Ανανέωση Αρχικής σελίδας

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να βάλουμε περισσότερη πληροφορία στην αρχική σελίδα.
Έφτιαξα μια πρόχειρη ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ για να "παίξω". Αν θέλετε πείτε τη γνώμη σας.
Τι να προσθέσουμε/αλλάξουμε

 
@Shock Ωραιο. Θα ηθελα μονο να αλλαξει ο τροπος που γινεται η αναζητηση. Να γινει πιο απλος.
Δηλαδη να μη χρειαζεται να βαζουμε τονους σε καθε λεξη που γραφουμε στην μπαρα, να μη χρειαζεται επισης να γραφουμε με κεφαλαια το πρωτο γραμμα καποιων λεξεων γιατι αλλιως δεν παιρνουμε αποτελεσμα και τελος να αρκει μια λεξη για να βγουν οσα αποτελεσματα την περιεχουν.
Εν ολιγοις, να μην ειναι απαραιτητο να γραψουμε τον τιτλο επακριβως για να μπορεσουμε να βρουμε αυτο που ψαχνουμε.
Δινω ενα παραδειγμα: Στην ταινια Οι καταφρονεμενοι, αν δεν εχω το Κ κεφαλαιο, δεν μου τη βγαζει.
Μπορει ετσι καποιος να μην τη βρει ποτε και αυτην και αμετρητες αλλες που εχουν το ιδιο προβλημα.
 
Η Βιβή έχει απόλυτο δίκιο, είναι περίπλοκη η αναζήτηση.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει πιο σύνθετη όπως στο google που να βγάζει κ τα παρεμφερή. Τυχαίνει πολλές φορές με συντελεστές να εμφανίζονται με διαφορα ονόματα
Πχ στη μια παραγωγή Μαίρη Καρρά
Στην άλλη Μαρία, στην άλλη Μάρω. Αν στην αναζήτηση βγαίνουν τα σχετικά θα γλιτώσουμε πολλές απ τις διπλοεγγραφες κ απ τα κοκκινισμενα. Υπάρχουν πάμπολλοι που αλλάζει κ το επίθετο, πχ σ ένα εμφανίζεται Μαίρη Καλλιανου στο άλλο Μαίρη Γκαλιαννου. ( τυχαία ονόματα γράφω).
Όπως είναι τώρα, αν δε γνωρίζουμε τον συντελεστή που περνάμε δε θα πάει το μυαλό μας κι ίσως ανοίξει κ νέο προφίλ.
Προσωπικά όταν έχω κόκκινο συντελεστή τον ψάχνω με όλους τους πιθανούς τρόπους, παρά ταύτα κάποιοι μου έχουν ξεφύγει αν κ υπήρχαν ήδη τα προφίλ τους με παρόμοια ονόματα.
Νομίζω κι εγώ πως η αναζήτηση σηκώνει βελτίωση αρκετή.

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ενότητα " σαν σήμερα " με βάση όσα είναι περασμενα με πλήρη ημερομηνία. Αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα πέρα από γεννήσεις- θανάτους θα μπορούσαν να προστεθούν κι οι πρεμιέρες ταινιών κ θεατρικών όπου είναι περασμένες.

Η κατηγορία " κινηματογραφιστες " είναι οι διευθυντές φωτογραφίας; κάποιοι λένε ακόμη κ τους σκηνοθέτες κινηματογραφιστές, θέλει μια αποσαφήνιση, τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω ποιους ακριβώς εννοούμε αφού στους τίτλους δεν υπάρχει " κινηματογραφιστης ο τάδε "
 
@Shock Ωραιο. Θα ηθελα μονο να αλλαξει ο τροπος που γινεται η αναζητηση. Να γινει πιο απλος.
Δηλαδη να μη χρειαζεται να βαζουμε τονους σε καθε λεξη που γραφουμε στην μπαρα, να μη χρειαζεται επισης να γραφουμε με κεφαλαια το πρωτο γραμμα καποιων λεξεων γιατι αλλιως δεν παιρνουμε αποτελεσμα και τελος να αρκει μια λεξη για να βγουν οσα αποτελεσματα την περιεχουν.
Εν ολιγοις, να μην ειναι απαραιτητο να γραψουμε τον τιτλο επακριβως για να μπορεσουμε να βρουμε αυτο που ψαχνουμε.
Δινω ενα παραδειγμα: Στην ταινια Οι καταφρονεμενοι, αν δεν εχω το Κ κεφαλαιο, δεν μου τη βγαζει.
Μπορει ετσι καποιος να μην τη βρει ποτε και αυτην και αμετρητες αλλες που εχουν το ιδιο προβλημα.
Κατανοητό και προφανές. Σκεφτόμουν κάτι σαν κι αυτό

 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ενότητα " σαν σήμερα " με βάση όσα είναι περασμενα με πλήρη ημερομηνία. Αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα πέρα από γεννήσεις- θανάτους θα μπορούσαν να προστεθούν κι οι πρεμιέρες ταινιών κ θεατρικών όπου είναι περασμένες.
Αυτό είναι ΠΟΛΥ σημαντικό
Η κατηγορία " κινηματογραφιστες " είναι οι διευθυντές φωτογραφίας; κάποιοι λένε ακόμη κ τους σκηνοθέτες κινηματογραφιστές, θέλει μια αποσαφήνιση, τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω ποιους ακριβώς εννοούμε αφού στους τίτλους δεν υπάρχει " κινηματογραφιστης ο τάδε "
Έχουμε εδώ σελίδα που έχει δηλωθεί ο σκηνοθέτης έτσι;
 
