Αναζήτηση τίτλου ξένης ταινίας Νο. 9: House of Usher

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
130
Καλησπέρα.

Ψάχνω μια ταινία που είχα δει μικρός αλλά δε θυμάμαι τίποτα.

Το μόνο που θυμάμαι ήταν μια σκηνή προς το τέλος όπου έκανε κοντινό της πρωταγωνίστριας (την οποία κρατούσε ο άντρας/σύντροφος της) και ήταν κάτασπρη και με έντονα κόκκινα χείλια (και κατάμαυρα μαλλιά) και είχε πολύ έντονο βλέμμα. Αυτή κάτι είχε τρελλαθεί. Και στο τέλος πέθανε ή αυτοκτόνησε νομίζω.

Το είχαμε γράψει σε κασέτα από την τηλεόραση και είμαι σχεδόν σιγουρος οτι ο ελληνικος τίτλος ήταν "Ο πύργος του τρόμου", ή "το σπίτι του τρόμου".

Μαλλον προς το πύργος γιατί έμοιαζε με πύργο το σπίτι.

Όταν είδα το Haunting με την Catherine Zeta Jones νόμιζα ότι είναι η original version αυτού. Πρέπει να ήταν παρεμφερής η υπόθεση. Αλλά βλέπω ότι το original είναι ασπρόμαυρο.

Δε χωραέι αμφιβολία όμως ότι ήταν έγχρωμο αυτό που λέω.

Ψάχνω παρεμφερείς τίτλους στο imdb αλλά κανείς δε μου λέει τίποτα που βλέπω και trailers.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδεα;

Πάντως είμαι 90% σίγουρος ότι είχαμε γράψει πάνω την κασέτα "Ο πύργος του τρόμου".

και άντε να ήταν το πολύ μέχρι 1985 χρονολογίας, αλλά μάλλον πριν το 80. Κλασική.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοιους τίτλους είχε η ελληνική vhs της ταινίας "Curse of the Crimson Altar" (1968), με την Μπάρμπαρα Στηλ. Είναι και έγχρωμη, οπότε ίσως να είναι αυτή που ψάχνεις...
 
χμμμ, όχι δε μου λέει τίποτα. Είδα το τρέηλερ.

αυτό που λέω είχε σχέση με στοιχειωμένο πύργο..

Αλήθεια υπάρχει άλλο παρόμοιο με το haunting;
 
Κάτι παρόμοιο με το Haunting είναι το Legend of Hell House (1973), αλλά πάλι δεν θυμάμαι κάποια τέτοια σκηνή όπως της περιέγραψες. Έχουν περάσει βέβαια αρκετά χρόνια που το είδα, οπότε ίσως δεν θυμάμαι καλά
 
Λοιπόν, κάτι είδα σήμερα, και "παίζει" η ταινία να είναι το "The Haunted Palace" (1963) ή "Παλάτι του Τρόμου".

H Debra Paget κάτι μου'κανε. Ίσως είναι αυτή που περιέγραψα πάνω!

Όταν τη δω την ταινία , θα ξαναγραψω εδώ!
 
Για το Haunted Palace του Roger Corman μιλάμε;

Δεν είναι και η παραδοσιακή ταινία με στοιχειωμένα σπίτια, αν λες αυτή.
 
Μήπως είναι το The Tomb of leigia ​(1964), πάλι με τον Vicent Price;
 
Freud είπε:
Για το Haunted Palace του Roger Corman μιλάμε;Δεν είναι και η παραδοσιακή ταινία με στοιχειωμένα σπίτια, αν λες αυτή.
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με στοιχειωμένα σπίτια, αλλά η Debra Paget θα μπορούσε να είναι αυτή που λέω στη σκηνή που είχε καρφωθεί στο μυαλό μου.

RIO είπε:
Μήπως είναι το The Tomb of leigia ​(1964), πάλι με τον Vicent Price;
Είδα το trailer αλλά βλέπω είναι ξανθιά η πρωταγωνίστρια, και γω τη θυμάμαι με κατάμαυρα μαλλιά.

Και επίσης ο ελληνικός τίτλος δε μου λέει κάτι.

Είμαι σίγουρος ότι εκείνη η ταινία ήταν "" ..... του τρόμου".

Τώρα κάστρο, παλάτι, πύργος, σπίτι, κάτι απ'όλα αυτά ήταν.

Οπότε "Το Παλάτι του τρόμου" ταιριάζει και σε αυτό.

