Αναζήτηση τίτλου τηλεπαιχνιδιού

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.943
θυμαμαι ελαχιστα απ' αυτο το τηλεπαιχνιδι: ηταν ενας μιμος που εκανε διαφορες παντομιμες και οι παικτες επρεπε να βρουν φρασεις,παροιμιες ή ακομα και τιτλους ταινιων.Νομιζω μια φορα επρεπε να βρουν την παροιμια " του εβαλε τα δυο ποδια σ' ενα παπουτσι" Δε θυμαμαι ουτε ποιος το παρουσιαζε,ουτε αν ηταν στην κρατικη τηλεοραση

Το θυμαστε;
 
Κάτι μου θυμίζει και υποπτεύομαι κρατική τηλεόραση (ΕΡΤ πιθανότατα). Μήπως ήταν ένθετο σε άλλη εκπομπή;
 
stakovios χαιρομαι που κατι σου θυμιζει γιατι νομιζα οτι μονο εγω το θυμομουν..

δεν ηταν ενθετο αλλης εκπομπης,ηταν κανονικο τηλεπαιχνιδι και το εδειχνε αργα το απογευμα
 
Κάτι θυμάμαι κι εγώ!! Απ αυτή την εκπομπή έμαθα τι είναι η παντομίμα που ήταν μάλλον και ο τίτλος της!!
 
επαναφερω το θεμα μηπως τυχον θυμηθηκε κανεις τον τιτλο ή εστω καποια λεπτομερεια
 
Μάλλον δεν εννοείς το τηλεπαιχνίδι ''Βρες τη φράση'' που μεταδιδόταν στο Mega στα τέλη της δεκαετίας του 90, από το Μίλτο Μακρίδη και τη Τζόυς Ευείδη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οχι Χριστινα,δεν ηταν το "βρες τη φραση",στο τηλεπαιχνιδι που ψαχνω βλεπαμε παντομιμες.Τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως να μην τις εκανε ενα συγκεκριμενο ατομο αλλά να επιλεγοταν καποιος απο καθε ομαδα ωστε να βρουν οι αντιπαλοι αυτο που εψαχναν καθε φορα.Σιγουρα εβαζαν καποια παροιμια,δε θυμαμαι ομως αν εβαζαν και τιτλους ταινιων
 
Το θυμαμαι και εγω το τηλεπαιχνιδι..ενας μιμος εκανε διαφορες παντομιμες και οι παικτες επρεπε να το βρουν.Ηταν στην κρατικη τηλεοραση και υπηρχε και διαγωνισμος για τους τηλεθεατες (το θυμαμαι γιατι ειχα στειλει απαντηση ταχυδρομικα).Απο οσο θυμαμαι ηταν μεταξυ 1990-91-92 πιθανοτερα το 91.Εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10434-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-%D4%E7%EB%E5%F0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%FE%ED που αναφερονται τα τηλεπαιχνιδια ισως να ηταν το Παιχνίδι με τη φαντασία ΕΤ1-1991
 
angel_grig ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!!δηλαδη ο μιμος εκανε ολες τις παντομιμες ενω οι παιχτες επρεπε να βρουν τη λυση καθε φορα.Μηπως θυμασαι αν ηταν χωρισμενοι σε ομαδες ή αν ο καθενας λειτουργουσε για τον εαυτο του;

η αληθεια ειναι οτι κοιταξα κι εγω τη λιστα με τα τηλεπαιχνιδια αλλά και παλι δε μπορουσα να πω με σιγουρια ποιος ειναι ο τιτλος.Ως προς τη χρονολογια εχω ενα κενο μνημης γιατι καποιες φορες νομιζω οτι το εβλεπα στην ασπρομαυρη τηλεοραση στο δωματιο των παππουδων ενω υπηρχαν και φορες που το εβλεπα στο σαλονι,στην εγχρωμη τηλεοραση.Αυτη τη βαλαμε το 1991
 
