Αναζητηση τιτλου!!!! [Corporation]

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Λοιπον παιδια, πακετο

Με οσους εχω μιλησει, ειπα οτι προσφατα ειχα παει στο εξοχικο... εκει λοιπον τακτοποιησα τα παλια μου πιξελ, τα εβαλα με τη σειρα, τα εψαξα, μαζεψα καταλογο με retro τιτλους για να κατεβασω κλπ κλπ

Θυμαμαι ομως απο τοτε, εποχη Πιξελ, το review ενος παιχνιδιου που μου ειχε κανει μια εντυπωση. Τωρα ηταν ευκαιρια να θυμηθω το ονομα του και να το ψαξω στο ιντερνετ μηπως υπαρχει εκδοση για pc η εστω emulator.

Πιστεψτε με, εψαξα ολα τα πιξελ μου 2-3 φορες και δεν καταφερα να το βρω για να σταμπαρω το ονομα!!

Αρκετα ομως με τα αυτοβιογραφικα στοιχεια, να δουμε αν μπορειτε να βοηθησετε!!

Ηταν ενα παιχνιδι επιστημονικης φαντασιας, κυκλοφοριας πρεπει 91-92. Ηταν action πρώτου προσώπου (ναι σωστα) και το review εξιταρε την ομαλη κινηση και αισθηση προοπτικης. Φυσικα μη φανταστειτε τιποτα Doom, μιας και απ' οσο θυμαμαι απο το screenshot, το μεγαλυτερο μερος της οθονης ηταν με μενου και εντολες, και ο χωρος δρασης ηταν ενα μικρο παραθυρο.

Εχω την εντυπωση οτι η υποθεση εχει να κανει με μια διαστημικη βαση, η οποια δεχτηκε εισβολη εξωγηινων. Ο παικτης αν δεν κανει λαθος δεν εχει ενα ηρωα, αλλα μια ομαδα, και οποτε θελει αλλαζει ηρωες, τους οποιους μετακινει σε στρατηγικες θεσεις της λαβυρινθοειδους βασης. Χαρακτηριστικα ελεγε (και μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση) οτι ο ηρωας που ελεγχουμε τραυματιζεται σε διαφορα σημεια. Αν τραυματιστει στο ποδι, η κινηση της οθονης θα ειναι αναλογη!!!! Οπως και αν τραυματιστει στο κεφαλι και χαλασει η οραση του, η οθονη θα θολωσει.. οποτε υποθετω το παιχνιδι ηταν κατι σαν rpg-action

Για να βοηθησω (!!!) να καταλαβετε ποιο λεω, οσοι το ξερουν, θα αναφερω οτι ειχα δει πολυ λιγο εικονες, σε καποιο επεισοδιο του ΨΟμputer Show και μπορει να ηταν στους τιτλους αρχης

Παντως αν δω screenshot, σιγουρα θα το αναγνωρισω (αρκει να ειναι μεσα απο το παιχνιδι, και οχι απο πχ την εισαγωγη :) )
 
Μαλλον εννοεις το Captive

EDIT:Παρε και ενα link
 
Δεν ηταν το Captive φιλε μου... το Captive ηταν DM clone και ειναι 100% RPG. Που σημαινει οτι δεν ηταν action, αλλα ουτε ειχε animation στην κινηση.. αλλωστε το Captive hδη το εχω στο πισι

Το παιχνιδι που λεω ηταν action, και ειχε ομαλοτατο first person scrolling

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον ομως :)
 
Συμφωνώ με τον Captain Kal ! Σίγουρα είναι το Hired Guns...Με την αναφορά στα "παραθυράκια", στο Space-base setting και την τοποθέτηση των παικτών σε "λαβυρινθους" νομίζω δέν υπάρχει αμφιβολία.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hired_Guns
 
Χμμμ ενδιαφερον!!

Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυτο... μου φαινεται οτι και αυτο οπως το Captive, εχει στατικες εικονες και οχι Doomοειδές scrolling οπως αυτο που ψαχνω.. Καμια δευτερη αποψη;;

φαινεται καλο ομως, υπαρχει για πισι;; :)
 
...Rakeesh, εφ' όσον το παιχνίδι είχε ομαλή κίνηση, μάλλον δεν θα είναι ούτε το Space Hulk (απλά το αναφέρω, γιατί ελέγχεις και σε αυτό μία ομάδα, και προϋποθέτει αρκετή στρατηγική).

Τώρα, τέτοιο είδος παιχνιδιού που να έχεις ταυτόχρονα ομαλή κίνηση και έλεγχο ολόκληρης ομάδας, δεν μου έρχεται κάτι άμεσα στο μυαλό.

Καθαρά action παιχνίδια όπως το Fears, το Gloom και το Αlien Breed 3D αποκλείεται να είναι, οπότε περνάμε μάλλον στο Corporation, το οποίο είχε και κάποια rpg στοιχεία (είχε και επιλογή χαρακτήρα).

Και πάλι όμως, παραθέτω τον παραπάνω τίτλο με πάσα επιφύλαξη.
 
Να συμφωνήσω και εγώ για το Space Hulk. Μπορεί να είναι και αυτό που ζητάς. Τώρα για το Hired Guns, υπάρχει και στο PC , και μάλιστα είχαν προσπαθήσει να φτιάξουν και sequel, το οποίο δεν κυκλοφόρησε επίσημα, αλλά κυκλοφορεί μια beta στο Δίκτυο.

Πλάκα πλάκα το Corporation δεν το είχα παίξει ποτέ μου, και μάλλον φέρνει προς System Shock.
 
Το hired guns είναι κόλλημα, όμως άν είναι να το παίξεις θα σου έρθει πιό εύκολα στην Amiga version (ή στην κανονική με δισκέττες, η με emulation winuae, ή whdload - μακράν ο καλύτερος τρόπος). Στο PC είναι λίγο πακέτο, μέσω dosbox κλπ.

Άν και εφόσον δέν είναι κανένα απο τα πρωανεφερθέντα (που το βρίσκω λίγο δύσκολο), υπάρχει και το Za Zelazna Brama της Black Legend, το οποίο και είχα λιώσει στην 500άρα ! Το lemon amiga το καταχωρεί ώς action, αλλά είχε κάποια ψευδο-rpg στοιχεία (inventory, upgrades, κάτι κλειδιά κλπ)...

Για δές...
 
Other_Reality είπε:
Άν και εφόσον δέν είναι κανένα απο τα πρωανεφερθέντα (που το βρίσκω λίγο δύσκολο), υπάρχει και το Za Zelazna Brama της Black Legend, το οποίο και είχα λιώσει στην 500άρα ! Το lemon amiga το καταχωρεί ώς action, αλλά είχε κάποια ψευδο-rpg στοιχεία (inventory, upgrades, κάτι κλειδιά κλπ)...
Για δές...

Πω πω,ρε θηρίο,τι μου θύμισες τώρα..!

Za Zelazna Brama !!

Έχω την εντύπωση ότι αν δεν το ανέφερε κανείς αυτό το game,δεν θα το ξαναθυμόμουν ποτέ..!

Το έπαιζα κι εγώ στην 500άρα του κολλητού...
 
Τελικα ειναι το Corporation!!! :) και υπαρχει για πισι :)

http://www.mobygames.com/game/dos/corporation

Θενκς παιδια.. και οι αλλοι προτεινομενοι τιτλοι ειναι πολυ ενδιαφεροντες!!
 
Credit στον billy που το βρήκε, καθώς ήμουν έτοιμος να ξεσκονίσω τόνους περιοδικών της εποχής για να το βρώ...
 
Ωραία φάση, δέν το έχω παίξει ούτε εγώ ποτές, και μόλις το ήβρα σε Whdload...Πρέπει να του ρίξω μιά ματιά !
 
Πίσω
Μπλουζα