Αναζήτηση ταινίας: Ο γαλάζιος παράδεισος - Paradise (1982)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
παιδιά μήπως θυμάστε αν είχε βγει αρχές '80ς περίπου την ίδια εποχή με τη γαλάζια λίμνη μια άλλη παρόμοια ταινία ''paradise''? η μουσική της ήταν πασίγνωστη στην ιταλία αλλά εμένα δε μου έλεγε τίποτα ...
 
H γαλαζια λιμνη γυριστηκε το 1980.

Δυο χρονια αργοτερα, βγηκε μια τανια παρομοιου στυλ με την πρωτη, λογω της μεγαλης επιτυχιας που ειχε κανει εκεινη. Πρωταγωνιστρια εδω, η Φιμπι Κειτς, μια πραγματικα ωραια κοπελα. Ενα αστερακι που ελαμψε για λιγο και χαθηκε. Δεν ειχε τη διαρκεια και την αναγνωρισiμοτητα της Μπρουκ Σηλντς. Εδω τραγουδα το σαουντρακ της ταινιας για την οποια μιλαμε.....Paradise

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella mia είσαι θησαυρός!

την θυμάται όμως κανείς εδώ γύρω αυτή την ταινία να είχε γίνει γνωστή τότε στην ελλάδα?
 
Μα και βεβαια ειχε παιχτει και στην Ελλαδα. Θυμαμαι οτι ηθελα κι εγω να παω σινεμα τοτε, να τη δω, αλλα δεν ημουν εφηβη ακομα, και δε με αφησε η μαμα μου!! Μαλιστα ειχε γινει και θεμα τοτε με την Φιμπι Κεητς, για το ποσο ομορφη και τραβηχτικη ηταν.... μερικα κοριτσια την ειχαμε προτυπο ομορφιας, για λιγο καιρο ομως. Οταν σταματησε να παιζεται η ταινια και να γραφουν οι Μανινες και οι Κατερινες γι' αυτην, την ξεχασαμε.

Γυρω στο 1990, η ταινια προβληθηκε και στην τηλεοραση. Την ειδα και μου' φυγε το απωθημενο, αλλα ως εργο δεν ελεγε και πολλα.

Και κατι εντελως πληροφοριακα....

Η Phoebe Cates ειναι εδω και καμποσα χρονια συζυγος του γνωστου ηθοποιου Kevin Klein.

Ιδου, του λογου το αληθες!http://www.youtube.com/watch?v=wzSis2HIeo4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manosun είπε:
Αν τυχόν ενδιαφέρει, ο ελληνικός τίτλος ήταν 'Ο γαλάζιος παράδεισος' ..
Σωστη η επισημανση και μπραβο που το ανεφερες, γιατι εσπαγα το κεφαλι μου να θυμηθω τον ελληνικο τιτλο!
 
Δεν την ηξερα αυτη την ταινια. Προσφατα εμαθα γιαυτη και μου δημιουργησε την επιθυμια γιατι ξερω οτι εχει "θεαμα" :D

Φαινεται η Γαλαζια Λιμνη ξεκινησε ενα βραχυβιο trend παρομοιων ταινιών
 
Paradise - 1982

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιζουν: Γουλι Ειμς (Willi Aames), Φειμπ Κειτς (Phoebe Cates), Ταβια Ταβι (Tuvia Tavi)

Διαρκεια 100'

Υποθεση:

Ξεκιναει οταν ενας σειχης και οι πολεμιστες του επιτιθενται σε ενα καραβανι που ταξιδευει απο την Βαγδατη για την Δαμασκο. Οι μονοι που γλυτωσαν ειναι 2 νεαρα παιδια, ο Ντειβιντ και η Σαρα, οπου μετα απο περιπετειες ανακαλυπτουν μια απομονωμενη οαση, ενα μερος που μονο παραδεισος θα μπορουσε να ονομαστει. Εδω βρισκουν ενα νεο κοσμο απο εκπληκτικη ομορφια και αρχιζει να ξυπναει μεσα τους η δυναμη μιας φιληδονης αγαπης.

rngogoudvxvm.jpg


rngogoudvxvm.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Phoebe στα καλυτερα της,την χαρηκαμε και στα Gremlins βεβαιως βεβαιως,παιδικος ερωτας...


Εδω το τραγουδι επιτυχια της ταινιας και της εποχης.



Exotic Teen το genre των συγκεκριμενων ταινιων που εγινε μοδα και ξεκινησε με το Blue Lagoon.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Φίμπι Κέιτς, στο μεσαίο αυτό μέρος της "τριλογίας" των ρωβινσωνικών ταινιών (ακολούθησε και μια άλλη ταινία με τη Μίλα Γιόβοβιτς), ήταν πολύ πιο "πρόθυμη" στα γυμνά από την προκάτοχό της Μπρουκ Σιλντς (η οποία είχε ντουμπλαριστεί στη "Γ.Λ."). Ήταν καλύτερη παρουσία, και της κάναν και καλύτερα πλάνα.

Ωστόσο στην κοπελίτσα αυτή μετά την ταινία έσκασε "γρουσουζιά" ΅είχε σπάσει το πόδι της, αλλά με σοβαρό τραυματισμό, κι έμεινε πολύ καιρό έξω από άλλες ταινίες, πάνω που ανέτειλλε το άστρο της.
 
Πίσω
Μπλουζα