Ανατριχίλες - They Came from Within (1975)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας RIO
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
22.545
Αντιδράσεις
76.205
Η πρώτη μεγάλου μήκους δουλειά, του Ντεήβιντ Κρόνεμπεργκ και ο Καναδός δημιουργός... δείχνει αμέσως τα δόντια του! Φυσικά και το πρώτο θέμα του, θα είχε να κάνει με αποτυχημένα ιατρικά πειράματα!

Η ταινία, μας μεταφέρει σε έναν υπερσύγχρονο συγκρότημα κατοικιών στο Μόντρεαλ, που εκ πρώτης όψεως μοιάζει το όνειρο κάθε οικογένειας. Τα δύσκολα αρχίζουν, όταν ένας παρανοικός γιατρός και ένοικος, εξαπολύει ένα παράσιτο που αρχικά κατασκεύαστηκε για ιατρικούς σκοπούς.

Το παράσιτο, καταλαμβάνει τα θύματα του μετατρέποντας τα σε παρανοικούς, με ακραία επιθετική σεξουαλική συμπεριφορά. Ένας άλλος γιατρός, θα προσπαθήσει να βρει μια λύση μόνος, μέσα σε ένα μέρος που έχει χαθεί κάθε λογική......αν και η σεναριακή ιδέα παραπέμπει όχι σε τρόμου, αλλά σε άλλο είδος ταινιών ;) , ο σκηνοθέτης χειρίζεται έξυπνα το θέμα.

Με σταδιακή κλιμάκωση αποφεύγει το gore ( αν και 2-3 σκηνές σοκάρουν τον θεατή) και δημιουργεί μια νοσηρή ατμόσφαιρα, που καθηλώνει.

Παρά τις μέτριες ερμηνείες, το ενδιαφέρον διατηρείται μέχρι το έξυπνο φινάλε. Πάντως, ο Κρόνεμπεργκ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από το πουριτανικό κοινό της εποχής, με κυριότερο την... έξωση του από το σπίτι που νοίκιαζε!!!8)

http://www.imdb.com/title/tt0073705/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ καλη και σκληρη ταινια και πολυ καλη ερμηνεια απο τον paul hampton τον οποιο δεν ξαναειδα να παιζει καπου παντως

 
Πολύ καλή και - πλέον - μια από τις κλασσικές του Cronenberg, αλλά από την δεκαετία 70ς προτιμώ το Rabid ήτοι Λυσσασμένες στα Νύχια του Τρόμου (άκου τίτλο που δώσανε οι μπαγάσηδες οι δικοί μας εδώ) και φυσικά το ανατριχιαστικό και πολύ αγαπημένο μου Τhe Brood φίλε ΡΙΟ που χεις και άβαταρ :) (το Κράμερ εναντίον Κράμερ αλα Κρόνενμπεργκ)
 
Συμφωνώ Dominion, το Rabid ήταν η καλύτερη στιγμή, του Κρόνενμπεργκ. Στην δεκαετία του '70, γύρισε ίσως τις καλύτερες ταινίες του, παρόλο που τότε δεν του το αναγνώρισαν...
 
Aνατριχίλα όνομα και πράγμα η ταινία.

Στα αγγλικά κυκλοφορούσε και με τον τίτλο Shivers.
 
Χαρακτηριστικό παράδειγμα νίκης του ταλέντου έναντι του μικρού μπάτζετ. Νοσηρός ερωτισμός και η "θεά του τρόμου" Barbara Steele σε δεύτερο ρόλο
 
Αφίσα και εικόνες από την ταινία

poster.jpg

Shivers.jpg

1975.jpg

shivers 2.jpg

LL.jpeg

BS.jpg

πηγές : youtube , movies-cine.com
 
Η αναφορά σε ιερείς κι επιστήμονες κι εξορκισμούς σε προετοιμάζει για διαφορετικό είδος ταινίας απ' ό,τι η αιματοβαμμένη μούτζα.
 
Άλλη μια ταινία που ούτε o τίτλος,ούτε η υπόθεση,ούτε οι ηθοποιοί μου λένε κάτι (εκτός από την Barbara Steele). Και μόλις είδα το φινάλε της ταινίας την..θυμήθηκα! Όχι την ταινία ακριβώς. Αλλά θυμήθηκα πως σίγουρα την έχω δει.
Τι έχω πάθει και δεν μπορώ να θυμηθώ ταινίες που έχω δει? Κακό σημάδι? Ίσως φταίει που τις νοίκιαζα με το τσουβάλι,ειδικά τα 2-3 πρώτα χρόνια που είχαμε αγοράσει το βίντεο. Κάθε Παρασκευή,νοίκιαζα από 4 μέχρι 6 βιντεοκασέτες για σ/κ. Μία φορά δε,είχα νοικιάσει 10 (!) για σ/κ.
Φυσικά δεν πρόλαβα να τις δω όλες,αλλά μέσα σε μια εβδομάδα τις είδα και τις γύρισα έγκαιρα πίσω στο βίντεοκλαμπ.
Ίσως αυτό να ήταν και λάθος. Πολλές ταινίες, και δύσκολα μου έμεναν λεπτομέρειες των ταινιών μετά από καιρό.
Μπορεί η συγκεκριμένη ταινία να μην μ'εντυπωσίασε τότε,γι' αυτό και δεν τη θυμάμαι. Πάντως,το τέλος της ήταν σίγουρα εντυπωσιακό.Αυτό άλλωστε είναι το μόνο που θυμήθηκα ξαναβλέποντας το.
 
  • Like
Reactions: RIO
Πίσω
Μπλουζα