Αναζήτηση τίτλου: Space Knights (1989)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Καπου στην αρχη της δεκαετιας του 90 επαιζε τα πρωινα του ΣΚ απο το Μεγκα η τον ΑΝΤ1 μια σειρα με διαστημικους ιπποτες. Νομιζω ειχε θεμα συγκεκριμενα το Βασιλια Αρθουρο η τη Στρογγυλη Τραπεζα. Απο ο,τι θυμαμαι ηταν ολοσωμες μαριονετες αν και υπαρχει πιθανοτητα να ηταν ανθρωποι με στολες και μασκες (που μιλουν και παιρνουν εκφρασεις με καποιο μηχανισμο)

Επισης θυμαμαι οτι υπηρχαν καποιοι στανταρ κακοι (πειρατες; )

Δυστυχως παροτι με εντυπωσιαζε το στυλ και η αισθητικη, δεν εκατσα ποτε να την παρακολουθησω, περα απο καποια αποσπασματα :( τη θυμαται κανεις;
 
Δεν το γνωρίζω καθόλου αλλά μια έρευνα στο youtube με "king Arthur puppets" μου έβγαλε αυτό.


Μοιάζει με την περιγραφή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως αυτο ειναι :D

Space Knights λοιπον
 
Kαθε Σαββατο 12 η ωρα στο Μεγκα!
 
Μου θυμιζει "Φρουτοπία" μαζί με "Space balls"
 
To είχα ξαναναφέρει σαν απορία παλιά (γύρω στα 1990-1 παιζόταν από το μέγκα ναι...)

thanx το ψαχνα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαστημική σειρά στον ΑΝΤ1 [space Knights]

Παιδία μήπως θυμάται κανείς μια παιδική διαστημική σειρά της δεκαετίας του 90 (ίσως και λίγο πιο πριν) που προβάλλονταν τα ΣΚ στον ΑΝΤ1 και ήταν φτιαγμένη σε τεχνική Thunderbirds. Θυμάμαι πως ο κακός ήταν ένας λόρδος που ζούσε σε ένα μικρό δικό του πλανήτη και εξωτερικά φορούσε κάτι σαν καταμαυρη πανοπλία και στο κεφάλι του φορουσε ένα μαύρο στέμμα που έμοιαζε σαν το κεφάλι του πύργου απο το σκάκι.

Εαν θυμάμαι σωστά, οι καλοί ήταν μια ομάδα που προστάτευε το διάστημα.

Η τεχνική που ήταν φτιαγμένη η σειρά ήταν σαν και αυτή του Thunderbirds (δηλ. μαριονέτες που κινούνταν με νήματα).
 
Απ' τους ίδιους δημιουργούς είχε βγει και η σειρά "Stringray" ('64-'65), μήπως λες αυτήν;
 
Τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως η σειρά που αναφέρω παραπάνω να μην ήταν φτιαγμένη και με την τεχνική του Thunderbirds. Ωστόσο, είμαι απόλυτα σίγουρος για την περιγραφή του κακού. Mandrake, είδα το intro απο το Stringray αλλά δεν μου λέει κάτι. Δεν νομίζω πως ήταν αυτό. Από όσο θυμάμαι, η σειρά που ψάχνω είχε αρκετές σκηνές στο διάστημα με μαύρο background.
 
Δεν ταιριαζει πολυ με την περιγραφη σου, αλλα μηπως ειναι αυτο;
 
Ενας φιλος μου ανεφερε το Terrahawks. Αυτος το εβλεπε αλλα εγω το ακουω πρωτη φορα :Ρ

 
Rakeesh είπε:
Δεν ταιριαζει πολυ με την περιγραφη σου, αλλα μηπως ειναι αυτο;
Ναι Rakeesh αυτό είναι (απ' ότι είδα στο intro της σειράς). Τελικά, λεγόταν Space Knights! Η περιγραφή μου δεν ταίριαζε και πολύ με την σειρά (ίσως λίγο με τον κακό) αλλά ήμουν 8 ετών το 1990 όταν προβαλόταν στον ΑΝΤ1!

Ευχαριστώ και πάλι Rakeesh!

thamonas είπε:
Μου θυμιζει "Φρουτοπία" μαζί με "Space balls"
Εμένα μου θυμίζει "Ψαροκωστούλα" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω που το θυμηθηκατε?

τοχα ξεχασει τελειως
 
Τελικα προκειται για το space knights η το terrahawks? ο τιτλος λεει το δευτερο :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Προς mods: Μηπως πρεπει το θεμα να ενωθει με αυτο;
 
Τακτοποιήθηκε. Τα τελευταία ποστ θα διαγραφούν σε λίγο.

Ευχαριστώ Rakeesh :)
 
Ρε παιδιά, μπερδεύτηκα. Πρώτα ο Rakeesh ρωτάει για το "Space Knights". Ο Leon του το βρίσκει. Μετά ο MM ψάχνει μια άλλη διαστημική σειρά με μαριονέτες. Ο Mandrake τον ρωτάει αν είναι το "Stingray". Ο ΜΜ λέει όχι, και ότι τελικά δεν είναι με μαριονέτες. Ο Rakeesh του απαντάει και βάζει σαν λινκ...το ίδιο του το topic για τους "Space Knights" (μα αφού σε αυτό είμαστε!) ! Και μετά λινκ για τους "Terrahawks" (το οποίο είναι με μαριονέτες, από τον δημιουργό του "Stingray" και του "Thunderbirds"). Και τελικά ο MM του λέει ότι είναι το "Space Knights"... Μα...δεν το είδε ότι το είχαν ήδη απαντήσει;;

Και μετά ο Rakeesh του λέει "Τελικα προκειται για το space knights η το terrahawks? ο τιτλος λεει το δευτερο :S"


Ποιός τίτλος; Του topic; "Space Knights" λέει!

Καταλάβατε κάτι από την όλη συνεννόηση;
 
Πίσω
Μπλουζα