Αναζήτηση τίτλου παιδικής εκπομπής

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
Θυμαμαι ενα τραγουδακι που ελεγαν σε μια παιδικη εκπομπη με συνοδεια κιθαρας :

"πιασε το χερι το δικο μου

να πιασω το δικο σου εγω (λαλαλαλαλαλαλα)

κι ελα να κανουμε* εναν κυκλο,

με δυοσμο και βασιλικο"

*μπορει αντι για "κανουμε" να ελεγε "χτισουμε"

πρεπει να ειχε και συνεχεια την οποια δε θυμαμαι,αυτο που αναφερω πιο πανω πιθανον να ειναι το ρεφρεν..

Σιγουρα προβληθηκε μετα το τελος της πρωτης σεζον του "ουρανιου τοξου", αρχες δεκαετιας του '90 σε ενα απ τα κρατικα καναλια(ΕΤ1 ή ΕΤ2) και θυμαμαι οτι ενας εκ των παρουσιαστων ηταν αντρας που επαιζε κιθαρα.Συμμετειχαν παιδια που επαιζαν διαφορα παιχνιδια,δε θυμαμαι αν υπηρχε κουκλοθεατρο κατα τη διαρκεια της εκπομπης.

Σας λεει κατι η περιγραφη;
 
επισης θυμηθηκα οτι σε καποιο σημειο το τραγουδι ελεγε

" κι ο κυκλος αυτος να μεγαλωνει

μεχρι τον εβδομο ουρανο"
 
μηπως αυτος ο αντρας θυμασαι αν ηταν ο ζουγανελης??
 
vossyarsen είπε:
μηπως αυτος ο αντρας θυμασαι αν ηταν ο ζουγανελης??
Σ ευχαριστω για την απαντηση,αλλα σιγουρα δεν ηταν ο Ζουγανελης,αλλιως θα τον θυμομουν απ την εκπομπη "γυρω γυρω ολοι" η οποια παιχτηκε νωριτερα απ αυτη που ψαχνω
 
παιδια μηπως θυμηθηκατε κατι σχετικο με την εκπομπη αυτη;
 
μηπως ηταν ο μπινιαρης αυτος που τραγουδαγε??
 
θανος είπε:
μηπως ηταν ο μπινιαρης αυτος που τραγουδαγε??
Θανο,απ οτι θυμαμαι,ο Τακης Μπινιαρης συμμετειχε μονο στην παιδικη εκπομπη "Με το Α και το Β με το Ν και με το Σ".

Δε νομιζω να ηταν αυτος.

Το τραγουδακι ακουγοταν σε ολες τις εκπομπες που ειδα,ισως να εχει καποια σχεση με τον τιτλο.

Νομιζω οτι το ειχα μαγνητοφωνησει..
 
ισως οι νοτες (εντονο κοκκινο χρωμα) βοηθησουν..

σε παρενθεση οι συλλαβες του τραγουδιου που αντιστοιχουν σε καθε νοτα

λινκ για το virtual piano

φα (πια) φα (σε) ντο (το) φα (χε) φα (ρι) μι (το) φα (δι) μι (κο) ρε (μου)

μι (να) μι (πια) μι (σω) μι (το) μι (δι) ρε (κο) μι (σου) ντο (εγω)

φα (κι) φα (ελα) ντο (να) φα (κα) φα (νουμε) σολ (ε) λα (ναν) ντο (κυ) το "ντο" ειναι διαφορετικο απ το προηγουμενο,ειναι της επομενης οκταβας (ειναι το "ο" της φωτο)

λα (κλο) σολ (με) σολ (δυο) σολ (σμο) σολ (και) φα (βα) λα (σι) σολ (λι) φα (κο)

ξεκιναμε απ το Νο 1 οπως δειχνει η παρακατω φωτο

3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το τραγούδι- εκπομπή, το ψάχνω πάρα πολλά χρόνια...

Στο μυαλό μου μου είχε κολλήσει ότι αυτός που το τραγουδούσε, θα μπορούσε να είναι ο Βαγγέλης Γερμανός. Θυμάμαι ότι είχε καστανόξανθα, μακριά μαλλιά κι εκείνη την εποχή είχε βγει το τραγούδι- που ήταν όντως του Γερμανού- οι "Αλεπούδες". Ωστόσο, όταν προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί του και να τον ρωτήσω σχετικά, δεν μου απάντησε.

Τώρα, στην τελευταία μου αναζήτηση, βρήκα ότι το χρησιμοποιεί σαν "διαφημιστικό" ένα νηπιαγωγείο στη Γλυφάδα. Ελπίζω, αν έχουν την ευγενή καλοσύνη και γνωρίζουν, να μου απαντήσουν...
 
Τελικά, είναι όντως ο Βαγγέλης Γερμανός.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες τίτλου εκπομπής κλπ. Αλλά το τραγούδι το έλεγε ο ίδιος και είχε γράψει και τη μουσική!!!

Αυτά!!!

Μου πήρε κάτι χρόνια να το βρω, αλλά τελικά, ο επιμένων νικά!!
 
Vritomartis είπε:
Τελικά, είναι όντως ο Βαγγέλης Γερμανός.Δεν ξέρω λεπτομέρειες τίτλου εκπομπής κλπ. Αλλά το τραγούδι το έλεγε ο ίδιος και είχε γράψει και τη μουσική!!!

Αυτά!!!

Μου πήρε κάτι χρόνια να το βρω, αλλά τελικά, ο επιμένων νικά!!
ευχαριστουμε Vritomartis:)

λες να εχει στο βιογραφικο του τη συμμετοχη του στην εκπομπη;

διαφορετικα θα πρεπει να βρεθει περιοδικο με τα τηλεοπτικα προγραμματα εκεινης της εποχης για να μαθουμε τον τιτλο
 
Πίσω
Μπλουζα