Αποκλειστική συνέντευξη του ΣΤΑΜΑΤΗ ΑΣΤΡΑ στο RetroManiaX

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Τα Διοδια ειναι μια σειρα που πολλοι της γενιας μας ειχαμε ως θολη αναμνηση. Απο τις λιγες που πραγματευονταν εγχωρια νεανικα ζητηματα (ειχαμε πηξει και συνεχισαμε να πηζουμε στα προβληματα του Αμερικανου τηνειτζερ που απειχαν πολυ απο αυτα του Ελληνα εφηβου των 80s).

Καθολου τυχαιο που πυροδοτησε ως σειρα, μεγαλη συζητηση μεσα στο φορουμ.

Μεσα σε αυτη την κουβεντα γεννηθηκε η ιδεα να μαθουμε περισσοτερα για τη σειρα ψαχνωντας τους πρωταγωνιστες.

Εντοπισαμε τον Σταμάτη Αστρά, τον "Θανο" απο τα Διοδια. Με εξεπληξε με την ευγενεια και την ευθυτητα του. Του εστειλα ενα μικρο ερωτηματολογιο το οποιο απηντησε αμεσα. Σπαμε την παραδοση του face-to-face μιας και ο Σταματης δραστηριοποιειται επιχειρηματικα εδω και χρονια στις ΗΠΑ και ασχολειται και με το ραδιοφωνο της ομογενειας.

Σιγουρα οι φανατικοι της σειρας δεν θα ικανοποιηθουν απο τις ερωτησεις μου αλλα εκανα οτι μπορουσα.

Προβολή συνημμένου 121556

Πόσων ετών ήσουν όταν έγινε η σειρά?

17 ετών, μόλις τελείωσα 3η λυκείου... τα γυρίσματα έγιναν όλο το καλοκαίρι

Πως έγινε η επιλογή του πρωταγωνιστικού team?

Ήταν open casting... Δεκάδες νεαροί περάσαν και διάβασαν το σενάριο. Ο σκηνοθέτης Μαζάνης, ήθελε τα παιδιά να είναι της πραγματικής ηλικίας 17, 18 ετών και δεν υπήρχαν πολλοί επαγγελματίες ηθοποιοί.

Γνωριζόσασταν με τα παιδιά και πριν τη σειρά?

Όχι, όλοι γνωριστήκαμε, όταν μας είχαν διαλέξει

Υπήρχε καλό κλίμα στα γυρίσματα?

Πολύ καλό. Ήμασταν όλοι ερασιτέχνες, και ήταν μια πολύ καλή εμπειρία για όλους. Κάναμε πλάκα, άλλα υπήρχε και επαγγελματισμός. Πολύ ώρα κάθε μέρα γύρισμα, πρόβες, κτλ

Κρατήσατε καθόλου υλικό από τα γυρίσματα όπως φωτογραφίες,βίντεο κτλ?

Όχι πολύ. Έχω λίγες φωτογραφίες. Δυστυχώς δεν είχαμε κινητά με κάμερες τότε

Με ποιον ηθοποιό της σειράς ήρθες πιο κοντά, συμπάθησες περισσότερο, σου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση?

Ο Λίνος ήταν 2,3 χρονιά μεγαλύτερος, και κρατούσε την παρέα. Πάντα ήρεμος, σωστός και επαγγελματίας στον ερασιτεχνισμό του

Θυμάσαι περίπου που ήταν το σπίτι του "Δημήτρη"?

Νομίζω ήταν στο Περιστέρι.

Βλέπουμε πλάνα από Περιστέρι και Αμπελόκηπους? Δυο γειτονίες που βρίσκονται στις δυο άκρες της Αθήνας. Ο λόγος?

Ο σκηνοθέτης Μαζανης ήταν από το Περιστέρι, ήθελε να δείξει αυτή την γειτονιά για ευαίσθητους λόγους, Τα παιδιά, η παρέα, ήταν από λαϊκή συνοικία

Θυμάσαι σε ποια παραλία πήγατε με το φορτηγάκι?

Νομίζω Άγιο Κοσμά, η κάπου από κει. Σίγουρα ήταν Αττική, ίσως Μαραθώνα. Θυμάμαι ότι ήταν το μόνο μπάνιο που έκανα εκείνο το καλοκαίρι, γιατί δεν μπορούσαμε να πάμε παράλια...όχι μόνο λόγω χρόνου, άλλα δεν έπρεπε και να μαυρίσουμε λόγω γυρισμάτων. Φαντάσου σε μια σκηνή να είσαι άσπρος, και στην επόμενη ηλιοκαμένος λολ

Που ήταν το σπίτι του "Θάνου"? Φαίνεται να έχει πολλά "κομφόρ" (πχ τηλεόραση και βίντεο στο υπνοδωμάτιο)

Θα σας πω κάτι που λίγοι ξέρουν. Το σπίτι του Θάνου, ήταν το διαμέρισμα που έμενα εγώ και η οικογένεια μου. Όταν με διάλεξαν, τυχαία ήρθε ο Μαζανης σπίτι μου, έτσι για καφέ, και του άρεσε, η κουζίνα, το σαλόνι κτλ. Αποφάσισε να γίνουν τα γυρίσματα εκεί, και έτσι και εγώ να αισθάνομαι πιο άνετα, αφού το ντεκόρ θα ήταν το πραγματικό μου σπίτι. Η είσοδος κάτω, το κρεβάτι, το τηλέφωνο, το μπάνιο, ο καναπές...ήταν όλα τα δικά μου οικία πράγματα, και άρα πιστεύω να βοήθησε στο να είμαι πιο ρεαλιστικός και ανθρώπινος

Το φορτηγάκι ήταν όντως είδη προικος? Δανεικό?

