Αναζήτηση ταινιών: The Watcher in the Woods (1980) / Forbidden Sun (1989)

Selena

RetroN00b
Joined
21 Σεπ 2011
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
1
Γειά σας :) ! Συγχαρητήρια για όλη αυτή την ωραία δουλειά που έχετε κάνει και συνεχίζετε!!! Γράφω πρώτη φορά και γι' αυτό θα σας παρακαλούσα να είστε επιεικείς μαζί μου!!! Ψάχνω εδώ και χρόνια κάποιες ταινίες αλλά δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη μιας και δεν γνωρίζω τους τίτλους.

1. Αμερικάνικη(μάλλον). Πρόκειται για μια κοπέλα που μετακομίζει με την μητέρα και την αδερφή της και τις φιλοξενεί μια ηλικιωμένη γυναίκα.Τότε αρχίζει να βλέπει διάφορα περίεργα πράγματα και όνειρα κι αρχίζει να το ψάχνει.Ανακαλύπτει μαζί με ένα αγόρι που γνώρισε, πως πριν από χρόνια χάθηκε η κόρη της ηλικιωμένης γυναίκας αλλάζοντας θέση με ένα εξωγήινο ον(σφαίρα φωτός), την ώρα ενός σπάνιου φυσικού φαινομένου, μπροστά στα μάτια των φίλων της.Ανακαλύπτει ακόμα πως εκείνες τις μέρες επρόκειτο να ξαναγίνει το φυσικό φαινόμενο αυτό και μαζί με τους μεγάλους πια φίλους της χαμένης κοπέλας επαναλαμβάνουν την "τελετή μύησης" και τελικά η χαμένη κοπέλα επιστρέφει όπως ακριβώς ήταν πριν εξαφανιστεί.

2. Γαλλική. Μια κοπέλα μένει κοντά σε έναν ζωολογικό κήπο(ή πάρκο) και ανακαλύπτει πως εκεί κατοικεί-κρύβετε ένα παιδί που φέρετε σαν ζώο.Του πηγαίνει φαγητό και σιγά σιγά αρχίζει να κερδίζει την εμπιστοσύνη του ώσπου τον παίρνει στο σπίτι της και τον βάζει να πλυθεί, να ντυθεί, τον κουρεύει και του μαθαίνει να μιλάει.Κάπου εδώ η μνήμη μου με προδίδει θυμάμαι όμως μια σκηνή που τους κυνηγάει η αστυνομία για κάποιο λόγο κι πως στο τέλος δείχνει τα παιδιά(ή μόνο το αγόρι) πάνω σε έναν ελέφαντα να προχωράνε στο δρόμο.

3. Αμερικάνικη(μάλλον). Ένα σχολείο από το εξωτερικό(μάλλον θηλαίων) έρχεται εκδρομή στην Κρήτη.Σε μία περιήγηση(νομίζω στα Μάταλα) μια μαθήτρια πέφτει θύμα βιασμού(ή απόπειρας) και οι συμμαθήτριές τις μαζί με την πρωταγωνίστρια ψάχνουν να βρουν ποιός το έκανε.Αρχικά πιστεύουν πως ήταν ένας "Έλληνας" και αφού τον καλούν σε ένα δωμάτιο,του φοράνε μια μάσκα Μινώταυρου και τον "βασανίζουν" ρίχνοντάς τον τελικά αναίσθητο.Σε κάποια φάση δείχνει την πρωταγωνίστρια μέσα στο λαβύρινθο να τρέχει.Τελικά ανακαλύπτουν πως ο βιαστής είναι ένας καθηγητής τους και δείχνει την πρωταγωνίστρια μπροστά από έναν λευκό ταύρο με γυρισμένη την πλάτη σε εκείνον να αναπαριστά το άλμα στην πλάτη του όπως οι αρχαίοι και τον καθηγητή να αυτοκτονεί...

Αυτές προς το παρόν για να μην σας κουράσω... Κάποιοι θα πουν ίσως πως δεν είναι παιδικές ταινίες αυτές αλλά εγώ θεωρώ πως είναι νεανικές ταινίες άρα μάλλον εδώ θα πρέπει να τις βάλω... Ελπίζω να βρούμε μια άκρη!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 
Η πρώτη ταινία είναι το Watcher in the woods (1980)

H τρίτη είναι το Forbiden sun (1989)... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Η πρώτη ταινία είναι το Watcher in the woods (1980)
H τρίτη είναι το Forbiden sun (1989)... :)

Χίλια ευχαριστώ!!! Αυτές είναι, έχεις δίκιο!!! Πω πωωωω αν ήξερα ότι θα τα βρω τόσο γρήγορα γράφοντας εδώ θα είχα ζητήσει τη βοήθεια σας πολλή καιρό πριν!!! Ευχαριστώ!!!
 
Μόλις είδα το θέμα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο RIO. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες γνώσεις έχει - και όχι μόνο γύρω από τον κινηματογράφο - Ήμουν σίγουρη ότι θα βοηθούσε και εσένα όπως και τόσους άλλους εδώ μέσα. Είμαστε τυχεροί που είναι στην παρέα μας, έχω να πω :)
 
caprice είπε:
Μόλις είδα το θέμα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο RIO. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες γνώσεις έχει - και όχι μόνο γύρω από τον κινηματογράφο - Ήμουν σίγουρη ότι θα βοηθούσε και εσένα όπως και τόσους άλλους εδώ μέσα. Είμαστε τυχεροί που είναι στην παρέα μας, έχω να πω :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, για τα καλά σου λόγια caprice! :) χαρά μου να προσφέρω κάτι μικρό και εγώ σε αυτό το φόρουμ. Όλα τα παιδιά εδώ, βοηθούν με τις γνώσεις τους σε διάφορα θέματα ( ηλεκτρονικά παιχνίδια, μουσική κλπ) Εγώ προσπαθώ στις ξένες ταινίες... :)
 
caprice είπε:
Μόλις είδα το θέμα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν στο RIO. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες γνώσεις έχει - και όχι μόνο γύρω από τον κινηματογράφο - Ήμουν σίγουρη ότι θα βοηθούσε και εσένα όπως και τόσους άλλους εδώ μέσα. Είμαστε τυχεροί που είναι στην παρέα μας, έχω να πω :)
Εγώ όπως είπα Caprice είμαι νέα εδώ και δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά και μόνο το γεγονός ότι με το που δημοσίευσα την ερώτηση μου αμέσως ανταποκρίθηκε ολόσωστα είναι αρκετό ώστε να αντιληφθώ πόσο δίκιο έχεις!!! Σε ευχαριστώ για το σχόλιο :)
 
Άντε ρε παιδιά να βρούμε και την Γαλλική!!! Βοηθήστε όποιος ξέρει κάτι!!!
 
Το "The Watcher in the Woods", ως ταινία της Disney έχει κι αυτή τα γνωστά παραμυθένια-fantasy στοιχεία, αλλά ταυτόχρονα είναι μία αξιοπρεπής ταινία τρόμου, και έχει αρκετό ενδιαφέρον. Η Bette Davis βέβαια ήταν αρκετά πεσμένη, αλλά είναι φυσικό αφού ήταν σε προχωρημένη ηλικία.

Trailer:




 
Καθίστε θυμάμαι μια ταινία watchers με τον Κορει Χεμ. Πάλι με δάσος ήτανε δεκαετία 80' τέλη.
 
Πίσω
Μπλουζα