Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας Νο. 4

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
125
καλησπέρα.

ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς μια ταινία, δυστυχώς για την οποία έχω ένα στοιχείο.

Επαιζε η Faey Danaway, πρέπει να ήταν δεκαετίας 80, και θυμάμαι μια σκηνή που άκουγε φωνές (κάποιος νομίζω είχε κρυφτεί κάτω από το κρεβάτι της ή τον καναπέ; ήθελαν να την τρελλάνουν; ή το έκανε η ίδια; κάτι τέτοιο τελοσπάντων)

έχει κανείς καμιά ιδέα;

θυμάμαι είχε τρομοκρατηθεί πολύ με αυτό..

Σκέφτομαι μήπως είναι το thirteen at Dinner της Αγκάθα Κρίστι (1985)
 
Μήπως είναι το Ordeal by Innocence (1985);
 
ναι, το είδα και γω αυτό, αλλά δεν ξέρω.

Δε μπορώ να βρω και κανά τρέηλερ της ταινίας για να δω αν μου θυμίζει κάτι..
 
Ισως να λες την ταινια Eyes of Laura Mars - 1978.

Θριλερ με την Φαιη να βλεπει φονους που προκειται να γινουν.

 
και εγω το laura mars σκεφτηκα
 
Όχι, δεν ειναι αυτό.

Το έχω δει αυτό και το ξέρω.

κατεβάζω το Ordeal by innocence και θα δούμε μήπως είναι εκείνο...
 
filmmusic είπε:
Όχι, δεν ειναι αυτό.Το έχω δει αυτό και το ξέρω.

κατεβάζω το Ordeal by innocence και θα δούμε μήπως είναι εκείνο...
[ Έτσι όπως το διατυπωνεις θα νομίζει κανείς ο οποίος βλεπει το θέμα οτι κατεβαζεις copyrighted υλικό απο εδώ.

Το Retromaniax σέβεται τα πνευματικά δικαιώματα και το δηλώνει γραπτώς και στους κανονισμούς ότι δεν διακινεί εδώ παράνομο υλικό ούτε υπάρχουν link για κατέβασμα παρανόμου υλικού. ]

http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules


 
filmmusic είπε:
Όχι, δεν ειναι αυτό.Το έχω δει αυτό και το ξέρω.

κατεβάζω το Ordeal by innocence και θα δούμε μήπως είναι εκείνο...
Βρέθηκε τελικά ή να ψάξουμε κι άλλο; :)
 
Όχι, δε βρέθηκε..

Δεν το έψαξα και γω παραπάνω αλλά ούτε το Thirteen at dinner δεν πρέπει να είναι από ένα γρήγορο browsing που του έκανα.

Μήπως πια δεν έπαιζε η Dunaway;

Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτή ήταν.

θα το βάλω και σε ξένο φόρουμ μήπως βρουν τίποτα..

επίσης μόλις βρήκα αυτό:

On the retrospective side of things, A Reflection of Fear, a 1973 incestual murder mystery that echoes Agatha Christie and Edward Albee, features a disturbed teenage girl reunited with her father after many years apart. How disturbed is she? She hears voices and talks to something hiding behind her plentiful dolls in her bedroom. Once she becomes obsessed with dear old dad, the women in her life start being offed one-by-one. Does someone see them as a potential threat? A six-time Academy Award nominee for his cinematography on such films as Looking for Mr. Goodbar and Heaven Can Wait, William A. Fraker directed this unique headscratcher, featuring multiple shots of ominous peering eyes observing conversations from a distance (LΓʽszlΓ³ KovΓʽcs was the DP) and a rather unsettling and bizarre twist ending that you couldnʼt possibly see coming (but would be replicated in a 1983 summer camp slasher starring Felissa Rose).
http://www.ifp.org/resources/independent-horror-cinema-returns-to-new-york-just-in-time-for-halloween/#.VbDkwvk8haQ

Είδα τη σκηνή αυτή, αλλά δε μου λέει κάτι. Δεν είναι αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα