Αναζήτηση τίτλου εκπομπής: Πένα, Μελάνι, Φαντασία - Pen, Ink & Beyond

TasosV83

RetroN00b
Joined
6 Ιουλ 2014
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Γεια χαρά!

Λοιπόν ήταν μια εκπομπή κάπου στο 94 95. Νομίζω ότι είχε κάποια συνεργασία με την disney αλλά δεν το θυμάμαι καλά (δεν είναι το art attack) Στους τίτλους τέλους είχε λογότυπο ένα άλογο.

Ήταν ένας σκιτσογράφος σε σχεδιαστήριο. Τα πλάνα ήταν συνήθως πολύ κοντινά στα σχέδια.Είχε το στυλ της disney στα σχέδιά του.Χρησιμοποιούσαι μολυβι αρχικά,μετά μελάνωνε και συνήθως στα παραδείγματα έφτιαχνε ένα μπλε ρομποτ με μυτερή μύτη σαν τον πινόκιο.

Επίσης είχε δείξει και τα βήματα για animation.

Με το ρομποτ νομίζω είχε και μια μικρή ιστοριούλα κάθε φορά. Δυστηχώς δεν θυμάμαι το κανάλι που έπαιζε.

Κάπως έτσι ήταν το μπλε ρομποτάκι
 
Γεια σου Τασο!

ψαχνω και εγω αυτη την εκπομπη, εδω και χρονια! :D

Αν θυμαμαι καλα επαιζε μουσικη Jazz οταν ζωγραφιζε ο τυπος (που ηταν καπως ξανθος και μαλλον ιταλος)

Δε θυμαμαι το logo που λες εσυ, αλλα μου ερχεται ενα ονομα:

"Πενα, Μελανι, Φαντασια"

Ειναι αραγε αυτο;!
 
atzokas!! To βρήκαμεεε!! ΧΑΧΑΧΑ

Να σαι καλά

05.jpg

Το βρήκα με αγγλικό τίτλο, Pen, Ink & Beyond από την Pixel Cartoon.

http://www.pixelcartoon.it/cgi-bin/news2/singlenews_eng.cgi?NewsNo=83http://www.pixelcartoon.it/cgi-bin/news2/singlenews_eng.cgi?NewsNo=83

Εδώ έχουν και ένα site που μπορείς να αγοράσεις μάλλον τα επεισόδια που βλέπαμε τότε

http://www.drawyourcomics.com/

και ένα από τα λίγα free video που βρήκα

Video_Corso di Fumetto Comico Lezione_1_Parte_1°

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρόβαλλε σε κάτι τοπικά κανάλια της Θεσσαλονίκης όλο το χειμώνα. Πρέπει να είναι Ιταλική σειρά.
 
θυμαμμαι μια σειρα για μαθηματα σχεδιου cartoon αλλα ηταν ελληνικη την εδειχνε στην ετ1 η ετ2 δεν θυμαμαι την παρουσιαζε η αλεξανδρα νικολαιδου (η κορη της καφαντασρη στο καληνυχτα μαμα) και ειχε για συμπαρουσιαστρια μια φιγουρα cartoon λεγοταν αννυ και μανια στην καρτουνια
 
TasosV83 εχω συγκινηθει!!!! Διαβαζα το μυνημα σου και ειχα ανατριχιασει απο τη χαρα!

Δεν εχω λογια να σε ευχαριστησω!!!

Χαρη σε αυτη την εκπομπη, καταλαβα οτι ολοι μπορουν να ζωγραφισουν (δηλαδη και' γω!;-)

Αν βρω κατι παραπανω θα σε ενημερωσω!
 
Καλησπέρα σε όλους.

Ημουν φανατικός της εκπομπής, πολύ μικρότερος τότε, και νομίζω ότι έχω κρατήσει σχεδόν όλα τα επεισόδια σε... βιντεοκασέτες!!!!!!! Ισως μου λείπει ένα ή δύο.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα μπορούσα να ψάξω το αρχείο μου και να τις βρω. Κι αν κάποιος έχει τη δυνατότητα και τα εργαλεία να τις ψηφιοποιήσει θα μπορούσε να δώσει σε όλους μας από μια κόπια.

Αυτός ήταν και ο λόγος που ξεκίνησα να ψάχνω για την εκπομπή αυτή στο internet και βρήκα αυτό το φόρουμ. Μπας και τις βρω online αντί να ψάξω να βρω τρόπο να τις ψηφιοποιήσω. Βλέπετε θέλω να ξεκαθαρίσω το αρχείο από τις βιντεοκασέτες μιας και τώρα πια δεν έχω ούτε βίντεο :(
 
Καλώς ήρθες! Ακόμα και να υπάρχει ενδιαφέρον (που σίγουρα θα υπάρχει!) δυστυχώς κάτι τέτοιο δε γίνεται διότι η σειρά υπόκειται σε copyrights. Η ψηφιοποίηση κι ο διαμοιρασμός copyrighted υλικού είναι εκτός κανονισμών. :)
 
D@redevil είπε:
Καλώς ήρθες! Ακόμα και να υπάρχει ενδιαφέρον (που σίγουρα θα υπάρχει!) δυστυχώς κάτι τέτοιο δε γίνεται διότι η σειρά υπόκειται σε copyrights. Η ψηφιοποίηση κι ο διαμοιρασμός copyrighted υλικού είναι εκτός κανονισμών. :)
ΟΥΠΣ!!!!

Δεν είχα πρόθεση διακίνησης παράνομου υλικού απλά μετά από τόσα χρόνια δεν φαντάστηκα ότι η εκπομπή αυτή είναι ακόμα... ζωντανή. Sorry!!!
 
No prob! :)

Τώρα, πέρνα και μια βόλτα από 'δω να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα