Αξίξει να εγκαταστήσεις WHDLoad σε Amiga 1200 με default configuration;

Πάντως αν κάποιος έχει μια CF κάρτα και ένα αντάπτορα αξίζει να στήσει Whdload. Δεν είπε κανένας οτι θα παίζει όλα τα παιχνίδια αλλά μην φτασουμε και στο σημείο να του πούμε οτι δεν αξίζει τον κόπο...
 
alkis21 είπε:
Απόψεις είναι αυτές βέβαια, αλλά για μένα ο θησαυρός της Amiga είναι το WHDLoad. Από τότε που έφτιαξα my precious δεν ξανασχολήθηκα με δισκέτες. Παιχνίδι που να θέλω να παίξω και να υπάρχει μόνο σε ADF αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ΕΝΑ: Η Ελληνική έκδοση του Powerplay. Κι ακόμα κι αυτό το προτιμώ στο WinUAE γιατί διαρκεί τόσες πολλές ώρες όταν παίζεις εναντίον ανθρώπου που είναι απαραίτητο το save state.
Συνονοματε Αλκη ειδα τωρα στη σελιδα σου το super στησιμο που εχεις κανει στο whdload με το frontend και τρελαθηκα ! Πριν λιγους μηνες και εγω απεχτησα μια Amiga 1200 , της εβαλα 8MB fast ram στο trapdoor και αγορασα ετοιμο αυτο το 4GB ανταπτορα με CF http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-1200-4-GB-Gamers-dream-drive-CF-HDD-1200-AGA-Top-Spec-/130708375810?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1e6ed38902 που οπως βλεπεις περιλαμβανει τα παντα. Επειδη και μενα με ενδιαφερει παρα πολυ να τα εχω στην Amiga μου οπως εσυ με τον frontend (λιστα, search,screenshots) μπορεις να με καθοδηγησεις για το πως θα το πετυχω με το configuration της cf που εχω τωρα οπως βλεπεις και στην ebay πωληση ? Και εσυ την ιδια λιστα games βρηκες και εφτιαξες μετα στον frontend ? Εχουν ολα τα games screenshots ? Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ξεκινήσω με τα σχετικά δυσάρεστα: Τα screenshots ξέχνα τα. Οι εικόνες που βλέπεις είναι από WinUAE, αν προσέξεις στο τέλος που έχω μια φωτογραφία από την Amiga μου το frontend είναι χωρίς screenshots γιατί τρώνε αρκετή Chip RAM και αν δεν έχεις επιταχυντή θα σου κάνουν το πρόγραμμα πολύ αργό.

Τα παιχνίδια τα έχω μαζέψει σε μεγάλο βάθος χρόνου, δεν τα έχω πάρει μαζικά από κάπου. Για το πως θα φτιάξεις κάτι αντίστοιχο, πρέπει πρώτα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το iGame. Την πρώτη φορά που θα το τρέξεις θα κάνεις Scan Repositories, κι αυτό θα ψάξει τον σκληρό σου μέχρι να βρει όλα τα παιχνίδια WHDLoad που έχεις. Όταν τελειώσει αυτή η χρονοβόρα διαδικασία θα έχεις μπροστά σου μια τεράστια λίστα με τα ονόματα των παιχνιδιών σου, η οποία δυστυχώς θα είναι αρκετά μπερδεμένη και κακογραμμένη. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει standardization ως προς το πως θα ονομάσει ο καθένας το slave που φτιάχνει (αυτό το όνομα διαβάζει το iGame) κι έτσι θα δεις πχ. το King's Quest IV: The Perils Of Rosella να αναγράφεται ως ######!!!!!!!!!!!!!ΚQV!!!!!!!!!######. Το θέμα είναι πλέον πόση όρεξη έχεις να κάτσεις να ασχοληθείς να διορθώσεις έναν-έναν τους τίτλους. Εμένα μου πήρε περίπου τέσσερις μήνες να ελέγξω ότι λειτουργούν όλα, να φτιάξω τους τίτλους στην εντέλεια, να τα χωρίσω σε κατηγορίες και να πάρω ένα screenshot από κάθε παιχνίδι. Λυπάμαι που δεν έχω πιο αυτόματο τρόπο να σου πω, το αποτέλεσμα πάντως σίγουρα θα σε αποζημιώσει αν το πάρεις απόφαση αφού θα σου μείνει για μια ζωή.

Πάντως πρέπει να σου πω ότι τέτοιες πωλήσεις στο eBay δεν τις βλέπει με καθόλου καλό μάτι η Amiga κοινότητα αφού αυτός που απλά κατέβασε τα παιχνίδια από κάποιο torrent και τα έριξε σε μια κάρτα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να αμειφθεί για αυτό. Σίγουρα μέσα θα έχει και πειρατικό key του WHDLoad κι ελπίζω να σκεφτείς σοβαρά να το κάνεις register το πρόγραμμα αφού οι άνθρωποι που το έφτιαξαν είναι εκείνοι στους οποίους χρωστάς την διασκέδαση που θα απολαύσεις. Δηλαδή κατ' αντιστοιχία εγώ το Project Amigall πόσο θα έπρεπε να το πουλάω; Δεν το κάνω γιατί πρόκειται για δουλειά άλλων.
 
alkis21 είπε:
Να ξεκινήσω με τα σχετικά δυσάρεστα: Τα screenshots ξέχνα τα. Οι εικόνες που βλέπεις είναι από WinUAE, αν προσέξεις στο τέλος που έχω μια φωτογραφία από την Amiga μου το frontend είναι χωρίς screenshots γιατί τρώνε αρκετή Chip RAM και αν δεν έχεις επιταχυντή θα σου κάνουν το πρόγραμμα πολύ αργό.
Τα παιχνίδια τα έχω μαζέψει σε μεγάλο βάθος χρόνου, δεν τα έχω πάρει μαζικά από κάπου. Για το πως θα φτιάξεις κάτι αντίστοιχο, πρέπει πρώτα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το iGame. Την πρώτη φορά που θα το τρέξεις θα κάνεις Scan Repositories, κι αυτό θα ψάξει τον σκληρό σου μέχρι να βρει όλα τα παιχνίδια WHDLoad που έχεις. Όταν τελειώσει αυτή η χρονοβόρα διαδικασία θα έχεις μπροστά σου μια τεράστια λίστα με τα ονόματα των παιχνιδιών σου, η οποία δυστυχώς θα είναι αρκετά μπερδεμένη και κακογραμμένη. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει standardization ως προς το πως θα ονομάσει ο καθένας το slave που φτιάχνει (αυτό το όνομα διαβάζει το iGame) κι έτσι θα δεις πχ. το King's Quest IV: The Perils Of Rosella να αναγράφεται ως ######!!!!!!!!!!!!!ΚQV!!!!!!!!!######. Το θέμα είναι πλέον πόση όρεξη έχεις να κάτσεις να ασχοληθείς να διορθώσεις έναν-έναν τους τίτλους. Εμένα μου πήρε περίπου τέσσερις μήνες να ελέγξω ότι λειτουργούν όλα, να φτιάξω τους τίτλους στην εντέλεια, να τα χωρίσω σε κατηγορίες και να πάρω ένα screenshot από κάθε παιχνίδι. Λυπάμαι που δεν έχω πιο αυτόματο τρόπο να σου πω, το αποτέλεσμα πάντως σίγουρα θα σε αποζημιώσει αν το πάρεις απόφαση αφού θα σου μείνει για μια ζωή.

Πάντως πρέπει να σου πω ότι τέτοιες πωλήσεις στο eBay δεν τις βλέπει με καθόλου καλό μάτι η Amiga κοινότητα αφού αυτός που απλά κατέβασε τα παιχνίδια από κάποιο torrent και τα έριξε σε μια κάρτα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να αμειφθεί για αυτό. Σίγουρα μέσα θα έχει και πειρατικό key του WHDLoad κι ελπίζω να σκεφτείς σοβαρά να το κάνεις register το πρόγραμμα αφού οι άνθρωποι που το έφτιαξαν είναι εκείνοι στους οποίους χρωστάς την διασκέδαση που θα απολαύσεις. Δηλαδή κατ' αντιστοιχία εγώ το Project Amigall πόσο θα έπρεπε να το πουλάω; Δεν το κάνω γιατί πρόκειται για δουλειά άλλων.
Αλκη καταρχήν ευχαριστώ για την τόσο αναλυτική και ουσιαστική απάντηση-βοήθεια σου. Ξεκινώντας από το τέλος να σου πω οτι το whdload το έχω ήδη πληρώσει όταν το χρειάστηκα στο στήσιμο του arcade bartop μου παρόλο που όπως λες και εσύ κυκλοφορούν και πειρατικά keys του.. Σε τέτοιες περιπτώσεις και εγώ θεωρώ οτι οι δημιουργοί πρέπει να επιβραβεύονται.. Οσον αφορά το χρόνο που αφιέρωσες για τα χιλιάδες renames και screenshots σου αξίζουν συγχαρητήρια. Ξέρω πολύ καλά τί σημαίνει να κάνεις μια τέτοια δουλειά αφού στην περίπτωση του στησίματος του Maximus Arcade στο bartop μου χρειάστηκε να κάνω κάτι παρόμοιο σε 45 πλατφόρμες (κονσόλες και Η/Υ) ! Χιλιάδες renames roms,screenshots,videos και άλλα πολλά για να είναι όλα τέλεια ! Το βρίσκω λοιπόν εξαιρετικά δύσκολο να κάτσω πάλι για κάποιους μήνες να κάνω την ίδια δουλειά που έκανες εσύ μιας και έχω αφιερώσει άπειρο χρόνο για την καμπίνα μου τον οποίο πλέον δεν έχω την άνεση να διαθέσω ξανά. Σε ευχαριστώ πάντως για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες σου.
 
Αυτό το igame δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ παρόλο που διαβάζω διθυράμβους.
 
Γράφω γι' αυτό στο επερχόμενο Phoenix. :)
 
Η δουλεια του Αλκη ειναι η πιο ολοκληρωμενη στο θεμα "amiga games".

Το igame απο μονο του, σιγουρα προσφερει καποιες ευκολιες, αλλα με τα ονοματα των slaves, πολλες φορες θα καταλαβεις οτι εχεις τα ιδια παιχνιδια πολλες φορες ή οτι το "Α" περιεργο ονομα παιχνιδιου αντιστοιχει στο πασυγνωστο "Β" παιχνιδι.
 
Συνιστω iGame ανεπιφυλακτα γιατι σου κανει τη ζωη ευκολοτερη, με λιγο πειραγμα και υπομονη σεταρεται ωραια και εν τελει αποτελει ελληνικο "προϊον"!
 
Πίσω
Μπλουζα