Αναζήτηση ηχείων.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Παιδιά καλησπέρα.

Σήμερα μου χάρισε η αδερφή μου το παλιό της surround ενισχυτή. Μια και είναι περασμένη η ώρα και δεν τον έχω στο σπίτι μου, δεν θυμάμαι τι μοντέλο είναι θα σας το πω αύριο.

Ο ενισχυτής θα μπει στο computer room και θα συνδεθεί με ένα pc, ένα Dreamcast, ένα Gamecube και ένα X-box 360 (θα τα κάνω το ατόπημα....) και θα παίζει αυστηρά stereo. (Οι κονσόλες και το pc θα μπουν σε μια 19άρα LG TFT TV - monitor μια και δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερη).

Εδώ είναι τα δύσκολα.

Έχει κάποιος να συστήσει ένα καλό set ηχείων; Επαναλαμβάνω χρειάζομαι δύο ίδια για stereo ήχο, αλλά αργότερα, να μπορούν να ενσωματωθούν σε επερχόμενη surround υλοποίηση μια και σε λίγο καιρό μάλλον παίζει μετακόμιση σε μονοκατοικία με τεράστιο ημιυπόγειο που θα γίνει το νέο computer room μου, οπότε να μη πάνε χαμένα.

Κόστος υπολογίζω στα 500 ευρώ, με top maximum τα 1000.

Μη ξεχάσω, τα ηχεία δεν θα πρέπει, λόγω παρόντος χώρου, να είναι "γαϊδούρια", αλλά να αποδίδουν καλά σε μεγαλύτερο δωμάτιο που θα πάνε αργότερα !!!!!!!!

Όποιος γνωρίζει επί του θέματος, κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.!!!!!!!!! :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα σου προτείνω τα JBL την σειρά ES και συγκεκριμένα τα ES 80 (είναι λίγο πάνω από τα 500 ευρώ) αλλά πιστεύω αξίζει να τα ακούσεις.

Εμένα μου άρεσαν τπυλάχιστον (ο ήχος τους), και από εμφάνιση είναι κάπως συμαζεμένα

Δες εδώ http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17889

Εγώ έχω την παλιότερη σειρά (Ε) αλλά σίγουρα αν θα τα άλλαζα θα πήγαινα εκεί
 
H JBL έχει φανατικούς φίλους αλλά και φανατικούς "εχθρούς"! Δεν υπάρχει μέσον! Ή τα αγαπάς ή τα μισείς.

Θα τα τσεκάρω, υπάρχει μαγαζί που να μπορείς να τα ακούσεις άραγε;
 
Nαι, είναι ένα στην στοά Φέξη (έτσι νομίζω λέγεται, κοντά στην ομόνοια)

Θα ψαξω αύριο να σου πω και το όνομα του μαγαζιού
 
Είσαι αρχηγός Άλκη!!!! Θα πάω από Δευτέρα!!!!! (μισή ώρα από το σπίτι μου είναι) !!!
 
[off-topic]

Εγω έψαξα για ηχεία εδώ στη γειτονιά, δε βρήκα κάτι και τελικά έβαλα αφίσες στις κολώνες ότι αναζητούνται :p

[/off-topic]

Εννοείται δεν ξέρω την τύφλα μου.... :D
 
pooky(1) είπε:
H JBL έχει φανατικούς φίλους αλλά και φανατικούς "εχθρούς"! Δεν υπάρχει μέσον! Ή τα αγαπάς ή τα μισείς.
Θα τα τσεκάρω, υπάρχει μαγαζί που να μπορείς να τα ακούσεις άραγε;
JBL με τα χίλια φίλε μου, έγω έχω το σετ Ε60 με το subwoofer Ε150P και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!! Στο προτείνω ανεπιφύλακτα! Επίσης βλέπντας τους υπόλοιπους να λένε για τη στοά φέξη, κι εγώ από εκεί τα πήρα, πήγα και τα άκουσα προφανώς στο μαγαζί που λέτε. ?Μπαίνοντας στη Στοα από την πλευρά της Θεμιστοκλέους (ένα στενάκι , δεν το θυμάμαι) είναι το πρώτο μαγαζί για ηχεία στο αριστερό σου χέρι...στα δεξία είναι πάλι μαγαζί με dvd-player κλπ και είναι των ιδίων οπότε δεν το χάνεις με τίποτε.

