Η ιδιαιτερότητα είναι πως την ταινία αυτή δεν την έχω δει ποτέ.

Αυτό που θυμάμαι είναι πως βρίσκομαι με το σακ-βουαγιάζ μου στην αποβάθρα του σταθμού Λαρίσης στην Αθήνα περιμένοντας το τραίνο, (χρονικά το τοποθετώ μεταξύ 1981 και 1986) και ξαφνικά παρατηρώ ένα τύπο με κάμερα στον ώμο να βιντεοσκοπεί τον Κώστα Μακέδο σε μια σκηνή όπου είναι μόνος του και περπατά αργά κατά μήκος της αποβάθρας σκεπτικός με την παλάμη στο πηγούνι του κοιτάζοντας μια κάτω και μια πάνω. Η σκηνή τραβήχτηκε 2 φορές και μετά οι δυο τους έφυγαν. Δεν έχω άλλα στοιχεία γι'αυτή την ταινία και δεν γνωρίζω αν τελικά αυτή η σκηνή κόπηκε ή όχι στο μοντάζ και επομένως δεν την είδε ποτέ κανείς μας.

Ένας λόγος που ψάχνω αυτή την ταινία είναι γιατί μέσα στο πλάνο του κόσμου που βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή εκεί, ήμουν κι εγώ.

Θυμάται κάποιος κάτι ...?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
meneas είπε:
Ξεκινάω ξεχωριστό θέμα μιας και σε μια πρόχειρη αναζήτηση στο φόρουμ βρήκα κι άλλα ανεξάρτητα θέματα με παρόμοια ερωτήματα. Αν έπρεπε να γράψω αλλού τότε παρακαλώ ας μεταφερθεί εκεί.
Λοιπόν ψάχνω μια ταινία που αν κρίνω από τον τρόπο που γυρίστηκε θεωρώ πως δεν ήταν κινηματογραφική αλλά βιντεοταινία. Η ιδιαιτερότητα είναι πως την ταινία αυτή δεν την έχω δει ποτέ.

Αυτό που θυμάμαι είναι πως βρίσκομαι με το σακ-βουαγιάζ μου στην αποβάθρα του σταθμού Λαρίσης στην Αθήνα περιμένοντας το τραίνο, (χρονικά το τοποθετώ μεταξύ 1981 και 1986) και ξαφνικά παρατηρώ ένα τύπο με κάμερα στον ώμο να βιντεοσκοπεί τον Κώστα Μακέδο σε μια σκηνή όπου είναι μόνος του και περπατά αργά κατά μήκος της αποβάθρας σκεπτικός με την παλάμη στο πηγούνι του κοιτάζοντας μια κάτω και μια πάνω. Η σκηνή τραβήχτηκε 2 φορές και μετά οι δυο τους έφυγαν. Δεν έχω άλλα στοιχεία γι'αυτή την ταινία και δεν γνωρίζω αν τελικά αυτή η σκηνή κόπηκε ή όχι στο μοντάζ και επομένως δεν την είδε ποτέ κανείς μας.

Ένας λόγος που ψάχνω αυτή την ταινία είναι γιατί μέσα στο πλάνο του κόσμου που βρίσκονταν εκείνη τη στιγμή εκεί, ήμουν κι εγώ.

Θυμάται κάποιος κάτι ...?
Στην κινηματογραφική ταινία "Οι Πόντιοι" ('85) υπάρχει μια μεγάλη σκηνή στο Σταθμό Λαρίσης, όπου υποδέχονται τον Κωστίκα (Κώστα Βουτσά) και τον Γιωρίκα (Κώστα Τσάκωνα). Στην ταινία παίζει ο Κώστας Μακέδος, αλλά στο σταθμό δεν τον βλέπω να εμφανίζεται... Αποκλείεται να είχε τόσους ηθοποιούς όμως και να μην είχες δει τη σκηνή. Έτσι δεν είναι; Δε θυμάμαι αν έχει άλλη φάση με το σταθμό στην ταινία αυτήν.
 
Η ταινια που ψάχνεις ειναι απο το τρίτο επεισόδιο μιας σειρας που βγηκε μονο σε βιντεοκασέτες το 1990 με τιτλο "Κλεφτρόνια με καρδιά", το επεισοδιο αυτο εχει ανεβει ολοκληρο στο youtube και μπορεις να δεις εκει τη σκηνη που ψαχνεις! Η σκηνη οντως δειχνει το Μακέδο να περπατα μονος του και σκεπτικος στο σταθμο Λαρίσης κοιταζοντας δεξια και αριστερα! Για να το βρεις γραψε στην αναζήτηση "Κλεφτρονια με καρδια Ν3 (ΣΕΙΡΑ) 1991"

Και μια σχετικη φωτογραφια απο τη σκηνη:

gfd.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα