Ανακατασκευή καμπίνας arcade με πολλά απρόοπτα.

Παλι καλα που γραφτηκε με σιγουρια απο τον shinobi για τα khz του svideo γιατι μου φαινεται οτι και 500 μελη να ειναι σε 2 forums που ασχολουνται πολλα χρονια και με υπολογιστες θα το γνωριζουν το πολυ 2-3 μελη αυτο η και κανενας.Οτι δηλαδη το svideo της καρτας γραφικων ειναι σιγουρα 15khz.
 
Τα 15khz βγαίνουν κάπως έτσι. Ο καθοδικος σωλήνας σαρώνει την εικόνα 240 γραμμες επί 60 φορές το δευτερόλεπτο ίσον 14400. Στην πράξη σαρώνει παραπάνω γραμμές οι οποίες δεν φαίνονται πχ 270 και άμα κάνεις τον πολλαπλασιασμό βγαίνει κάπου στα 15.5 khz.

Εγώ έχω βγάλει με μοντιφα στο powerstrip σε crt pc monitor 240p με 120hz (31khz) και είχε scanlines κανονικά (το μόνιτορ αν θυμάμαι καλά είχε και ένα mode 800*600 με 120hz).

Παλι καλα που γραφτηκε με σιγουρια απο τον shinobi για τα khz του svideo γιατι μου φαινεται οτι και 500 μελη να ειναι σε 2 forums που ασχολουνται πολλα χρονια και με υπολογιστες θα το γνωριζουν το πολυ 2-3 μελη αυτο η και κανενας.Οτι δηλαδη το svideo της καρτας γραφικων ειναι σιγουρα 15khz.

Ναι αφού αν κάνεις την πράξη 480 Χ 30 φορές το δευτερόλεπτο βγαίνει 15.000 hz αν βάλεις και μερικές γραμμές που δεν φαίνονται στην οθόνη όπως είπα. Όμως αυτό το mode παίζει μόνο αν εχει s-video η κάρτα. Βλέπεις τι υποδοχές έχει το μονιτορ και καρτα και καταλαβαίνεις τι υποστηρίζει πχ αν το μόνιτορ έχει hdmi σίγουρα θα υποστηρίζει 576i/50hz (hdmi standard).
 
Ωραια!!καταλαβα σε ποια περιπτωση εχουμε 15khz σημα.Θα ειναι κομπλε και η crt τηλεοραση με το σημα 15khz του svideo.

Thanks shinobi!!!Απο τους πιο ψαγμενους σε τετοια θεματα.Ευτυχως απαντησες γιατι σκεφτομουν να γραφτω και σε καποιο ξενο forum που ασχολουνται με την συνδεση του υπολογιστη σε crt τηλεοραση και να ρωτησω και εκει μηπως και γνωριζει καποιος για τα khz του svideo της καρτας γραφικων.

Εγώ έχω βγάλει με μοντιφα στο powerstrip σε crt pc monitor 240p με 120hz (31khz) και είχε scanlines κανονικά (το μόνιτορ αν θυμάμαι καλά είχε και ένα mode 800*600 με 120hz).

Nαι οντως παιζει 240p το crt pc monitor με 31khz και απ οτι βλεπουμε και στα βιντεο εχει 240p στο retroarch απο μια καρτα Nvidia και απο Rasberry PI


 
Ναι κάτι παρόμοιο είχα κάνει κι εγώ. Είχα σεταρει ένα custom mode 240p στα 120hZ για να πιάσω τα 31khz που είχε ως ελάχιστο το μόνιτορ. Όμως επειδή ο φωσφωρος είναι πολύ πιο λεπτός στο pc monitor δεν έχεις scanline dynamics δηλαδή η φωτεινή scanline να είναι πιο λεπτή. Όλες είναι το ίδιο όπως στο παλιό εφέ που είχε το παλιό mame.
 
Να ενημερώσω πως ο σκληρός δίσκος που είχα βάλει στην καμπίνα είπε το ύστατο χαίρε. Μotherboad, cpu, ram, τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών μεταχειρισμένα πάνω από 15 χρόνια. Toν σκληρό δίσκο τον είχα αγοράσει καινούργιο και αυτός χάλασε. Τα έχω σετάρει όλα από την αρχή με άλλον καινούργιο δίσκο. Μερικές φορές..
 
Να ενημερώσω πως ο σκληρός δίσκος που είχα βάλει στην καμπίνα είπε το ύστατο χαίρε. Μotherboad, cpu, ram, τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών μεταχειρισμένα πάνω από 15 χρόνια. Toν σκληρό δίσκο τον είχα αγοράσει καινούργιο και αυτός χάλασε. Τα έχω σετάρει όλα από την αρχή με άλλον καινούργιο δίσκο. Μερικές φορές..
Μη πτοεισαι φίλε μου, συνέχισε το project, μέχρι να το τελειώσεις.
 
Εγώ μέσα στην καμπίνα είχα βάλει ένα optiplex dell . Πριν κάνα μήνα ξεκίνησε τις επανεκκινήσεις κ τα τρελά. Ασχολήθηκα 3 με 4 μέρες. Μάλλον τροφοδοτικό. Όπως ήταν του είπα αντιο και πήρα ένα pc από αγγελία q6600 με ssd στα 50 Euro.
 
Αγόρασα έναν νέο ssd τα πέρασα όλα και λειτουργεί μια χαρά πλέον. Τουλάχιστο ελπίζω η επόμενη βλάβη να είναι κανένα τροφοδοτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα