Αναζήτηση ταινιών (μία με κάποιον που παρίστανε το νεκρό ! και μία με καουμπόηδες ! )

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Γειά σας ! Θα ήθελα τη βοήθειά-σας , καθώς εδώ και χρόνια όλο μου έρχονται στο μυαλό δύο ταινίες που μικρός τις είχα δει μόνο κατά μέρος ...

Η πρώτη θυμάμαι ξεκίναγε με κάποιον που ήταν μέσα σε ένα φέρετρο και προσποιούταν το νεκρό . Αν θυμάμαι καλά γύρω-του ήταν οι συγγενείς και έκλαιγαν που πέθανε , αλλά στην πραγματικότητα το μόνο που τους ένοιαζε ήταν πώς να πάρουν την κληρονομιά-του . Επίσης , αν θυμάμαι καλά , όταν ξεκίναγε η ταινία , και συγκεκριμένα όταν παρουσιάζονταν τα γράμματα (οι ηθοποιοί κτλ) είχε μερικές καρτουνίστικες σκηνές , όπου έλεγε πως κάποιος από μικρός όλο γέλαγε , γέλαγε , γέλαγε ,, ώσπου κάποτε ... έσκασε από τα γέλια . Υπάρχει ενδεχώμενο η πρωταγωνιστής να ήταν ο Κωνσταντάρας .

Η δεύτερη , για την οποία είχα σκάσει που δεν είχα δει , ήταν μία ήτις διεξαγόταν σε περιβάλλον ... γουέστερν ! Βέβαια τα τοπία είχαν ελιές , βράχους κτλ , δηλαδή άκρως Ελληνικό περιβάλλον , αλλά αυτό πρόσεδιδε ακόμα μεγαλύτερη αστειότητα χάρει της σάτυρας . Δε μπορώ να θυμιθώ κάτι άλλο , πέραν του ότι οι ηθοποιοί τριγύρναγαν με καπέλα , γιλέκα και πιστόλια και σε κάποια φάση συγκεντρώθηκαν κάποιοι στην ύπαιθρο για να αποφασήσουν κάτι (ήταν μάλλον κάποια επιτροπή πίσω από ένα τραπέζι , αν θυμάμαι καλά ...) .

Μήπως σας θυμίζουν κάτι ;
 
Για τη δεύτερη, ρίξε μια ματιά εδώ: Ελληνικά Γουέστερν

Για την πρώτη, αν και μου θυμίζουν πολλά αυτά που αναφέρεις, δεν μπορώ να τη φέρω στο μυαλό μου...
 
Σε ευχαριστώ ΝΤΙΝΟ . Η Δεύτερη μάλλον είναι η "Για ένα ταγάρι δολάρια" , αλλά όσο και εάν έψαξα , δε μπόρεσα να τη βρω πουθενά ...
 
η εισαγωγή της πρώτης πρέπει να είναι από την ταινία "και οι 14 ήταν υπέροχοι"
 
"Ο άνθρωπος που έσπαγε πλάκα" η πρωτη.
 
3 διαφορετικές απόψεις για την δευτερη ταινία..;; μωρε μπρααααβοοοο!!! Χαχα!!

Την πρώτη την βρήκαμε; (έτσι, για να φεύγει η περιέργεια)...
 
Πίσω
Μπλουζα