Αναζήτηση ταινίας: Return of the Evil Dead (1973)

the_black_planet

RetroN00b
Joined
22 Αύγ 2009
Μηνύματα
22
Αντιδράσεις
3
Γενικά είμαι φαν των βιντεοταινιών τρόμου της δεκαετίας του '80,αν και δεν έχω δει τα τελευταία χρόνια κάποια αλλά από όσο τις θυμάμαι η μινιμάλ ατμόσφαιρα τους μου άρεσε.Μήπως λέει κάτι σε κανέναν μια ταινία που διαδραματίζεται σε μια πόλη που γίνεται μια γιορτή και ξυπνάν κάποια φαντάσματα μαυροφορεμένων καβαλάρηδων μαζί με τα άλογα και πηγαίνουν προς την πόλη;;;Αν θυμάμαι καλά η ταινία ξεκινάει στο Μεσαίωνα και δείχνει κάποιο σκηνικό με σταυροφόρους και αιρετικούς σε μια σπηλιά.Οι καβαλάρηδες θυμίζουν τους αντίστοιχους στο Lord of the Rings ή και σε αυτό το άλμπουλ για να πάρετε μια ιδέα http://en.wikipedia.org/wiki/Those_of_the_Unlight .

Παιδιά κανείς;;;
 
Αναφέρεσαι στη σειρά των "Templars / Blind Dead" του Ισπανού Amando De Ossorio.

Έβγαλε 4 ταινίες, αλλά δε θυμάμαι ακριβώς ποιά είναι η συγκεκριμένη.

Σίγουρα ΔΕΝ είναι το "Ghost Galeon" και ΜΑΛΛΟΝ είναι το "Tombs of the Blind Dead".

Γενικά, αναλογιζομένων των πενιχρών μέσων και budget, ο σκηνοθέτης έκανε πολύ καλή δουλειά.

Θεωρούνται σημείο-αναφοράς στα ατμοσφαιρικά φιλμ τρόμου, του ευρωπαικού φανταστικού κινηματογράφου των δεκαετιών 70-80.

http://www.braineater.com/ossorio.html

Edit : Διαβάζοντας την παραπάνω παραπομπή, βλέπω ότι πρόκειται περί του "Return of the Blind Dead".

2865460697_bded6df2db_o.jpg
2865460697_bded6df2db_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο,θα με τρελάνετε εδώ!Τώρα είδα το ποστ Εχέτλαιε και δεν τις έχω κατεβάσει ακόμα αλλά κάτι μου λέει ότι μια από αυτές θα είναι.Να πω επίσης για μια άλλη ταινία που είχα δει πιτσιρικάς,λέγετε "η Κυρία με τα άσπρα" Lady in White στα αγγλικά και φυσικά βασίζετε στις γνωστές λευκές κυρίες των Γαλλικών κυρίως αστικών θρύλων.Έχει πάρει και καλές κριτικές,γιατί την είχα δει πριν πολλά χρόνια,τότε σαν πιτσιρίκι είχα κάνει κακάκια αλλά πολλές φορές δεν μπορείς να ξέρεις αν μια ταινία που σου άρεσε πολύ σαν πιτσιρικάς είναι όντως καλή με τα κριτήρια που έχουμε τώρα.Επίσης το Νεκρονομικών του 1993 είναι από τις καλύτερες παραγωγές βασισμένες στο έργο του Λάβκραφτ,οι φαν του μεγάλου Χάουαρντ μην το χάσετε!

Επίσης όποιο καλό παιδί μπορεί να μου προτείνει καμιά καλή ταινία 80'ς με βαμπίρ κατά προτίμηση,θυμάμαι βγαίναν πολλές μικροπαραγωγές,τα νοίκιαζα τότε με το κιλό από τα βίντεοκλαμπ,έχω (τε)λιώσει όλα της χάμμερ και θέλω να δω και κάτι άλλο :p Μια που μου έρχετε αμυδρά στο μυαλό θυμάμαι ότι παίζει ο συμπρωταγωνιστής του Τζόνυ Ντεπ από το ομάδα δράσης 21.Επίσης μια άλλη που μου άρεσε πολύ πιτσιρίκι,με έναν κόμη που πήγαινε σε ένα αρχοντικό και παρουσιαζόταν σαν μακρινός συγγενής και υπήρχε ένα πορτραίτο που του έμοιαζε πολύ,είχε και μια σκηνή με ένα πιτσιρίκι που κάπου χτύπησε όπως έπαιζε μπάλα σε ένα εγκατελειμένο σπίτι και έμεινε αναίσθητο και όταν συνήλθε είχε νυχτώσει και ήταν μια λευκή κυρία εκεί...Η αποθέωση του κλισέ θα μου πείτε αλλά είχε μια ατμόσφαιρα πολύ κοντά στην Χάμμερ.Καλό επίσης το Σάλεμ'ς Λοτ του 1979 αν και μου άρεσε περισσότερο το remake πρόσφατα με τον Ντόναλντ Σάδερλαντ που είναι εξαιρετική ταινία!

Εχέτλαιος μου έκανε εντύπωση που είδα ότι η ταινία είναι του '73!Πίστευα θα ήταν κάπου στα 80ς.Αν συνυπολογίσουμε και αυτό πιστεύω ότι η δουλειά που έγινε είναι όντως σπουδαία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα