Αναζήτηση είδους κόμικ

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.740
Ένας φίλος μου σκέφτεται να δημιουργήσει για πλάκα ένα κόμικ επικής φαντασίας (sword and sandal) που θα ειναι στην ουσία παρωδια. Για να τονιστεί η παρωδία, θέλει να το κάνει καπως φτηνο και trash. Σαν να φαίνεται δηλαδη οτι εγινε στη δεκαετια του 70 για να αναδημοσιευτεί σε συνεχειες στο οπισθοφυλλο κάποιου περιοδικου του σωρού .

Τωρα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος ειδήμων ιστορικός κομιξολόγος να με κατευθύνει κάπου όσον αφορα την αισθητική. Αυτό το είδος, ή σχολή, το οποίο οραματιζόμαστε, έχει όνομα; πως θα μπορεσουμε να το ψαξουμε και να το μελετήσουμε;

Εντυπωση μου ειναι οτι λεγεται pulp ενω πολλα τετοια που διαβασαμε σε ακυρα σημεια των περιοδικών των μεγάλων, προερχονται μαλλον απο Ιταλία

Για να αναφερω ενα προσφατο παραδειγμα, αν θυμαστε τις διαφημισεις του ραδιοφωνικου σταθμου John Greek στα περιοδικα, ειχαν τη μορφη ενος τετοιου κομικ. Κατα τη γνωμη μου ειχαν πετυχει αψογα το στυλ εκεινου του ειδους. Ε κατι τετοιο περιπου θελουμε να κανει ο φιλος μου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τον ορο pulp fiction εννοούμε οτιδηποτε ειναι αμφισβητησημης ποιότητας και τυπωμένο σε φτηνο, κακο χαρτί με πρόχειρη έκδοση που δεν πουλιόταν στα επισημα βιβλιοπωλεία συχνά σε μέγεθος τσέπης. Κυριως μιλάμε για δεκαετίες από ᾽30-'70s άντε μεχρι μέσα ᾽90ς το πολύ και μέσα χωράνε τα πάντα από κομικς σαν αυτό που λες (το οποίο ακούγεται τέλειο!) αστυνομικά, αισθηματικά, sci–fi και fantasy ακομα και πορνογραφικά. Επισης περιοδικά κομικς / αισθηματικά / sci fi κ.α. Τα εξώφυλλα ηταν εικονογραφησεις της πλάκας συνηθως αν και πλεον ειναι κλασσικά πολλά απο αυτά. Επισης πολλά περιοδικά (δεν ξέρω αν προλαβες το αδερφακι του Παρα Πεντε ᾽Ἀπαγορευμένος Πλανητης᾽᾽που ήταν έτσι). Τα σινερομαντζα επίσης. Τα περισσοτερα κομικς ξεκινησαν έτσι. Αυτά στην θεωρία διότι στην πράξη πολλοί καλοι συγγραφεις και κομιξάδες τελικά καθιερώθηκαν (π.χ. ο Ντάσιελ Χαμμετ με το ''Γεράκι της Μάλτας᾽)᾽. Πλεον αυτού του ειδους τα έργα συνήθως έχουν κυριλέ προσεγμένα εξώφυλλα και τα λένε απλά ᾽᾽ὐποκουλτούρα᾽᾽. Οι εκδοσεις ᾽Ὠρορα᾽᾽θα μπορουσαμε να πουμε πως ειναι pulp καθως και τα παλιά Αρλεκιν, Mills& Boon στην Αγγλια (οχι ομως ακριβως τα Μπελ ή τα Βίπερ). Αν ψάξεις θα βρεις και χιλιάδες αναφορές και ευτυχώς η φανταστική, επική λογοτεχνία έχει αρκετες ιστορίες που σηκώνουν διασκευή! Το μονο κομικς αναφοράς που μου έρχεται ειναι βεβαια ο Κοναν στην αρχική του μορφή και κομικς με τον Ταρζαν και φυσικά την Marvel κυριως τα ασπρομαυρα τους (δεν ειναι έπικ αλλά η αισθητική ταιριάζει). Νομιζω πως χρησιμο ειναι να διαβάσεις (ή να δεις τις εικονες αν το βαριεσαι αν και διαβάζεται πολύ ευκολα - καμιά σχέση με τα αλλα του Εκο) το ᾽Ἠ μυστηριώδης λάμψη της βασιλισσας Λοάνα᾽᾽ του Ουμπερτο Εκο έρευνα πάνω σε αυτά τα κομικς κυρίως. Αυτά που εκδιδονται τωρα αν και έχουν εκλεκτικές συγγενειες λεγονται πιο κοσμια ''Graphic novel''. Νομιζω πως και η Taschen έχει βγαλει ένα βιβλίο με το θέμα. Θα ριξω μια ματιά καπου το ᾽ δα να πουλιέται εδώ στην Αγγλία, αν σε ενδιαφέρει να βρω τον τιτλο. Δεν πολυβοήθησα γιατι δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτηση αλλά καλή επιτυχια ακουγεται υπέροχο πες στον φιλο σου!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταζομαι οτι εννοεις τα comic strips τα οποια επαιζαν κυριως σε εφημεριδες. Στην συντριπτικη πλειοψηφια ασπρομαυρα. Η αισθητικη δεν ειναι στανταρ αλλα εμενα το μυαλο μου παει σε κατι τετοιο