Σημ. για το surround να το ολοκληρώσεις εγώ άκουσα κεντρικό ηχείο της JBL , παρόμοιο μοντέλο αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένος οπότε πήρα της Crystal Audio, αν το αποφασίσεις πες του τύπου να στα βάλει δίπλα δίπλα να ακούσεις. Για τους υπόλοιπους δορυφόρους (πίσω, πλάγια) είναι τόσο βοηθητικοί οι ήχοι που βγάζουν που μπορείς να πάρεις οτιδήποτε, πχ τους ίδιους της JBL αν και λίγο ακριβοί για την δουλειά αυτή.

Ελπίζω να σε βοήθησα

p.s. όλα μου κόστισαν κοντά στα 1.000ευρώ
 
Παιδιά ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις σας.

Ο ενισχυτής είναι ο Marantz SR-870

http://www.audioreview.com/mfr/marantz/a-v-receivers/sr-870/PRD_118665_2718crx.aspx

......αρκετά παλιό μοντέλο με Dlobly Pro-logic δυνατότητες και μόνο. Φυσικά δεν με χαλάει καθόλου ο περιορισμός σε παλαιότερο standard για surround μια και δεν θα χρησιμοποιηθεί για κάτι τέτοιο. Θα παίξει το ρόλο του δικάναλου ενισχυτή και όταν, αν και όποτε γίνει μετακόμιση θα αλλαχθεί με κάτι πιο σύγχρονο.

Μέχρι τότε θα παίζει στο computer room.

npanag και storm θα κοιτάξω και αυτά που μου προτείνετε, η επιλογή των ηχείων είναι τελικά μεγάλη υπόθεση και παίζει μεγάλο ρόλο ο υποκειμενικός παράγοντας εδώ. Με ενδιαφέρει να το ψάξω μια και ηχεία δεν αγοράζεις όπως υπολογιστές κάθε χρόνο (οι καμμένοι εξαιρούνται πάντοτε σε όλους τους τομείς φυσικά) . Να αναφέρω ότι τα ηχεία του υπολογιστή μου τα έχω από το 1996 και ποτέ δεν ένοιωσα να μη με καλύπτουν.

http://www.redflagdeals.com/forums/showthread.php?t=166596

Μια αγγελία με φωτό του ενισχυτή γιατί τη φωτογραφική μου την έχει η γυναίκα μου στις διακοπές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημασια εχει να τα ακουσεις με το δικο σου μηχανημα, αν δυνατον σπιτι η να παρεις τον ενισχυτη μαζι σου. Τα δικα σου αυτια και γουστα αποφασιζουν κι οχι εμεις. Ενα τσεκ που πρεπει να κανεις απαραιτητα ειναι να δεις αν παλλεται εντονα (ορατα) το γουφερ σε volumes πανω απο 5. Αν ναι, το ταιριασμα δεν ειναι καλο και θα κανεις bi-amping (2 ενισχυτες ανα καναλι) εφοσον εχεις περισσευομενα καναλια. Σου το συνιστω ετσι κι αλλιως για καλυτερο ηχο.

Οσο για τη μαρκα, στην Ελλαδα ειναι στερεοτυπο, θρησκευτικα καθιερωμενη, οπως το Rolex και η Mercedes . Αν δεν βιαζεσαι για την αγορα, ακου και κορνα (Klipsch) παλι με το δικο σου μηχανημα και υλικο.

Οταν με το καλο τα παρεις, να επανελθεις στο θρεντ για το στησιμο. Με το σωστο κερδιζεις αφανταστα.

Τολης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για μένα κοίτα κάτι σε dali ή b&w...μην σε νοιάζουν τα watt rms κλπ αλλά η απτή ποιότητα. Να ξέρεις ότι στα ηχεία ισχύει επίσης το ρητό...ότι δίνεις παίρνεις. Επίσης πρόσεξε να πάρεις καλύτερα καλώδια...ένα μεσαίο μπραντ στην περίπτωση σου αρκεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιωργο ριξε και μια ματια στα Vienna Acoustics και Martin Logan (αν τα φερνει κανενας εκει βεβαια και σε λογικες τιμες). Ενας φιλος που ασχολειται φανατικα με hi fi συστηματα, τα εκθειαζει και τα συνιστα ανεπιφυλακτα. Ισως τσιμπανε βεβαια στην Ελλαδα, αλλα αν εισαι αποφασισμενος να παρεις ηχεια να σου μεινουν..
 
Ευχαριστώ για άλλη μία φορά άπαντες.

Ο ενισχυτής στήθηκε δίπλα από τους υπολογιστές μου και αύριο περιμένω την TFT-tv για να βάλω και τις κονσόλες πάνω τους.

