Απλά νέες κατηγορίες

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Είναι φανερό οτι μία δεκαετία δέν χαρακτηρίζεται επαρκώς μόνο απο την τέχνη και τους υπολογιστές της. Εχω νιώσει την ανάγκη να δημοσιεύσω θέματα που δέν υποπίπτουν στις δεδομένες κατηγορίες.

Προτείνω την προσθήκη μιας υπερκατηγορίας "Λοιπά", μίας "Αυτοκίνητα" και μίας "Γεγονότα". Πιό τολμηρή θα ήταν και κατηγορία "Κοινωνικά" γιατι όπως ξέρετε, άλλες ήταν οι επιδιώξεις και οι στόχοι μας παλαιότερα κι άλλες τώρα. Εδώ βέβαια θα πρέπει να μπεί και κανόνας μή πολιτικής ανάμειξης.

Ευχαριστώ

Τόλης
 
Βρε , δεν φτιάχνουμε και μία αποκλειστικά για πολιτικά ; !
 
Δημιουργηθηκε εδω και λιγες μερες η ενοτητα Τεχνολογια μεσα στο 80s Culture.

Εκει μπορουν να πεσουν τα αυτοκινητα.

Για τα κοινωνικα δεν σε καλυπτει το Lifestyle subforum?

Πολιτικα αποκλειεται.Οποιος επιθυμει κουβεντα περι πολτικων ας παει στο mamouni.gr
 
retro football πότε θα μπει?
 
Τι εννοείς;Ολόκληρη κατηγορία ;

Δε το βλέπω και πολύ πιθανό...

(για να μην πω απίθανο :D )

Threadάκια όμως παρόμοια,τέτοιας θεματολογίας δηλαδή,υπάρχουν,όπως αυτό
 
Σε αυτή τη χώρα το αυτοκίνητο χρήζει ιδιαίτερης λατρείας και οφείλουμε να το αναγνωρίσουμε. Οσο για threadάκια, δεν το βρίσκω πρέπον να υπάρχει ενα θέμα για π.χ. μοτοσυκλέτα δίπλα σε ένα για το Spectrum.
 
Το παρεξηγησες.

Το Τεχνολογια περιλαμβανει τα παντα απο retro tech ΕΚΤΟΣ απο υπολογιστες,κονσολες,arcades
 
tolis είπε:
Οσο για threadάκια, δεν το βρίσκω πρέπον να υπάρχει ενα θέμα για π.χ. μοτοσυκλέτα δίπλα σε ένα για το Spectrum.
Ομολογώ ότι η λέξη που χρησιμοποίησες ("πρέπον") μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση... :D

Είσαι Spectrumάς μέχρι κόκκαλο,να φανταστώ ; :D
 
Μάνο lol

Ημουν Spectrumakias, γυρω στο 82. Υπολογιστές άλλαζα τακτικά και σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Πολυτεχνείου που βοηθούσε και χρηματικά (σημαντικό τότε) ή δάνειζε. Η πορεία μου στα puters ήταν με χρονολογική σειρά

TRS-80 Model II

BBC Micro

Spectrum ZX

Commodore 64

Yamaha CX5M

Atari 1040ST

Atari Stacy

Macintosh IIcx

SGI O2

PC 486

another PC PIII

laptop PC HP

MacBook Pro (today)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ε; Λοιπόν, την επόμενη φορά που θα με δεις, έλα με κράνος. Ναι, ξέρω, δεν έχεις μηχανή, καλού κακού όμως έλα με κράνος :diablotin:
 
ελπίζω μερικά από αυτά τα διαμάντια να τα έχεις ακόμα
 
Είσαι μεγάλος ζήτουλας τελικά :D :tease:

Εγώ να δεις!!! Μεθάυριο πάω σε ένα ΤΕΕ να δω τί διαμάντια (ή κάρβουνα) έχουν στην αποθήκη τους :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχα, δεν θα έλεγα όχι σε κάποια από αυτά! :)
 
Μάνο, οι ανάγκες με έκαναν και χάλασα. Σήμερα τραβάω μια φωτογραφία RAW, 3MB γεμάτα, και βλέπω οτι τα παλιά συστήματα δεν μπορούσαν ούτε να την ανοίξουν, ποσο μάλλον να την επεξεργαστούν.

Με τα PC είχα χαλάσει και απο πλευράς νεύρων. Τώρα θα έλεγα οτι το μήλο με ξαναέφτιαξε.
 
Mα...εγώ εννόησα ότι χάλασες με τα μήλα,με τα PCs μια χαρά φυσιολογικός ήσουν βρε !! :D :D :D
 
Shock, μόνο το Silicon.

Για μένα ως μηχανολόγο ήταν μόνο εργαλεία. Δέν μπορώ να πώ οτι έχουν κάποια συναισθηματική αξία. Τα έδινα όταν έβγαινε κατι καλύτερο. Τα PC τα πέταξα.Το SGI ήμουν τυχερός που το απέκτησα σαν expired license απο το Πολυτεχνείο της Ζυρίχης γιατι δέν αγοράζεται. Ειναι το μοναδικό που κρατάω, όταν κάποιοι πολιτικοί μηχανικοί στη Χαλκίδα δε μου το βουτάνε όπως τώρα, γιατι έχει ενα φοβερό πρόγραμμα σχεδίου.
 
Πίσω
Μπλουζα