Αναζήτηση τίτλου νεανικής σειράς

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Θυμαμαι λιγα πραγματα σχετικα με τη σειρα αυτη:

καναλι προβολης: ενα απ τα δυο κρατικα καναλια

ημερα προβολης: το πιθανοτερο Σαββατο

ωρα προβολης: μεσημερι ή νωρις το απογευμα

γλωσσα: αγγλικη με ελληνικους υποτιτλους

χρονολογια:αρχες το πολυ μεσα '90

Ηταν μια ομαδα παιδιων που κατι εψαχναν(οχι ολοι μαζι,νομιζω οτι στην καθε υποομαδα υπηρχαν δυο ή τρια ατομα ) : θησαυρος ηταν; κατι αλλο; δυστυχως δε θυμαμαι.. Επικοινωνουσαν μεταξυ τους με καποιο ειδος ηλεκτρονικου μεσου που μπορουσαν να δουν τα προσωπα τους ή και να παρουν οδηγιες απο καποιον σχετικα με το τι επρεπε να κανουν ή για να ενωσουν τα στοιχεια που εβρισκε η καθε δυαδα ή τριαδα

Φυσικα υπηρχε κι ενας κακος με τους συνεργατες του που εψαχνε κι αυτος το ιδιο πραγμα και εμποδιζε συνεχως τα παιδια
 
μπορει να ειχε σχεση με σαλαμανδρες,δεν ειμαι σιγουρη..

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται για τη σειρα "καθηγητης Poopsnagle" ,αυτη που ψαχνω ειναι μεταγενεστερη
 
Μήπως αναφέρεσαι στην τηλεοπτική σειρά "Μήνυμα Από Μακρινό Αστερισμό" ("Children Of The Dog Star") ('84) που βρήκε εδώ ο ambu_dare; Κάποια μοιάζουν μ' αυτά που περιγράφεις, ο αριθμός των παιδιών όχι, βέβαια... Χώρια του ότι είναι παλαιότερη, αν και θα μπορούσε να είχε προβληθεί ξανά, εφόσον είχαν τις μεταφράσεις της ΕΡΤ παλαιότερα. Ο Akmakas αναφέρει στο 2ο post και μία άλλη σειρά που του θύμησε στο μυαλό, το "El Valle Secreto" ("Secret Valley") ('80). Παρακάτω είναι το intro! Για δες αν σου λέει κάτι:

 
Κωστα τωρα διαβασα το ποστ που εκανες,σ ευχαριστω αλλά δεν ειναι καμμια απ αυτες,ειναι πιο παλιες αυτες σε σχεση με τη σειρα που ψαχνω

μπορει μεσα σ αυτα τα αντικειμενα που εψαχναν τα παιδια να ηταν κι ενα δισκοποτηρο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία, θα το βρούμε! Για την παλαιότητα να είσαι σίγουρη διότι ακόμη και σειρές του '50, προβάλλονται και σήμερα. Δεν έχει σημασία του πότε παραγωγές είναι σε σχέση με το πότε το είδες εσύ στην ελληνική τηλεόραση!
 
Mandrake είπε:
Ωραία, θα το βρούμε! Για την παλαιότητα να είσαι σίγουρη διότι ακόμη και σειρές του '50, προβάλλονται και σήμερα. Δεν έχει σημασία του πότε παραγωγές είναι σε σχέση με το πότε το είδες εσύ στην ελληνική τηλεόραση!
μακαρι να βρεθει κατι απ αυτα που ψαχνω

συμφωνω μ αυτα που λες αλλα η συγκεκριμενη σειρα δεν ειναι τοσο παλια
 
Κατερινα ακούγεται πολύ καλή αλλα δεν μου λέει κατι, παιδια και περιπέτεια, μια χαρα θα την εβλεπε κανεις ακομα και σημερα :)
 
Ήταν βρετανική η αμερικάνικη;
 
arpacolla είπε:
Ήταν βρετανική η αμερικάνικη;
αυτο που ξερω ηταν οτι ακουγα τους ηθοποιους να μιλανε στην αγγλικη γλωσσα