pigs.jpg

first.jpg

Untamed%20love%20Lion%20attack%20Frank%20Frazetta%20romance%20comics%20scans%5B7%5D.jpg

loveofmyown_04_fritz.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ειναι εγχρωμο, η εκτυπωση πρεπει να γινει με τον τροπο της εποχης,

τοτε που τα χρωματα εκτυπωνονταν σε "κουκιδες"...Αυτο και μονο θα κανει τη διαφορα πιστευω.

Αλλο κλασσικο της εποχης -που καποιοι το επαναφερουν

ακομη και στη Marvel φετος- ειναι να διαβαζουμε τις σκεψειςτων ηρωων με τα συννεφακια να φτανουν στον χαρακτηρα


με τους μικρους κυκλους
. Ακομη χρησιμοποιειται μερικως, αλλα

οι περισσοτεροι προτιμουν τα χρωματιστα τετραγωνα σε στυλ

αφηγηση και κατ'επεκταση εξηγηση της σκεψης τη δεδομενη στιγμη.
 
..παρτε ματι κανα ιταλικο Diabolic,η ακομα καλυτερα το Τζοννυ Λογκαν,που ειχε κυκλοφορησει και εδω..

τελειως καλτ τα τσοντοκομιξ Ζακουλα,Τερρορ,Ταρατατα κλπ..
 
DoctorGalifrean είπε:
Αν ειναι εγχρωμο, η εκτυπωση πρεπει να γινει με τον τροπο της εποχης,τοτε που τα χρωματα εκτυπωνονταν σε "κουκιδες"...Αυτο και μονο θα κανει τη διαφορα πιστευω.

Αλλο κλασσικο της εποχης -που καποιοι το επαναφερουν

ακομη και στη Marvel φετος- ειναι να διαβαζουμε τις σκεψειςτων ηρωων με τα συννεφακια να φτανουν στον χαρακτηρα


με τους μικρους κυκλους
. Ακομη χρησιμοποιειται μερικως, αλλα

οι περισσοτεροι προτιμουν τα χρωματιστα τετραγωνα σε στυλ

αφηγηση και κατ'επεκταση εξηγηση της σκεψης τη δεδομενη στιγμη.
Nτοκτορα αναφερεσαι στο ''ραστερ'' και ειναι η βασικη λειτουργια των τετραχρωμων εκτυπωσεων μεχρι σημερα. Ο Λιχτενσταιν και αλλοι pop artists εβαλαν τα κομικ στα σαλονια της εποχης υπερμεγενθυνοντας σκηνες (και αρα το ραστερ).

