Αναζήτηση τίτλου ταινίας γουέστερν: The Big Valley

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.031
Αντιδράσεις
68.320
Την είχε δείξει η κρατική πολύ παλιά και πρέπει να ήταν δεκαετίας του '50 , αλλά έγχρωμη. 'Έδειχνε την κόντρα που είχαν δυο γυναίκες η μια αυταρχική και σκληρή η άλλη πιο λογική. Στην διαμάχη έμπλεξαν και τους γιους τους ( ειδικά η κακιά όπου ασκούσε πλήρη έλεγχο πάνω στον δικό της). Η τελική αναμέτρηση γινόταν μέσα σε μια εκκλησία τύπου μικρό σπίτι στο λιβάδι ( όπου υπάρχουν μόνο καθίσματα ). Ελπίζω κάποιος να ξέρει για ποια ταινία πρόκειται... :)
 
Κανείς ; :(
 
Έτσι όπως διάβασα την περιγραφή σου, το μυαλό μου πήγε στην Agnes Moorehead στον ρόλο της αυταρχικής μητέρας.
 
miki-mik7 είπε:
Έτσι όπως διάβασα την περιγραφή σου, το μυαλό μου πήγε στην Agnes Moorehead στον ρόλο της αυταρχικής μητέρας.
Θα κοιτάξω την φιλμογραφία της...
 
RIO είπε:
Την είχε δείξει η κρατική πολύ παλιά και πρέπει να ήταν δεκαετίας του '50 , αλλά έγχρωμη. 'Έδειχνε την κόντρα που είχαν δυο γυναίκες η μια αυταρχική και σκληρή η άλλη πιο λογική. Στην διαμάχη έμπλεξαν και τους γιους τους ( ειδικά η κακιά όπου ασκούσε πλήρη έλεγχο πάνω στον δικό της). Η τελική αναμέτρηση γινόταν μέσα σε μια εκκλησία τύπου μικρό σπίτι στο λιβάδι ( όπου υπάρχουν μόνο καθίσματα ). Ελπίζω κάποιος να ξέρει για ποια ταινία πρόκειται... :)
Μήπως αναφέρεσαι στο "Tall In The Saddle" ('44); Η υπόθεση και ειδικά η περιγραφή στις δύο αυτές γυναίκες, θυμίζει λίγο αυτά που αναφέρεις. Δε τη βρήκα σε streaming για να διασταυρώσω αυτό που είπες με το τέλος. Για δες το trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=rt6bvg8N7L0
 
Mandrake όχι η ταινία ήταν έγχρωμη...

Thor δεν είναι το Johnny Quitar ...

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις.... :)
 
Φίλε Rio, μήπως πρόκειται για επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς; Στη 2η σαιζόν της τηλεοπτικής σειράς "The Big Valley" ('65-'69), στο 13ο επεισόδιο με τίτλο "A Day Of Terror" η υπόθεση και οι χαρακτήρες φέρνουν στο μυαλό αυτά που περιγράφεις. Μήπως ήταν εκείνο; Υπάρχει και μια άλλη περίπτωση της τηλεοπτικής σειράς "Gunsmoke" ('55-'75) με το 15ο επεισόδιο της 14ης σαιζόν με τίτλο "The Twisted Heritage"! Για τσέκαρέ τα λίγο, μήπως σου λένε κάτι! Τα επεισόδια που σου λέω, μπορείς να τα παρακολουθήσεις αντίστοιχα στα παρακάτω:

[edit] Λυπάμαι αλλά δεν επιτρέπονται ολόκληρα επεισόδια [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake το κοίταξα στο yt και είναι πράγματι το day of terror, από το The Big Valley ! Σε ευχαριστώ που το έψαξες τόσο πολύ και που μου έλυσες την απορία .... :) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάμε γι' άλλα φίλε μου! Να 'σαι καλά! :)

Perlastar, το είχα ξεχάσει ότι υπάρχει πρόβλημα! Όλα καλά αφού το βρήκε ο φίλος! :)
 
Απιστευτη ευρεση σε μια αναζητηση που φαινοταν χωρις ελπιδα. Φοβερος Mandrake!
 
Όλα θα τα ξετρυπώσουμε σιγά σιγά Παναγιώτη!
 
Πίσω
Μπλουζα