Αναζήτηση παιχνιδιού Amstrad: Avenger

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
(μπορει να λεω στον τιτλο "παιχνιδι Amstrad" επειδη εκει το ειδα, αλλα δεν αποκλειεται να υπηρχε και σε Commodore ή σε Spectrum, ή ακομα και να ηταν conversion απο Arcade)

Την απειροελαχιστη περιοδο οπου επεσε στα χερια μου ενας Αμστραντ, ειχα δει το εξης παιχνιδι:

Μια εισαγωγικη οθονη με αρκετα εντυπωσιακη/επικη μουσικη που μου αρεσε πολυ (τοτε) αλλα τωρα δεν θυμαμαι καν πως πηγαινε. Κατοπιν το παιχνιδι ξεκιναει. Ελεγχουμε ενα μπαρμπαδακι-νιντζα που περπαταει μεσα σε ενα λαβυρινθο. Οταν σκανε κακοι, τους πεταει σουρικεν. Ο σχεδιασμος του δεν ηταν ρεαλιστικος, αλλα ηταν, οπως ειπα, "μπαρμπαδακι".

Η οψη του παιχνιδιου δεν ειναι ουτε side scrolling, ουτε κατοψη. Ειναι ψευτο-3δ, οπως πχ το Zelda ή το Kickoff. Ο Νιντζας μας περπαταει σε ολες τις κατευθυνσεις ενω κινειται στο περιβαλλον το οποιο, απ'οσο θυμαμαι, ηταν τεραστιο. Μπορυσα να περπαταω για αρκετη ωρα με τοιχο στα δεξια και τα αριστερα, χωρις να βλεπω τιποτα αλλο, ψαχνοντας για μια διεξοδο.

Δεν το πηγα πολυ μακρυα, ουτε ξερω που επρεπε να παω ουτε τι υπαρχει στη συνεχεια. Ουτε ονομα θυμαμαι ουτε εξωφυλλο. Αν εβλεπα καποιο screenshot, πιθανοτατα θα το αναγνωρισω :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οχι φιλε :( απ' οτι βλεπω τα Last Ninja εχουν σχετικα "ρεαλιστικα" γραφικα, και "ισομετρικη προοπτικη".

Αυτο που λεω ειχε πιο χοντροκομμενα γραφικα και η "προοπτικη" του ηταν στυλ Zelda.

Επισης δεν ειχε δρομακια, δεντρα κλπ, μονο το λαβυρινθο θυμαμαι.
 
H περιγραφή μου θυμίζει κάπως το "sequel" του Τhe way of the Tiger, το Avenger...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μοντιέ, αυτο ειναι!! :eek:
 
Υπέροχα. :)

Eύχομαι καλό παιχνίδι !!
 
Το χειροτερο sequel καλου παιχνιδιου ever.
 
Xαχα !! Η αλήθεια είναι ότι δεν έμοιαζε καθόλου στον "πρόγονό" του. (ήταν αυτό που λέμε "άλλο παιχνίδι")

Θυμάμαι όταν πήγαμε με συμμαθητή μου amstradά για να το δούμε να τρέχει σε κομπιουτερομάγαζο στους Αμπελόκηπους, και αρχικά ήταν δύσπιστος για την σχέση των δύο παιχνιδιών. (τελικά το πήρε όμως, διότι ήταν φανατικός "νιντζάκιας" :D )
 
Ήταν πολύ στα χάι του το Gauntlet τότε και προσπάθησαν να κάνουν κάτι παρόμοιο.
 
Ως Cauntlet κλωνος δεν ηταν ασχημο αλλα...το εβγαλαν σαν συνεχεις της παιχνιδαρας WOTT

@Billy Μηπως το computer shop λεγοταν Computer Corner και ηταν επι της Μιχαλακοπουλου?
 
Συμφωνώ, ήταν μεγάλη απογοήτευση σε σύγκριση με το τεχνικά απίστευτο The Way of the Tiger να παίρνεις έναν generic Gauntlet κλώνο ΤΟ ΠΟΛΥ μέτριας ποιότητας. By the way, το WotT το είχα αγοράσει original, το άξιζε και με το παραπάνω! Ευτυχώς είδα εγκαίρως πόσο χειρότερο/διαφορετικό ήταν το Avenger και δεν έσταξα και εκεί λεφτουδάκια, θα τα έκλαιγα...
 
  • Like
Reactions: Ace
Δεν ξερω για σας, αλλα τωρα που του ριξα μια ματια, φαινεται πανδυσκολο!
 
btw gauntlet κλωνος με πρωταγωνιστη ninja ηταν και το ninja massacre των codemasters
 
Wally είπε:
@Billy Μηπως το computer shop λεγοταν Computer Corner και ηταν επι της Μιχαλακοπουλου?

ΝΑΙ - απ' όσο θυμάμαι ήταν στην Μιχαλακοπούλου. :) (γι' αυτό και το είχα συνδέσει με ΑΤΚΟ που αναφέρθηκε στο άλλο thread).

Δυστυχώς δεν είμαι σίγουρος αν λεγόταν "Computer corner"... (μάλλον αυτό πρέπει να είναι όμως !!)
 
Πίσω
Μπλουζα