Αξέχαστες ενδυμασίες σε ελληνικές ταινίες του 80

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
181
Από ότι έψαξα δεν υπάρχει παρόμοιο θέμα. Η δεκαετία του 80 ήταν μοναδική από ενδυματολογική άποψη. Κυριαρχούσε η βάτα, το φουσκωτό μανίκι και γενικώς η υπερβολή. Στις περισσότερες ταινίες οι ηθοποιοί ακολουθούσαν τη μόδα που κυριαρχούσε.

Σε ποια ταινία της δεκαετίας του 80 το σύνολο που φορούσε ο/η ηθοποιός σας έκανε εντύπωση ή απλώς σας άρεσε . Εμένα αγαπημένα σύνολα είναι τα εξής :

1. Η Ρένα Παγκράτη στη ταινία "Βασικά, καλησπέρα σας" προς το τέλος της ταινίας όταν πάει να συναντήσει τον Σωτήρη στη ντίσκο φοράει ένα μαύρο σύνολο με πολύχρωμο τοπ και μακριούς κολιέδες και πλατιά χρυσή ζώνη.

2. Γενικώς το ντύσιμο του Ταμτάκου. Ο συνδυασμός καρώ με άσχετα χρώματα και σχέδια και το χαρακτηριστικό σκαρπίνι είναι από το πιο αξιομνημόνευτα της εποχής της βιντεοκασέτας.

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχε ολοκληρη η δεκαετια του '80 υπερβολη ως προς το ενδυματολογικο.

Μεχρι το 1985 ηταν μια χαρα, θα ελεγα. Γυρω στο '86 εκανε την εμφανιση η βατα στους γυναικειους ωμους, το πολυ φουσκωτο μαλλι, τα παχια γυναικεια φρυδια και διαφορα αλλα....ωραια που εκαναν το κακο να ξεκινησει και να συνεχιστει μεχρι τις αρχες του '90.

Θα ελεγα πως οσο νωριτερα, τοσο καλυτερα για τη δεκαετια του '80.

Για παραδειγμα, βρισκω υπεροχο το ντυσιμο και το μακιγιαζ ολων των γυναικων στην Εξοδο Κινδυνου, που γυριστηκε το καλοκαιρι του 1980.

Κομψοτατο, θηλυκο και κυριως ακρως κολακευτικο. Μακαρι να επεστρεφε σημερα η μοδα στην εποχη εκεινη.
 
spirtoulis είπε:
Αυτά θυμάμαι προς το παρόν.
Kατ'αρχήν συγχαρητήρια που τα θυμάσαι...θέλει κουράγιο κάτι τέτοιο! :rofl:

Από την άλλη, ακόμα και αν το κιτς ήρθε σταδιακά στα 80's (όπου μάλλον έχει δίκιο η bambinella, αν και λίγο πριν το '86 δε θυμάμαι και πολύ κομψές επιλογές)

γενικά δε νομίζω πως η εν λόγω δεκαετία φημίζεται για το ενδυματολογικό στυλ. Πιστεύω πως το αυτό ανήκει σε άλλες δεκαετίες.
 
Ο Στάθης Ψάλτης στην ταινία Καμικάζι Αγάπη Μου όταν γυρίζει από την περιπέτεια του με το μπλέξιμο με τη Σύλβια φοράει ένα παντελόνι με τιράντες χωρίς μπλούζα όμως!
 
johnny19818 είπε:
Ο Στάθης Ψάλτης στην ταινία Καμικάζι Αγάπη Μου όταν γυρίζει από την περιπέτεια του με το μπλέξιμο με τη Σύλβια φοράει ένα παντελόνι με τιράντες χωρίς μπλούζα όμως!
Στην ίδια ταινία ο φίλος της Παγκράτη, σε μια σκηνή στην αρχή, φοράει μια παράξενη διχτυωτή μπλούζα...
 
RIO είπε:
Στην ίδια ταινία ο φίλος της Παγκράτη, σε μια σκηνή στην αρχή, φοράει μια παράξενη διχτυωτή μπλούζα...
Ναι, ο Ζανό Ντανιάς, τότε που μαλώνουν για να πάρει μοτοσυκλέτα. Επίσης ο Γαρδέλης φοράει μία μπλούζα μαύρη με στάμπα νεκροκεφαλή νομίζω.
 
Τα περίφημα παπούτσια με τακούνια, του Νίκου Καλογερόπουλου, στο "Μάθε παιδί μου γράμματα" !

100.jpg
 
Τα παπούτσια του Νίκου Καλογερόπουλου μου θύμισαν τα παπούτσια του Χαρβεϊ Καϊτελ στην ταινία ο Ταξιτζής.
 
Πίσω
Μπλουζα