katerinak είπε:
angel_grig ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!!δηλαδη ο μιμος εκανε ολες τις παντομιμες ενω οι παιχτες επρεπε να βρουν τη λυση καθε φορα.Μηπως θυμασαι αν ηταν χωρισμενοι σε ομαδες ή αν ο καθενας λειτουργουσε για τον εαυτο του; η αληθεια ειναι οτι κοιταξα κι εγω τη λιστα με τα τηλεπαιχνιδια αλλά και παλι δε μπορουσα να πω με σιγουρια ποιος ειναι ο τιτλος.Ως προς τη χρονολογια εχω ενα κενο μνημης γιατι καποιες φορες νομιζω οτι το εβλεπα στην ασπρομαυρη τηλεοραση στο δωματιο των παππουδων ενω υπηρχαν και φορες που το εβλεπα στο σαλονι,στην εγχρωμη τηλεοραση.Αυτη τη βαλαμε το 1991
Κοίταξε σύμπτωση :) Κι εμείς έγχρωμη το 1991 πήραμε, την έχουμε ακόμα και είναι θηρίο! Ασπρόμαυρη θα την έβλεπα την παντομίμα, όμως. Δεν τη θυμάμαι έγχρωμη.
 
stakovios είπε:
Κοίταξε σύμπτωση :) Κι εμείς έγχρωμη το 1991 πήραμε, την έχουμε ακόμα και είναι θηρίο! Ασπρόμαυρη θα την έβλεπα την παντομίμα, όμως. Δεν τη θυμάμαι έγχρωμη.
:) θυμασαι μηπως καμμια επιπλεον λεπτομερεια;υπηρχαν δυο ομαδες ή ο καθε παιχτης επαιζε για τον εαυτο του;
 
katerinak είπε:
:) θυμασαι μηπως καμμια επιπλεον λεπτομερεια;υπηρχαν δυο ομαδες ή ο καθε παιχτης επαιζε για τον εαυτο του;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή άλλα στοιχεία :(
 
Kαι εγω Κατερινα δεν θυμαμαι κατι περισσοτερο..
 
Υπήρχε ένα παιχνίδι παντομίμας περίπου το 1989-1990, δεν θυμάμαι σε ποιά ΕΡΤ που είχε την εξής ιδιαιτερότητα. Φιλοξενούσε σε κάθε εκπομπή ένα τραγουδιστή και έκαναν διάφορες παντομίμες με τα τραγούδια του τελευταίου του δίσκου. Πχ ήταν καλεσμένος ο Μπουλάς και έπρεπε να βρούν οι παίκτες τα τραγούδια από τον δίσκο Αλή Μπαμπά. Εκτός από τις κλασικές παντομίμες, σε κάποιο γύρο φαινόταν ο τραγουδιστής να τραγουδάει χωρίς ήχο και έπρεπε να διαβάσεις τα χείλη για να καταλάβεις το τραγούδι.
 
Maxouli πιθανως αναφερεσαι στο ιδιο παιχνιδι..το λεω γιατι οταν ειχα στειλει συμμετοχη στο διαγωνισμο για τους τηλεθεατες θυμαμαι οτι στην απαντηση εγραφα για τον Παριο που συμμετειχε σε εκεινο το επεισοδιο..
 
maxouli είπε:
Υπήρχε ένα παιχνίδι παντομίμας περίπου το 1989-1990, δεν θυμάμαι σε ποιά ΕΡΤ που είχε την εξής ιδιαιτερότητα. Φιλοξενούσε σε κάθε εκπομπή ένα τραγουδιστή και έκαναν διάφορες παντομίμες με τα τραγούδια του τελευταίου του δίσκου. Πχ ήταν καλεσμένος ο Μπουλάς και έπρεπε να βρούν οι παίκτες τα τραγούδια από τον δίσκο Αλή Μπαμπά. Εκτός από τις κλασικές παντομίμες, σε κάποιο γύρο φαινόταν ο τραγουδιστής να τραγουδάει χωρίς ήχο και έπρεπε να διαβάσεις τα χείλη για να καταλάβεις το τραγούδι.
Και είχε και μετρονόμο εκεί που έβλεπες μόνο τα χείλη του καλλιτέχνη!
 
κοιταζοντας το πινακακι που εφτιαξε ο stakovios εδω , πηρε το ματι μου ενα τηλεπαιχνιδι με τιτλο "παροιμιωδεις λογοι",θα μπορουσε να ειναι αυτος ο ζητουμενος τιτλος του παροντος θρεντ;
 
Πίσω
Μπλουζα