pop_art.jpg

Aν πλησιασεις σε αφισσες δρομου (οπου λογω μεγεθους ο λογος των κουκιδων ανα ιντσα ειναι χαμηλος) θα το δεις ξεκαθαρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Nτοκτορα αναφερεσαι στο ''ραστερ'' και ειναι η βασικη λειτουργια των τετραχρωμων εκτυπωσεων μεχρι σημερα. Ο Λιχτενσταιν και αλλοι pop artists εβαλαν τα κομικ στα σαλονια της εποχης υπερμεγενθυνοντας σκηνες (και αρα το ραστερ).
Προβολή συνημμένου 31131

Aν πλησιασεις σε αφισσες δρομου (οπου λογω μεγεθους ο λογος των κουκιδων ανα ιντσα ειναι χαμηλος) θα το δεις ξεκαθαρα.
Aκριβως, απλα πλεον στα κομικς οι αναλυσεις και οι εκτυπωσεις

ειναι τοσο αψογες που τα χρωματα γεμιζουν και δεν βλεπουμε

πλεον τις "κουκιδες".

Ειναι ομως χαρακτηριστικο των παλαιων κομικς.
 
Εγώ κατάλαβα ότι ψάχνεις λεπτομέρειες για τα κόμικ που μπαίνουν στην κατηγορία Sword and Sorcery.

Δες εδώ για μερικά δείγματα

http://www.swordandsorcery.org/comicshistory.htm

Από εκεί και πέρα για να το κάνεις να μοιάζει πρέπει απλά να βρεις πως ήταν "τότε" τα κόμικς.

Τα πέρι ράστερ και μπαλλονιών είναι πολύ σωστά όπως τα αναφέραν παραπάνω.

Για ένα απλό τρόπο να το κάνεις δες εδώ

http://www.photoshoproadmap.com/Photoshop-blog/2007/09/13/give-your-photos-a-retro-comic-book-effect/

Μόνο πάντως αναζητόντας και διαβάζοντας να μην πω μελετώντας κόμικς παλαιότερης επόχής θα βρεις τον τρόπο.

Παράδειγμα αυτού που θέλεις να κάνεις ήταν το "1963" του Allan Moore

Πάντως το πόσο pulp ή cult ή trash θα βγει έχει να κάνει με το σκίτσο και το σενάριο σας. Συνήθως οι χαρακτηρισμοί μπαίνουν μετά την δημιουργία του έργου #)

Άλλες ιδέες να ψάξεις στο Google είναι

faux retro, retro art, pulp era artists, ΄

Τέλος δες και στο

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Retraux

Περιγράφει ακριβώς αυτό που θέλεις να κάνεις σε διάφορες μορφές "τέχνης"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουάο! Θα είχε πολλή πλάκα! Μπορώ να φτιάξω κι εγώ τέτοιο κόμικ! Να το έλεγα ας πούμε: Χαβάη 6-0 ή κάτι τέτοιο! Αυτά παίζουν συνήθως φίλε στην κατηγορία τέχνης που λέγεται ποπ αρτ! Πάντως η καθ' εαυτού ποπ αρτ είναι να κάνεις 1 κολάζ από κόμιξ της εποχής εκείνης, να το μεγενθύνεις κιόλας για να κάνει μπαμ το ράστερ και μετά να το πουλήσεις 1.000.000 Ευρώ σε κάποιο κορόϊδο!

Χαρακτηριστικά κόμικ της εποχής ήταν του Μπάτμαν! Μην ξεχνάς ότι για πετύχει οι ήρωες πρέπει να φοράνε τεράστια μαύρα γυαλιά με κοκάλινο σκελετό, παντελόνια καμπάνα και παρδαλά πουκάμισα με τεράστιους γιακάδες! Τα δε αυτοκίνητα πρέπει να είναι αναλόγου αισθητικής! Εμένα μου άρεσαν το Lancia Stratos και η Ferrari Dino Berlinetta!
 
Πίσω
Μπλουζα