Επιπλέον των λειτουργιών, μήπως θα έπρεπε να αλλάξει και λίγο η εμφάνιση τουλάχιστον χρωματικά. πχ να μπει στη θέση του γκρί ένα ωραίο θαλασσί χρώμα όπως στο κουμπί που πατάμε για τη δημοσίευση απάντησης εδώ;
 
Επιπλέον των λειτουργιών, μήπως θα έπρεπε να αλλάξει και λίγο η εμφάνιση τουλάχιστον χρωματικά. πχ να μπει στη θέση του γκρί ένα ωραίο θαλασσί χρώμα όπως στο κουμπί που πατάμε για τη δημοσίευση απάντησης εδώ;
Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Μήπως θα μπορούσε να υπάρξει επιλογή θέματος; Γιατί, καλό το άσπρο, αλλά είναι κάπως "μονότονο". Γνώμη μου, βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να βάλουμε περισσότερη πληροφορία στην αρχική σελίδα.
Έφτιαξα μια πρόχειρη ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ για να "παίξω". Αν θέλετε πείτε τη γνώμη σας.
Τι να προσθέσουμε/αλλάξουμε

Μου αρέσει! :)

Απλά θα πρότεινα μια πιο "οργανωμένη" κατηγοριοποίηση, όπως:

Κινηματογράφος / Παραγωγές βίντεο (επικεφαλίδα - ενότητα)
Ταινίες
Βιντεοταινίες

Θέατρο (επικεφαλίδα - ενότητα)
Θεατρικές παραστάσεις

Τηλεόραση (επικεφαλίδα - ενότητα)
Τηλεοπτικές σειρές
Τηλεοπτικές εκπομπές
Τηλεοπτικές θεατρικές παραστάσεις
Τηλεπαιχνίδια

Μεταγλωττισμένες παραγωγές (ξεχωριστή κατηγορία)

Συντελεστές κινηματογράφου/θεάτρου/τηλεόρασης (επικεφαλίδα - ενότητα)

Κανάλια (ξεχωριστή κατηγορία)
Εταιρίες παραγωγής
(ξεχωριστή κατηγορία)

Συντελεστές μουσικών συνθέσεων (επικεφαλίδα - ενότητα)
Συνθέτες
Τραγουδιστές
Στιχουργοί κοκ

RetroDB ανά Έτος (ξεχωριστή κατηγορία)

Θα ήταν όμορφο να γίνει και μια ωραία διαμόρφωση της Αρχικής σελίδας με τα αντίστοιχα κουτάκια, ίσως χρωματικό διαχωρισμό ανά κατηγορία και πιθανόν με την προσθήκη κάποιων συμβόλων (πχ μια τηλεοπτική συσκευή δίπλα στην κατηγορία Τηλεόραση, μία ταινία/κλακέτα δίπλα στην κατηγορία Κινηματογράφος, θεατρικές μάσκες δίπλα στην κατηγορία Θέατρο, ένα ημερολόγιο δίπλα στην κατηγορία RetroDB ανά Έτος, κοκ)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν βλέπω για τώρα αλλαγή template από τον χρήστη. Προτείνετε όμως τα χρώματα, μπείτε σ' αυτό το site, φτιάξτε τα και δώστε τα μου.
Ακόμα καλύτερα, κάντε το στην ίδια τη σελίδα ή σε κάποια κόπια της για να τα βλέπουμε όλοι
 
Δεν βλέπω για τώρα αλλαγή template από τον χρήστη. Προτείνετε όμως τα χρώματα, μπείτε σ' αυτό το site, φτιάξτε τα και δώστε τα μου.
Ακόμα καλύτερα, κάντε το στην ίδια τη σελίδα ή σε κάποια κόπια της για να τα βλέπουμε όλοι
Αντί του #BBB που αντιστοιχεί σε γκρι χρώμα να μπεί #00aaff που αντιστοιχεί σε γαλάζιο
 
Έχουμε εδώ σελίδα που έχει δηλωθεί ο σκηνοθέτης έτσι;
Όχι. Λέω πως έχω διαβάσει σε κείμενα και άρθρα τους σκηνοθέτες να αναφέρονται ως κινηματογραφιστές, ενώ άλλοι λένε κινηματογραφιστές τους διευθυντές φωτογραφίας. Προσωπικά δεν ξέρω ποιοι είναι οι κινηματογραφιστές
 
Όχι. Λέω πως έχω διαβάσει σε κείμενα και άρθρα τους σκηνοθέτες να αναφέρονται ως κινηματογραφιστές, ενώ άλλοι λένε κινηματογραφιστές τους διευθυντές φωτογραφίας. Προσωπικά δεν ξέρω ποιοι είναι οι κινηματογραφιστέςKat
Κατάλαβα, Ευχαριστώ!
 
Προσωπικά δεν ξέρω ποιοι είναι οι κινηματογραφιστές
Kανονικα ειναι οι διευθυντες φωτογραφιας. Κακως αναφερονται ως κινηματογραφιστες και οι σκηνοθετες.
 
Πίσω
Μπλουζα