Αξίζει η αγορά του PAL Mega CD 2??

bolzano77

RetroN00b
Joined
9 Φεβ 2009
Μηνύματα
18
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα!

Σκέφτομαι αν θα προχωρήσω στην αγορά του ευρωπαικού Mega CD 2.

Γενικά έχω δει κάποια παιχνίδια που με ενδιαφέρουν (Sonic CD, Lunar) αλλά ειδικά τα LUNAR κυκλοφόρησαν μόνο στην Αμερική.

Υπάρχει κάποιος τρόπος που θα μπορεί το PAL Mega CD να παίξει αμέρικάνικα cd?

Γενικά αξίζει σαν αγορά ή ειδικά στην ευρώπη κυκλοφόρησαν πολύ λίγα αξιόλογα παιχνίδια??
 
bolzano77 είπε:
Υπάρχει κάποιος τρόπος που θα μπορεί το PAL Mega CD να παίξει αμέρικάνικα cd?
Υπάρχει ένα cartridge, το Megacart, το οποίο μετατρέπει το Sega/Mega CD σε region-free.

Εναλλακτικά μπορείς να ακουθήσεις διαδικασία αλλαγής region και να παίξεις με το αλλαγμένο αντίγραφο (αναλυτικά εδώ).
 
Επιπλεον οι κατοχοι flashcart μπορουν να φορτωσουν region free bios για το mega cd.
 
Εξαρταται ποσα σου ζητανε και σε τι κατασταση ειναι. Μπορεις με αρκετους τροπους να παιξεις παιχνιδια απο αλλες περιοχες. Το να του αλλαξεις το bios ειναι επισης ενας ακομα τροπος.
 
Υπόψιν πάντως ότι στο PAL MegaCD υπάρχει αρκετά σοβαρό πρόβλημα με τα FMV sequences πάσης φύσεως, που παίζουν με λάθος timings αν προσπαθήσεις να τρέξεις NTSC video σε PAL κονσόλα, κάτι που δυστυχώς επηρεάζει την πλειονότητα των παιχνιδιών της εν λόγω κονσόλας. Αυτό δεν διορθώνεται με απλή δημιουργία αντιγράφου με αλλαγμένο region με το SCDConv. *Νομίζω* ότι διορθώνεται κάνοντας 60 Hz mod στο συνδεδεμένο Megadrive, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει έτσι.

Δες επίσης και αυτό το thread, ίσως σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν "αξίζει" για εσένα η αγορά του.
 
Πίσω
Μπλουζα