Αναμνήσεις,τί είναι !!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Αναμνησεις το μεγαλο μυστηριο...γενικο θεμα με αποριες.

 


Απο ποτε ξεκινανε οι πρωτες μας αναμνησεις,ποια ηλικια;


 


Ηταν οντως τοσο ευχαριστες οι αναμνησεις μας η ισχυει κατα ενα μερος το οτι μπλοκαρουμε τα ασχημα και κραταμε τα ευχαριστα.


 


Αλλο θεμα,οι αναμνησεις συντηρουνται με την θεαση των φωτογραφιων; αν δεν υπηρχανε φωτογραφικα τεκμηρια με το χρονο οι αναμνησεις θα ειχανε εξανεμιστει η ενα μεγαλο μερος απο αυτες δεν θα υπηρχανε;;



Bασικα πεσανε στα χερια μου κατι φωτογραφιες που δεν ειχα ξαναδει ποτε μου απο την παιδικη μου ηλικια και οντως ουτε που θυμομουν τις καταστασεις που περιεχανε και ουτε καν επανηλθανε με το που τις ειδα,σαν να μην τις εζησα ποτε.


 


Πως ακριβως περιγραφεται το συναισθημα..αυτο που οταν δεις για πρωτη φορα κατι που ειχες να συναντησεις χρονια ξυπναει ενα μερος του εγκεφαλου και σε γεμιζει με ..αυτο που ψαχνουμε..


 


Nταλα καλοκαιρι τετοιο θεμα θα μου πεις αλλα το καλο ειναι οτι τα θρεντς εδω μεσα δεν εχουν διορια ληξης.
 
Σιγουρα φιλτραρουμε και περιθωριοποιουμε τα ασχημα

Ισως μαλιστα σε εμενα αυτο υφισταται σε υπερβολικο βαθμο...δεν ξερω τελικα αν ειναι καλο ή κακο

Παντως ξεχασμενες αναμνησεις (οξυμορο αλλα καταλαβαινετε τι εννοω) γινονται trigger απο φωτογραφιες, μυρωδιες και μαλιστα με τροπο εκωφαντικο...απο το τιποτα εχεις σε μια στιγμη ολοκληρη ταινια μπροστα σου

Τελευταια φορα που μου συνεβει? Πριν κανα δυο μερες, βλεποντας μια απο τις σελιδες του συμπληρωμενου αλμπουμ του KnightRider που ανεβασε ο freaktmp...
 
Χτες μπηκα σε αυτο το λινκ που εχει ποσταρει εδω ο saxlina http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25885-Hasbro-Transformers&p=520678&viewfull=1#post520678

Με το που το ειδα θυμηθηκα πολλα πραγματα αφου ηταν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια οταν ημουν μικρος.

Γενικα πιστευω οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας απλα θελουμε λιγη υποβοηθηση για να τα βρουμε :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ πιστεύω ότι περιθωριοποιούμε τα άσχημα, και επικεντρωνόμαστε κυρίως στα καλά όταν θυμόμαστε κάτι από το παρελθόν. Αυτό κάνω κι εγώ, αλλά πλέον προσπαθώ επίτηδες να θυμάμαι και τα δυσάρεστα, όχι σε τέτοιο βαθμό που να μου χαλάσουν τις ωραίες αναμνήσεις, αλλά ίσα ίσα ώστε να μην μελαγχολήσω για το παρελθόν, σκεπτόμενη ότι όλα ήταν τέλεια. Για παράδειγμα, όταν πάω να μελαγχολήσω για τις περασμένες ωραίες στιγμές της σχολικής χρονιάς στο Δημοτικό, και για το ότι μετά πήγαινα σπίτι και έβλεπα όλα εκείνα τα ωραία παιδικά στην τηλεόραση, παράλληλα προσπαθώ να σκεφτώ και πόσες υποχρεώσεις και πίεση είχα με τα μαθήματα κτλ.

Όσο για το πότε αρχίζουν οι αναμνήσεις, αυτό λίγο πολύ ποικίλει στον καθένα, αλλά γενικά αρχίζουν αρκετά νωρίς, το νωρίτερο που έχω ακούσει είναι 2-3 χρονών. Κι εγώ θυμάμαι πράγματα από 3 χρονών και μετά. Βέβαια αυτές οι πρώτες αναμνήσεις συνήθως είναι πολύ θολές, και μας μένουν κυρίως σαν συγκεκριμένες εικόνες.

