Αναζήτηση δισκέτας cpc 6128 για δοκιμή

panago84

RetroN00b
Joined
10 Ιαν 2013
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα σας,

Έχω στην κατοχή μου έναν Amstrad 6128 και ψάχνω να βρω δισκέτα για να δω αν λειτουργεί σωστά. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ μια;

Αν θυμάμαι καλά χρειαζόταν μόνο το drive belt γιατί πρέπει να είχε χαλαρώσει.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Χρήστος
 
panago84 είπε:
Έχω στην κατοχή μου έναν Amstrad 6128 και ψάχνω να βρω δισκέτα για να δω αν λειτουργεί σωστά. Γνωρίζει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ μια;

Αν θυμάμαι καλά χρειαζόταν μόνο το drive belt γιατί πρέπει να είχε χαλαρώσει.
Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω.... :(

Ξερω,ξερω....ο καθενας με τον πονο του θα πουν οι υπολοιποι... :D :p


Θα προτεινα να ριξεις μια ματια στο ebay,αλλα πιστευω οτι υπαρχουν παιδια

εδω μεσα που γνωριζουν και θα σε κατευθυνουν καλυτερα απο μενα. ;)
 
Παρακληση: Κυριοι Amstrad-ακηδες προμηθευστε τα παιδια με δισκετες
 
Το βασικοτερο δεν μας ειπε ο panago84 : που μενει!

γιατι δεν ξερω εαν το retromaniax εχει απεσταλμενο π.χ. στο Καστελοριζο ! για Αθηνα, ολο και καποιος θα βρισκεται κοντα στον panago84.
 
Ευχαριστώ για την τόσο άμμεση ανταπόκριση, μένω Μοσχάτο και εργάζομαι χαλάνδρι.
 
Ευχαριστώ για την τόσο άμεση ανταπόκριση, μένω Μοσχάτο και εργάζομαι χαλάνδρι.
 
Επι τη ευκαιρία, drive belts πού βρίσκεις; Εγώ το χρειάζομαι για ένα παλιό αρμόνιο, με drive 3,5", που "φόρμαρε" τις δισκέτες με δικό του τρόπο και στη συνέχεια έγραφε σε αυτές. Έχω πολλές τέτοιες δισκέττες, που όμως τώρα δε μπορούν να αναπαραχθούν λόγω "drive error", πιθανότατα λόγω κομμένου ιμάντα. Και φυσικά δεν αναγνωρίζονται από κανένα άλλο hardware.

Το αρμόνιο (ΥΑΜΑΗΑ) είναι κατασκευής 1995. Δεν ξέρω, είναι τυποποιημένα αυτά τα belts;
 
Bρισκονται στο ebay ανετα με μια αναζητηση amstrad belts,αλλιως εδω μεσα εχει αρκετα θρεντς με "ντοπιες" λυσεις,μια που θυμαμαι ηταν το λαστιχακι που τυλιγουν τα σαλαμια.
 
Εγώ, μια φορά σε κασετόφωνο, είχα βάλει ένα "κοινό", αλλα μου είπαν ότι -φυσικά, αν και γύριζε- δεν έκανε, κι έχει σημασία ακόμα και το ένα χιλιοστό διαφοράς διαμέτρου. Αλλά στα floppy ,τα μοτεράκια και οι αντιστάσεις περιστροφής δεν είναι πάνω-κάτω ίδιες;
 
ΦΖΠ1 είπε:
Εγώ, μια φορά σε κασετόφωνο, είχα βάλει ένα "κοινό", αλλα μου είπαν ότι -φυσικά, αν και γύριζε- δεν έκανε, κι έχει σημασία ακόμα και το ένα χιλιοστό διαφοράς διαμέτρου. Αλλά στα floppy ,τα μοτεράκια και οι αντιστάσεις περιστροφής δεν είναι πάνω-κάτω ίδιες;
Τα disk drive εχουν λιγοτερη ανοχη απο οτι ενα κασσετοφωνο αρα θες σωστες διαστασεις...εκτος του ebay μπορεις να βρεις ιμαντες και σε καταστηματα ηλεκτρονικων πχ Φανος.Πρεπει να ανοιξεις το αρμονιο ,να δεις τι drive εχει και να βρεις on line τις διαστασεις..
 
Για το αρμόνιο θα σου πρότεινα να το γυρίσεις σε λύση HxC και να ησυχάσεις...

Φίλε Χρήστο, αν θες, πάρε 1-2 λαστιχάκια καλού-κακού (θα σου χρειαστούν αργά ή γρήγορα και είναι πάμφθηνα) και πέρνα από το σπίτι μου μια μέρα μετά τη δουλειά να τον δούμε μαζί, έχω δισκέττες :)
 
Πίσω
Μπλουζα