Άκουσα τον ενισχυτή με τα Magnat της αδερφής μου και έπαθα πλάκα. Επίσης έπαθα πλάκα και με τα ηχεία που έχω πάνω τώρα, δύο no name που κι εγώ δεν θυμάμαι που τα βρήκα και πραγματικά δεν αξίζουν να μείνουν ούτε προσωρινά.

Σαν είσοδος ήχου το netbook μου και στις δύο περιπτώσεις, νόμιζες ότι ήσουν σε άλλο κόσμο.

Με τα όλα βέβαια που έχουν μαζευτεί εδώ μέσα, δεν με παίρνει να βάλω τελικά ηχεία δαπέδου, οπότε πρέπει να περιοριστώ σε δύο καλά ηχεία ραφιού. (Αν σας ποστάρω φωτό με το καλώδιο που παίζει στα 10 τετραγωνικά του computer room θα πάθετε πλάκα, δεν φαίνεται το πάτωμα στην κυριολεξία...... )

Έχω διαβάσει κι εγώ δεν ξέρω τι, σαν n00b που είμαι στο τομέα. Θα περάσω από Δευτέρα για ένα καλό ψάξιμο μια και αύριο αφενός δεν προλαβαίνω γιατί πρέπει να στήσω κονσόλες και το δεύτερο desktop μου που είναι off αυτή τη στιγμή.

Θα σας ποστάρω φωτό από το τελικό στήσιμο αύριο κάποια στιγμή, χωρίς τα ηχεία βέβαια. Έχω αρχίσει να παθαίνω κρίσεις κλειστοφοβίας εδώ μέσα, χωρίς πλάκα!!!!!
 
αν δεν έχει χώρο ψάξου σε κάνα bose...καλά αλλά ακριβά.

@phil vr: Οι Αμερικανοί είναι σε άλλο επίπεδο σε θέματα hifi...πολύ μπροστά!

Όσα προτείνεις μπορεί να είναι high end και με καλές τιμές στην Αμερική αλλά για να έρθουν εδώ τα πληρώνεις πολλαπλάσια και με άθλιο support.
 
Σπύρο δεν μπορώ να διαφωνήσω. Στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού υπάρχει τεράστια τεχνογνωσία, τεχνοτροπία και πληθώρα επιλογών. Αυτό γιατί το high end εκεί είναι πολύ περισσότερο mainstream από ότι στην Ευρώπη, πόσο μάλιστα στην Ελλάδα.

Κοιτάζω και τα bose αλλά είναι όντως πανάκριβα. Δεν είμαι τόσο audiofile ώστε να είναι μέσα στις επιλογές μου. Υπενθυμίζω ότι τα ηχεία θα παίζουν αποκλειστικά ήχο από υπολογιστές - κονσόλες και όχι από πανάκριβα cd-transports. Οπότε, ίσως, κάτι σε εξαιρετική ποιότητα κατασκευής - απόδοσης να είναι overkill για τις ανάγκες μου.

Φυσικά όσο και αν ήθελα δεν μπόρεσα να βρω χώρο για επιδαπέδια που τόσο ζαχαρώνω. Αλλά ακόμα και ραφιού θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους, ενώ αργότερα, μπορεί να παίξουν σαν "δορυφόροι" μια και ο ενισχυτής μου βλέπει 8 ohm ηχεία παντού.

Να μου πεις θα κρατήσεις αυτόν τον ενισχυτή για surround υλοποίηση; Όσο και να θέλω να το πιστεύω, μάλλον θα αλλαχθεί αν πάω τελικά σε κάτι surround.......
 
Αν μεινεις στον ενισχυτη σου, θα κοιτας τα ηχεια να εχουν ευαισθησια τουλαχιστον 90dB που σημαινει οτι δεν θετουν απαιτησεις στον ενισχυτη.

Το καλωδιο θελει οντως προσοχη και το καλο ανεβαζει δυστυχως το μπατζετ.

phil πολυ καλα τα Martin Logan αλλα με 1000 ευρω δυσκολα να βρεις. Ασε που θελουν και τελικο-ατμομηχανη που οδηγει 2 Ohm, και να ειναι τουλαχιστον 1 μετρο μπροστα απο τον τοιχο.

Ηχειο ραφιου, 20 χρονια επιτυχιας B&W 601. Παραδοσιακα τελειο το παντρεμα με Marantz.
 
Πίσω
Μπλουζα