Αναζήτηση καλωδίου RCA για Multi Mega

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.963
Παιδιά έβαλα το Multi Mega στη νέα μου Samsung τηλεόραση αλλά όταν σύνδεσα το RF καλώδιο και έψαξα στα αναλογικά, αυτομάτως μου διέγραψε από τη μνήμη όλα τα ψηφιακά. Έπρεπε να κάνω scan πάλι για να τα αποθηκεύσω. Επειδή δεν πρόκειται να κάνω αυτή τη δουλειά συνέχεια θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει καλώδιο RCA για σύνδεση μέσω AV και όχι να βγάζω το καλώδιο της κεραίας συνέχεια και να έχω αυτά τα προβλήματα. Είχα ψάξει παλιότερα για συμβατότητα με αντίστοιχα από το Mega Drive που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αλλά σαν να μην κάνει το καλώδιο κανενός από τα MD 1 ή 2.

:please: :help:
 
Δεν εχω MultiMega αλλα νομιζω οτι το composite καλωδιο του MegaDrive2 ειναι αυτο που θες
 
Και ναι, έχεις δίκιο. Από ότι παρατήρησα το AV out του Multimega είναι το ίδιο με αυτό του Mega Drive 2.
 
Και για να έχουμε σαφή εικόνα των πραγμάτων και να μιλάμε με στοιχεία, ορίστε φωτογραφία του Multi Mega Av Out στην οποία φαίνεται καθαρά ότι είναι ίδια με του Mega Drive 2

md 2.jpg

Φωτογραφία0538.jpg

md2.jpg
 
Αν εχεις την δυνατοτητα το συνδεσεις με RGB, γιατι δεν δοκιμαζεις με αυτο; Θα εχεις ξεκαθαρη βελτιωση στην εικονα και στον ηχο σε σχεση με το RCA, ειδικα σε πιο προσφατη τηλεοραση το θεωρω απαραιτητο.
 
Getta Robo είπε:
Αν εχεις την δυνατοτητα το συνδεσεις με RGB, γιατι δεν δοκιμαζεις με αυτο; Θα εχεις ξεκαθαρη βελτιωση στην εικονα και στον ηχο σε σχεση με το RCA, ειδικα σε πιο προσφατη τηλεοραση το θεωρω απαραιτητο.
Έχω παραγγείλει ήδη το καλώδιο RCA. RGB δεν είναι αυτό που συνδέεται το PC με την TV?
 
Το RGB-Scart ειναι αυτο εδω:

sega-megadrive-2-rgb-scart-cable.jpg


μπορεις να το παραγγειλεις απο το εξωτερικο η και να το φτιαξεις εσυ ο ιδιος.

Οι διαφορες ειναι μεγαλες στα παιχνιδια:

comparison1.png


RGB_Comp_Capture_Bump.jpg


avrgb.jpg


avrgb.jpg

sega-megadrive-2-rgb-scart-cable.jpg

comparison1.jpg

RGB_Comp_Capture_Bump.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω αντάπτορα από RCA σε Scart λες να κάνει διαφορά?
 
nope, πρέπει να πάρεις proper RGB καλώδιο ! O αντάπτορας θα εξακολουθεί να μεταφέρει composite απλα στο scart socket
 
Μάλιστα. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 
Getta Robo είπε:
Το RGB-Scart ειναι αυτο εδω:
sega-megadrive-2-rgb-scart-cable.jpg


μπορεις να το παραγγειλεις απο το εξωτερικο η και να το φτιαξεις εσυ ο ιδιος.

Οι διαφορες ειναι μεγαλες στα παιχνιδια:
Μόλις σήμερα παρατήρησα ότι αυτό το καλώδιο υπήρχε ήδη στη συσκευασία :burn:. Εκτός κι αν δεν είναι το ίδιο ακριβώς. Θα το δοκιμάσω οσονούπω και θα σας πω. Πάντως το καλώδιο που ήρθε λειτουργεί κανονικά
 
Το δοκίμασα σήμερα μετά από τόσο καιρό από το τελευταίο ποστ. Αν και ο ήχος έκανε ένα θόρυβο τα γραφικά μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο βέβαια.
 
Πίσω
Μπλουζα