Αντιγόνη (Βουγιουκλάκη,Φυσσούν,Γιώργος Αλκαίος,1990)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
530
ΑΝΤΙΓΟΝΗ

Συγγραφέας

ΣΟΦΟΚΛΗΣ

Θέατρο

ΑΡΧΑΙΟ Θ.ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Χρονολογία

1990

P_00007220w.jpg

Η Αντιγόνη ζητάει από την αδελφή της Ισμήνη να θάψουν τον ετεροθαλή αδελφό τους Πολυνεικη. Η Ισμήνη αρνείται να παραβεί την απόφαση του νέου ηγεμόνα των Θηβών και θείου τους Κρέοντα, όμως η Αντιγόνη έχει πάρει την απόφαση της. Μερικές ώρες αργότερα ένας από τους φύλακες που φρουρούσαν το άταφο πτώμα, ανακοινώνει με τρεμάμενη φωνή στον Κρέοντα, ότι κάποιος έκανε σπονδές στον νεκρό και τον κάλυψε με σκόνη. Ο Βασιλιάς οργισμένος τον διώχνει. Ο φύλακας επιτρέφει μετά από μερικές ώρες έχοντας μαζί του την Αντιγόνη.

Σκηνοθεσία : ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ ΜΙΝΩΣ

Κοστούμια : ΧΡΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΥ ΛΑΛΟΥΛΑ

Μετάφραση : ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ ΜΙΝΩΣ

Μουσική : ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ ΜΙΚΗΣ

Διανομή

ΑΝΤΙΓΟΝΗ : ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ ΑΛΙΚΗ

ΙΣΜΗΝΗ : ΤΣΙΛΥΡΑ ΑΘΗΝΑ

ΚΡΕΩΝ : ΦΥΣΣΟΥΝ ΠΕΤΡΟΣ

ΦΥΛΑΚΑΣ : ΠΕΡΛΕΓΚΑΣ ΤΙΜΟΣ

ΑΙΜΩΝΑΣ : ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ : ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ ΗΛΙΑΣ

ΑΓΓΕΛΟΣ : ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΜΑΙΝΑΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΚΡΗΤΙΚΟΣ ΑΝΤΡΟΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ)

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΣΟΦΙΑΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΜΑΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΣΤΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΣΙΑΜΣΙΑΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΚΕΠΕΛΗΣ ΦΩΤΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΤΑΣΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΣΙΔΕΡΗΣ ΝΙΚΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΝΙΚΟΔΗΜΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ (ΑΛΚΑΙΟΣ)

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΛΟΙΖΙΔΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ

ΧΟΡΟΣ ΓΕΡΟΝΤΩΝ : ΣΑΡΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι το αλησμόνητο θεατρικό με τα πολλά "ου"; :p

Πάντως πλάκα πλάκα, η Βουγιούκλω είχε την αυτογνωσία και δεν το προχώρησε , ενώ βλέπουμε σήμερα ανίδεους και ατάλαντους να επιμένουν βασανιστικά στα της Επιδαύρου. Ας μην πω ονόματα!
 
Την είχα δει την παράσταση αν και δε θυμάμαι πολλά πολλά γιατί πέρασαν χρόνια! Την είδα εδώ στη πόλη μου τη Λάρισα και αυτό που θυμάμαι έντονα είναι πάααααρα πολύ κόσμο και μια πανέμορφη , όπως πάντα , Αλίκη!
 
Την είχα δει την παράσταση και αν και είμαι φαν της Αλίκης ήταν επιεικώς απαράδεκτη...το κοινό γελούσε σε αρκετά σημεία δυστυχώς
 
εμενα παλι παιδες..τι να σας πω...και αν εχω δει αντιγονες στην επιδαυρο..δεν ηταν η χειροτερη σιγουρα
 
Δύο φωτογραφίες της παράστασης από κριτικές της εποχής...

[edit] Dead pictures [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως, έχει λεχθεί, πως η Βουγιουκλάκη είχε το απόλυτο δικαίωμα να έχει στη διάθεση της την Επίδαυρο.