Επίσης ταιριάζει η όλη μπλε φωτογραφία του όπως είδα λίγο στο youtube. Γιατί και εκείνο το θυμάμαι ήταν έτσι όλο μπλε..

Θα τις δω και τις 2 και θα σας πω.. ;-)

Edit: Αλήθεια, όποιος έχει δει το Παλάτι του τρόμου, σας λέει τίποτα η σκηνή που περιέγραψα; (μην αναφέρετε τίποτα για την υπόθεση)

κοντινό προσώπου γυναίκας, άσπρο δέρμα, κατακόκκινα χείλη,κατάμαυρα μαλλιά και ένας έντονος τρόμος στα μάτια της!

(τώρα θα μου πείτε, αυτό θα είναι στα 80% των θρίλερ! χεχε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, μόλις είδα το Haunted Palace!

Δεν είναι αυτό!

(οπότε αν θέλει κάποιος μπορεί να το βγάλει από τον τίτλο) ;)

Αλλά, νομίζω ότι ίσως το βρήκα αυτή τη φορά! (μην το βάλετε στον τίτλο μέχρι να το δω :D )

Πιστεύω μπορεί να είναι το House of Usher (1960)! To έχει δει κανείς;

Μόλις είδα το τρέηλερ και κάτι μου λέει, και επίσης απ'ότι κατάλαβα εξηγείται γιατί η πρωταγωνίστρια είναι κάτασπρη που έλεγα εγώ! ;)

Επίσης κάτι μου έκανε το χέρι που ξεπροβάλλει από το φέρετρο στο τρέηλερ!! Πρέπει να είναι αυτό!!

Απ'ότι είδα ο ελληνικός τίτλος είναι Ο Πύργος των Καταραμένων!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Πιστεύω μπορεί να είναι το House of Usher (1960)! To έχει δει κανείς;
Από τις καλύτερες παραγωγές του Κόρμαν και ίσως η καλύτερη ερμηνεία του Πράϊς, δίνει πιο πολύ ψυχολογική διάσταση παρά υπερφυσική. Εξαιρετικά καλτ ταινία, να φανταστείς το blu ray που κυκλοφόρησε πριν κανα μήνα έχει το σχήμα φέρετρου το κουτί! Παρεμφερές είναι και το The Terror αλλά με έμφαση στο υπερφυσικό.
 
A, μάλλον θα εννοείς άλλη έκδοση.

Γιατί κυκλοφορεί και ως μέρος αυτού του box:

74607_large.jpg
74607_large.jpg

Δεν ξέρω τί να δω σήμερα για Halloween.

Είχα σκοπό να δω το παλιό Fright Night που το έχω δει μόνο μια φορά πέρυσι και μου άρεσε πολύ, αλλά τώρα που προέκυψε και αυτό... θα ήταν καλή ευκαιρία..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
A, μάλλον θα εννοείς άλλη έκδοση.Γιατί κυκλοφορεί και ως μέρος αυτού του box:

74607_large.jpg
\

Δεν ξέρω τί να δω σήμερα για Halloween.

Είχα σκοπό να δω το παλιό Fright Night που το έχω δει μόνο μια φορά πέρυσι και μου άρεσε πολύ, αλλά τώρα που προέκυψε και αυτό... θα ήταν καλή ευκαιρία..

Ναι, είναι η έκδοση της Scream Factory, το box set με άλλες τέσσερεις ταινίες κυκλοφόρησε λίγες μέρες μετά. Όπως και να έχει είναι καταπληκτικές ταινίες δεν θα μείνεις παραπονούμενος...

Το Fright Night του '85 τα σπάει, δεν ξέρω πόσων ετών είσαι, αλλά εμένα ήταν η αγαπημένη ταινία της εφηβείας μου τότε, δες το μαζί με το Lifeforce να κάνεις γούστα.
 
Φίλε Filmmusic τις είδες τελικά τις ταινίες αυτές; Το "House Of Usher" ήταν αυτό που αναζητούσες; :)
 
Mandrake είπε:
Φίλε Filmmusic τις είδες τελικά τις ταινίες αυτές; Το "House Of Usher" ήταν αυτό που αναζητούσες; :)
Καλησπέρα Mandrake.

Τώρα είδα και το προσωπικό σου μήνυμα!

Ναι, τελικά είμαι 90% σίγουρος ότι η ταινία ήταν το House of Usher!! ;)
 
Ταινιάρα, έτσι; Όλες από τη Χρυσή Περίοδο του Roger Corman!! :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα