Αναζήτηση σύγχρονης οθόνης

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
Ήρθε λοιπόν η ώρα να αποκτήσω επιτέλους ένα σύγχρονο monitor για το PC μου, καθώς έχω την οικονομική δυνατότητα. Αλλά εδώ και αρκετό καιρό που κοιτάω, δεν μπορώ να αποφασίσω τι να πάρω.

Επειδή θα κάνω αλλαγή από 85hz CRT monitor, δεν μπορώ να πάω σε αργό IPS panel με 5ms και 60hz. Θα μου βγουν τα μάτια μιας και το 90% της χρήσης θα είναι διάβασμα text και scrolling στο internet. Οπότε πάω για ένα γρήγορο TN panel με 144hz και 1ms. Ομως έχω μία απορία. Τα 144hz τα θέλω πιο πολύ για το internet browsing. Στα games θέλω 60hz. Μπορεί ένα 144hz panel να δείξει 60hz κανονικά ή θα μου σπάσει τα νεύρα με stutters και προβλήματα στο sync? Θα παίζω και πολλά retro games που από την μάνα τους τρέχουν μόνο στα 60fps/hz. Οπότε θέλω να είναι perfect σε αυτό.

Επίσης ανησυχώ για τα χρώματα και τα viewing angles. Από ότι ξέρω τα TN έχουν θέματα. Πόσο άσχημα είναι τα πράγματα όμως? Αμα πάρω μία οθόνη περίπου στα 300 με 350 ευρώ, τεχνολογίας 2017 τουλάχιστον, θα είναι τελείως χάλια?

Υπάρχει καμία προτεινόμενη οθόνη γενικά?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε 1920x1080 έχω αγοράσει αυτή:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01BIWNBSQ/ref=oh_aui_detailpage_o08_s01?ie=UTF8&psc=1

Την χρησιμοποιώ, τόσο σε gaming όσο και σε εφαρμογές όπως matlab, compiling και φυσικά ιντερνετ browsing. To Amazon την έστειλε μετά από δύο εβδομάδες σχεδόν, ενώ στην Ελλάδα την είδα κανά εξάμηνο αργότερα, και 80 ευρώ ακριβότερη. 
 
Πίσω
Μπλουζα