Ανεμοδουρας: Η επιλογή του Μπλεκ

crc

RetroWannaBe
Joined
5 Φεβ 2007
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
13
Από το εορταστικό Μπλεκ για την συμπλήρωση 15 χρόνων.

[edit] dead pics [/edit]

Ο Στ. Ανεμοδουράς εξηγεί γιατί διάλεξε τον Μπλεκ.

Διευκρινίζει τα περί αντιστασιακού κλπ.

Επίσης να θυμίζω ότι σε πολλές από τις βραβεύσεις που έλαβε έγινε αναφορά στην αντιστασιακή του, κατά των Γερμανών, δράση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφερον ντοκουμεντο
 
Οντως οι πληροφοριες που εχει για τον τροπο επιλογης του συγκεκριμενου ηρωα απο τον εκδοτη ειναι καταπληκτικες.
 
Πολυ ενδιαφερον σιγουρα. Διατηρω βεβαια καποιες επιφυλαξεις. Απο τη μια ειναι πολυ πιθανον να συμβαινει αυτο, απο την αλλη θα μπορουσε να ειναι και ενα μαρκετιστικο κολπο για να πιασει τις ευαισθησιες των γονειων και να εχουν θετικη αντιμετωπιση απεναντι στο περιοδικο. Δεν θελω να τον αδικησω τον ανθρωπο αλλα κραταω και μια πισινη.
 
Μου θυμίζει περισσότερο, κλισσέ άρθρο σε κομματική εφημερίδα (μην αναφέρουμε ποιά),

παρά σημείωμα εκδότη περιοδικού κόμικς, που προορίζεται για μικρά παιδιά.

Πολύ λυπάμαι που κάποιοι εκμεταλεύονται τις παιδικές ψυχές, για να κάνουν το "πολιτικό κομμάτι" τους.
 
Πρόκειται για ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε στα μέσα του '80 και μας ενδιαφέρει μόνο η ιστορική του (ρετρό) πλευρά. Η γνώμη του καθενός είναι πάντα σεβαστή και όχι κατ΄ανάγκη αποδεκτή.
 
Διαβάζοντας το κείμενο που συνοδεύει το (ομολογουμένως σημαντικής αναμνηστικής αξίας απόκομμα), προβληματίστηκα,

και έτσι έψαξα στο αξιόλογο πόνημα του Κυριάκου Δ. Κάσση με τίτλο "Ελληνική Παραλογοτεχία - ΚΟΜΙΚΣ",

προκειμένου να διαπιστώσω αν όντως επί Επταετίας απαγορεύονταν τα κόμικς με θέμα την Αντίσταση 1941-1944

και αν όντως ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ ήταν απαγορευμένος.

Τα αποτελέσματα (με μια πολύ πρόχειρη έρευνα, δυστυχώς δεν είχα χρόνο να ψάξω ενδελεχέστερα),

καταδυκνύουν ότι το όλο κείμενο του (συμπαθέστατου κατά τα άλλα Στ.Ανεμοδουρά) είναι μια τρελή παπάτζα,

με προφανή στόχο τη δημιουργία εντυπώσεων ή/και την αύξηση των πωλήσεων.

Και για του λόγου το αληθές, ιδού ορισμένα από τα κόμικς που εκδίδονταν επί Επταετίας, με θέμα την Αντίσταση 1941-1944.

picture.php


picture.php


Ο δε ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ, το 1968 (μεσούσης της Επταετίας), κυκλοφορούσε κανονικότατα


και μάλιστα σε εικονογραφημένη μορφή (όπως αναγράφεται σαφώς στην τελευταία γραμμή).


picture.php


Θα μπορούσα να επεκταθώ και άλλο στο θέμα, αλλά θα εξέτρεπα τα γραφόμενά μου από τα πλαίσια

της "διόρθωσης ανακριβειών" ( κάτι που σε καμία περίπτωση δε θα προμήνυε αίσιο τέλος του συγκεκριμένου θρεντ).

Οπότε, σταμάτω εδώ, παραθέτωντας μόνο τις ιστορικές λεπτομέρειες,

δίχως να εμβαθύνω σε κριτικές ή αναλύσεις που δε σχετίζονται με τη θεματολογία του φόρουμ.

Υ.Γ. και σας έβαλα και ωραία σκαναρισμένα εξώφυλλα, τυχεράκηδες ! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχετλαίε για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω τις φωτό σου...

:xm:​




Όσο για το Μικρό Ήρωα, είναι γνωστό σε όλους (τουλάχιστον της εποχής εκείνης) πως η κυκλοφορία του σταμάτησε το '68 επειδή λογοκρίθηκε...





Αλλά δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ανοίξουμε συζήτηση γι αυτό...

:cool:
 
Juanita είπε:
Εχετλαίε για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω τις φωτό σου... :xm:
Μα τις έβαλα στη gallery, και εγώ τις βλέπω κανονικά !

Ως μόντ, σε καλώ να δώσεις τα φώτα σου ! :D

Juanita είπε:
Όσο για το Μικρό Ήρωα, είναι γνωστό σε όλους (τουλάχιστον της εποχής εκείνης) πως η κυκλοφορία του σταμάτησε το '68 επειδή λογοκρίθηκε...
Δε μπορώ να σε αμφισβητήσω, αν και εκφράζω την απορία, γιατί λογοκρίθηκε ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ,

ενώ περιοδικά που εικονίζονται στις άνω φωτό (και είναι όμοιας θεματολογίας),

κυκλοφορούσαν κανονικά, τουλάχιστον εν έτει 1970 !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλα καλά με τις φωτό τώρα! ;)
 
...μαλιστα.

Απο τη μια λογοκρισια στα αναγνωσματα για την κατοχη και αντισταση και απο την αλλη πληθωρα κινηματογραφικων παραγωγων με το ιδιο θεμα.

Ασυμβατο.

Μηπως η εποχη της εικονας ειχε αρχισει και τα διηγηματα που ο κοσμος ετρωγε στη μαπα για δεκαετιες παραγκωνιζοταν?

Tηλεοραση,κομιξ,σινεροματζα..λεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο.

Απο την αλλη αυτη η βιομηχανια παραγωγης αντιστασιακων-ρετρο αναφορα για τα 80ς και λειτ 70ς-αν εμβαθυνεις λιγο γινεται δυσωσμη και απωθητικη και το κοβω εδω.

Οχι και η εκδοση του Μπλεκ ρε παιδια πραξη αντιστασης!!!Θα τριζουν τα κοκκαλα του Παναγουλη!!!

Και για οσους θυμουνται ο Γιωργος Θαλασσης το παιδι φαντασμα ,εχει σαφως πιο "εθνικιστικες" αναφορες (με την σημερινη εννοια τουλαχιστον) απο τον καθηγητη Μυστηριο. :)

ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΑΔΕΡΦΙΑ Κ ΑΔΕΡΦΕΣ!ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΜΥΚΟΝΟ!!
 
Πίσω
Μπλουζα