Αναζήτηση τεχνικού για επισκευή Game Gear

KeyperOS

RetroNoob
Joined
28 Σεπ 2021
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
1
Καλησπέρα σας,

Νέο μέλος, έμαθα για το φόρουμ αυτό στην αναζήτηση μου για άνθρωπο που θα μπορούσε να αναλάβει την επισκευή του Game Gear μου.

Στο εν λόγω Game Gear έχει ήδη γίνει αντικατάσταση των πυκνωτών αλλά εξακολουθεί να έχει τα εξής δύο προβλήματα:
- Το κυριότερο είναι ότι δεν ανάβει το backlight και κατ' επέκταση, δεν είμαι σίγουρος εάν λειτουργεί και η οθόνη (όταν το φωτίζω με φακό και ανεβοκατεβάζω το contrast βλέπω σαν κάτι να γίνεται γκρι αλλά μέχρι εκεί).
- Δευτερευόντως, για κάποιο λόγο δεν τροφοδοτείται από το βίσμα αλλά λειτουργεί με μπαταρίες.
Ήχος ακούγεται κανονικά και καταλαβαίνω ότι φορτώνει το παιχνίδι και πως ανταποκρίνεται στα πατήματα των κουμπιών.

Ο τελευταίος τεχνικός που το είδε (από το theconsoleclub) μου είπε ότι δεν φταίει η λάμπα αλλά το ίδιο το κύκλωμα.
Γνωρίζω ότι με αντικατάσταση οθόνης με π.χ. McWill θα "παρακάμψω" το πρόβλημα, όμως επιθυμώ να το κρατήσω όσο πιο κοντά σε εργοστασιακό γίνεται.

Το Game Gear μου είναι η Ευρωπαϊκή έκδοση 837-7996 IC BD GG MAIN EUROPE με τα δύο ASIC.
Εάν βοηθάει, το έχω ήδη ανοίξει και μπορώ να προμηθεύσω φωτογραφίες.

Θα σας ήμουν ευγνώμων για την οποιαδήποτε βοήθεια θα μπορούσατε να μου δώσετε.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
 
 
Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου, όταν όμως επικοινώνησα μαζί τους μου ανέφεραν ότι δεν έχουν εμπειρία από Game Gear και δεν έχουν την δυνατότητα να το αναλάβουν.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση.
Εάν υπάρχει κάποια άλλη τότε σας παρακαλώ πολύ πείτε μου το.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
Πίσω
Μπλουζα