Για τις φωτογραφίες, πιστεύω ότι ασφαλώς και συμβάλλουν στη συντήρηση των αναμνήσεων, όπως και πολλά άλλα πράγματα άλλωστε. Μία παλιά συσκευασία προϊόντος, ένα παιχνίδι, μία παλιά πινακίδα στο δρόμο και πολλά άλλα μπορεί να αγγίξουν το μέρος του εγκεφάλου μας που είναι αποθηκευμένες οι παρελθοντικές εμπειρίες, και να μας ξυπνήσουν ζωηρές αναμνήσεις, και μαζί, ως επακόλουθο, και πολλά συναισθήματα. Συναισθήματα που νιώσαμε τότε όταν ζούσαμε τη συγκεκριμένη ανάμνηση, και φυσικά συναισθήματα του παρόντος, συνήθως μελαγχολία, γι'αυτά που πέρασαν και δεν θα ξανάρθουν.

Μαζί βέβαια με τις πραγματικές αναμνήσεις, συχνά συμβαίνει να μας ξυπνούν και ψεύτικες, αυτό που λέμε ψευδή μνήμη. Συνήθως συμβαίνει όταν θυμόμαστε αποσπασματικά κάτι, κι ο εγκέφαλος έρχεται να συμπληρώσει τα κενά με πράγματα που δεν έγιναν στ'αλήθεια (συνήθως αυτό συμβαίνει για λεπτομέρειες βέβαια, όχι βασικά γεγονότα). Η ψευδής μνήμη νομίζω ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο, αφού μπορεί μέχρι και να είμαστε σίγουροι για μία λεπτομέρεια, αλλά στην πραγματικότητα να μην ισχύει.

Τέλος, όπως είπα και πριν το τι και από πότε θυμάται ο καθένας ποικίλει. Οι αναμνήσεις βρίσκονται κάπου αποθηκευμένες, αλλά η δυνατότητα ανάσυρσης του καθενός είναι εντελώς διαφορετική. Είναι όπως και με τα όνειρα, αυτοί που λένε ότι δεν βλέπουν στην πραγματικότητα βλέπουν κανονικά, απλά δεν τα θυμούνται, έτσι και με τις αναμνήσεις.
 
απ'οταν εχω γραφτει εδω, εχω ανακαλυψει πραγματα που τα ειχα ζησει (παιχνιδια, ταινιες, αλμπουμ κλπ) και τα ειχα ξεχασει. Αυτο το φορουμ κρυβει πολλους "θησαυρους"...
 
Όταν μπορέσω να εκφράσω με λέξεις την "κάψα" που σε πιάνει στο στήθος όταν παρακολουθείς (και ακούς) τους τίτλους αρχής του "Κήπου με τα Αγάλματα", την ανατριχίλα στη ραχοκοκαλιά όταν ξαναβλέπεις το άλμπουμ με τους Δεινόσαυρους της Panini, τον κόμπο στο λαιμό όταν ακούς π.χ. το Cheri Cheri Lady και φέρνεις στο μυαλό σου τις εικόνες και τις μυρωδιές όταν ήσουν παιδί, τις "εκρήξεις νοσταλγίας" στο μυαλό σου όταν ξανακρατάς στα χέρια σου μετά από σχεδόν 35 χρόνια το κόμικ της "Μάχης των Πλανητών" και βλέπεις το λογότυπο στο εξώφυλλο το οποίο έχει "χαραχτεί" μέσα σου, την αναπόληση και τη θέληση να είχες τη δύναμη να γυρίσεις πίσω "στα παλιά" όταν βλέπεις σε φωτογραφίες το "Fort Union" από τα Playmobil, τη γλυκειά θλίψη όταν βλέπεις τους τίτλους αρχής στα "Περιπολικά σε δράση" και τόσα άλλα που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή, τότε θα γράψω κι εγώ κάτι σε τούτο το πανέμορφο thread...
 
Πίσω
Μπλουζα