Και δε διαφωνώ εν μέρει.

Δίχως να έχω δει την παράσταση και από αφηγήσεις συγγενών κυρίως, σίγουρα υπήρξαν και χειρότερες ''Αντιγόνες''. Γενικά, τα αρχαία έργα είναι βαθιά πλήγη σε πολλές περιπτώσεις :p
 
Θυμάμαι το γενικο κράξιμο αν και την παράσταση δεν την ειχα δει. Πάντως νομιζω πως και η Βουγιουκλάκη και η Καρέζη δεν ειχαν καμμιά δουλειά στην Επίδαυρο. Ηταν και οι δυο λαμπρές κωμικοι αλλά μέτριες στα δράματα για τις δε τραγωδιες ας το αφησω.

Για να λέμε ομως και του στραβου το δικιο πολλοι που πάνε Επιδαυρο ειναι ψιλοάσχετοι.
 
Λοιπόν αυτήν την παράσταση την είχα δει σε πολύ μικρή ηλικία. Ήμουν τόσο μικρή που δεν κατάλαβα ότι παίζει η Βουγιουκλάκη. Περίμενα να τη δω με ξανθό μαλλί όπως στις ταινίες της.
 
Θα συμφωνήσω, μόνο που στην περίπτωση αυτή, ο σκηνοθέτης της παράστασης δεν την προστάτεψε και δεν την καθοδήγησε σωστα

Τη βραδιά που είχα δει την παράσταση, η μόνη που προσπαθούσε να περισώσει κάτι, μαζί με την Α. Τσιλύρα, ήταν η Αλίκη.

Οι υπολοιποι έπαιζαν διεκπαιρεωτικά, παντελώς αδιάφοροι.

Όταν μετά το τέλος, πηγα στα παρασκήνια, η Αλίκη καθόταν σε μια γωνιά με ένα πλαστικό ποτήρι νερό, έχοντας δάκρυα στα μάτια, εμφανώς

κουρασμένη και βαθιά απογοητευμένη
 
Τώρα το είδα αυτό

Domenica είπε:
Πάντως νομιζω πως και η Βουγιουκλάκη και η Καρέζη δεν ειχαν καμμιά δουλειά στην Επίδαυρο. Ηταν και οι δυο λαμπρές κωμικοι
Μα η Καρέζη είχε εμφανιστεί στην Επίδαυρο από τα πρώτα βήματα της καριέρας της με το Εθνικό θέατρο στην δεκαετία του 50, δεν θυμάμαι ακριβώς χρονιά. Ήταν η Μυρρίνη στη μυθική πρώτη παράσταση της Λυσιστράτης με την Αρώνη στον επώνυμο ρόλο, Νέζερ στο ρόλο του Κινησία, Παντελή Ζερβό, Ελένη Χαλκούση. Σκηνοθεσία Σολωμού, μουσική Μάνου Χατζιδάκι (χορικό της παράστασης είναι ο "Μύθος" που έγινε γνωστός ως ανεξάρτητο τραγούδι). Επίσης είχε εμφανιστεί και στις Εκκλησιάζουσες, που ήταν η πρώτη μεταπολεμική παράσταση Αριστοφάνη, πάλι με Αρώνη και Νέζερ αλλά δεν ξέρω ποιο ρόλο έπαιζε εκεί.

Όχι, για τραγωδία δεν έκανε η Καρέζη. Αλλά στην Επίδαυρο ανήκαν και κωμωδίες. Σημασία έχει η προσωπικότητα και ο ηθοποιός να υπηρετεί τον ρόλο και όχι ο ρόλος τη ματαιοδοξία του ηθοποιού-σταρ. Δεν έχω γνώμη για την Αντιγόνη της Β., αλλά και μόνο το γεγονός ότι τονίστηκε η παρουσία της Βουγιουκλάκη και όχι ο σκηνοθέτης που δίδαξε την τραγωδία με είχε προδιαθέσει αρνητικά όταν είχα διαβάσει τα σχέδιά της.
 
Πίσω
Μπλουζα