τωρα αν ηταν οντως αγγλικη ή αμερικανικη αυτο δεν το γνωριζω

εχεις καμμια σειρα στο μυαλο σου;
 
σ ευχαριστω Θανο αλλά δεν ειναι ουτε αυτη η σειρα:η συγκεκριμενη (EC and the lift off kids)δε μου αρεσε καθολου και νομιζω οτι δεν αντεξα να δω ουτε ενα επεισοδιο ολοκληρο

Στη σειρα που ψαχνω τα παιδια ηταν μεγαλυτερα σε ηλικια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας! Αν και έχει παλιώσει κάπως το ποστ, νομίζω ότι αναζητάμε την ίδια σειρά. Εγώ θυμάμαι τα εξής:

Μαζί με τα παιδιά (ηλικίες10-13, ίσως και λίγο παραπάνω) υπήρχε κι ένας καθηγητής Ιστορίας. Ταξίδευαν σε μεσαιωνικά κάστρα ψάχνοντας ένα θησαυρό ιπποτών (δισκοπότηρο ίσως;) και φυσικά τους κυνηγούσαν κάποιοι κακοί.

Η σειρά πρέπει να έπαιζε τέλη δεκαετίας 90 με αρχές 00s, δεν ήταν πολύ παλιότερη. Αγγλική και μάλλον με λίγα επεισόδια.
 
Γεια σας! Αν και έχει παλιώσει κάπως το ποστ, νομίζω ότι αναζητάμε την ίδια σειρά. Εγώ θυμάμαι τα εξής:

Μαζί με τα παιδιά (ηλικίες10-13, ίσως και λίγο παραπάνω) υπήρχε κι ένας καθηγητής Ιστορίας. Ταξίδευαν σε μεσαιωνικά κάστρα ψάχνοντας ένα θησαυρό ιπποτών (δισκοπότηρο ίσως;) και φυσικά τους κυνηγούσαν κάποιοι κακοί.

Η σειρά πρέπει να έπαιζε τέλη δεκαετίας 90 με αρχές 00s, δεν ήταν πολύ παλιότερη. Αγγλική και μάλλον με λίγα επεισόδια.
δεν ξερω αν ψαχνουμε την ιδια σειρα γιατι εγω θυμαμαι την προβολη της γυρω στα μεσα 90ς το πολυ. Εσυ σε ποιο καναλι θυμασαι οτι παιζοταν;
 
Σε ένα από τα κρατικά. Ενδεχομένως να είναι παλιότερη και να έπαιξε κάποια στιγμή σε επανάληψη οπότε και την είδα. Εικάζω επίσης ότι δεν είχε πάρα πολλά επεισόδια διότι το στόρι εξελισσόταν γρήγορα. Εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι και ακριβώς ποια εποχή παιζόταν ώστε να αναζητήσω τον τίτλο σε παλιά τηλεοπτικά προγράμματα (έχω την αίσθηση ότι δεν ήταν κατά τους χειμερινούς μήνες).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ένα από τα κρατικά. Ενδεχομένως να είναι παλιότερη και να έπαιξε κάποια στιγμή σε επανάληψη οπότε και την είδα. Εικάζω επίσης ότι δεν είχε πάρα πολλά επεισόδια διότι το στόρι εξελισσόταν γρήγορα. Εν τω μεταξύ δεν θυμάμαι και ακριβώς ποια εποχή παιζόταν ώστε να αναζητήσω τον τίτλο σε παλιά τηλεοπτικά προγράμματα (έχω την αίσθηση ότι δεν ήταν κατά τους χειμερινούς μήνες).
πραγματι δεν ειχε πολλα επεισοδια, μαλλον μινι σειρα θα τη χαρακτηριζα
Επειδη ημουν στο χωριο της μαμας μου οταν παρακολουθουσα τη σειρα προβληθηκε σιγουρα το καλοκαιρι, θα ελεγα τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου
 
Πίσω
Μπλουζα