Το βάψαμε για την ταινία, νομίζω το είχαν νοικιάσει... Ο Λίνος το οδηγούσε κανονικά, και τα πλάνα τα έπαιρναν απο μπροστά με ένα σκαραβαίο. Σε κάποιες σκηνές, η κάμερα ήταν στο παράθυρο, άλλα καμιά σχέση με αυτά που βλέπετε στις ταινίες με γυρίσματα με γερανούς κτλ.

Σε ποια πλατεία πινατε τους καφέδες?

Στο Περιστέρι. Ακόμη θυμάμαι την σκηνή του καφέ, είχαν ένα γερανό που δεν δούλευε καλά, πάνω από 30 γυρίσματα κάναμε να την κάνουμε σωστά

Οι καθηγητές στο φροντιστήριο Ηράκλειτος ήταν πραγματικοί ή ηθοποιοί? Οι μαθητές?

Οι μαθητές ήταν εξτρά, ο καθηγητής ήταν ο Βαγγέλης Ραπτοπουλος ο συγγραφέας του μυθιστορήματος

Σε ποιο σχολείο ήταν τα γυρίσματα των Πανελληνίων εξετάσεων?

Αυτό δεν το θυμάμαι... Πάντως θυμάμαι ότι το βρήκα πολύ αστείο, που 2 μήνες πριν έδωσα τις πραγματικές εξετάσεις, και μετά ξανά στο γύρισμα...Η γραμμή αληθείας και φαντασίας ήταν πολύ λεπτή

Τα εξαρτήματα του ραδιοφωνικού σταθμού ήταν πραγματικά?

Ναι, δεν εκπεμπαμε σήμα, άλλα τα μηχανήματα ήταν εκεί

Η "Κατια" ήταν όντως γυμνή στο ντουζ? Πολύ προχω...

Αυτό το θυμάμαι!!!! Φορούσε μαγιό, και γενικά ήταν όλοι πολύ προσεχτικοί με το θέμα του γυμνού. Ήμασταν όλοι παιδάκια

Σε ποια διόδια γυρίστηκε η τελευταία σκηνή?

Τα πρώτα διόδια, προς Θήβα, Δεν υπήρχε τότε η Αττική Οδός. Τρέχαμε να προλάβουμε την δύση του ηλίου. Στο τέλος τα καταφέραμε και πιάσαμε στο πλάνο την δύση. Ήταν και η τελευταία μέρα του γυρίσματος, αν θυμάμαι καλά

Υπήρχαν σκηνές που δεν παίχτηκαν? Η παράξενη μερικές φορές εναλλαγή σκηνών προσωπικά με κάνει να το πιστεύω...

Είχαμε πολύ συμπιεσμένο πρόγραμμα, και σίγουρα στο σενάριο υπήρχαν κενά. Θυμάμαι τον Μαζανη να λέει μας λείπει αυτό και εκείνο. Νομίζω στο τέλος, τα κάλυψαν με τα play back και τα τραγούδια

Εχω μια αίσθηση οτι η σειρά γυρίστηκε πριν το 1987. Ισχύει?

Γυρίστηκε το καλοκαίρι του 1987

Θυμάσαι πως υποδέχτηκε ο κόσμος τη σειρά? (συγγενείς,φίλοι, τύπος)

Όταν έπαιξε στη ΕΡΤ εγώ δεν ήμουν Ελλάδα. Είχα ήδη φύγει για σπουδές στην Αμερική. Μου έστειλαν τα αποκόμματα των εφημερίδων, άλλα δεν ήμουν στην Ελλάδα, να έχω πρώτη εμπειρία και επαφή με τον κόσμο. Η μεγαλύτερη κριτική ήταν στο τεχνικό κομμάτι του ήχου (υπήρχαν σκηνές που δεν ακουγόμασταν καλά) και πολλοί κριτικοί στάθηκαν αρνητικά στην ποιότητα της υποκριτικής μας σαν ηθοποιοί...αυτό το αφήνω στην κρίση σας

Μετά τη σειρά είχατε επαφές με τα υπόλοιπα παιδιά? Έχεις συναντήσει/μιλήσει με κανέναν από τους συντελεστές εκτοτε?

Όχι πολλές. Εγώ έφυγα για σπουδές στην Αμερική και χαθηκαμε.

Πόσο καιρό μετά τη σειρά αποφάσισες να φύγεις για έξω? (για την Αμερική όπως η "Κατια" :) )

Με είχε δεχτεί το πανεπιστήμιο της Αμερικής πριν που προτείνουν το ρόλο. Κάναμε ολόκληρη διαδικασία, για να πάρω αναβολή 3 βδομάδες από τα μαθήματα του πανεπιστημίου. Ήταν δύσκολο για μένα να πω το ΝΑΙ στα Διόδια, αφού είχα ήδη κάνει την εγγραφή στο πανεπιστήμιο. Δεν ήθελα να χάσω μια ολόκληρη χρονιά. Τελικά τα καταφέραμε, πήραμε άδεια, τελείωσαν τα γυρίσματα Παρασκευή και Δευτέρα έφυγα για Αμερική και πρωτοετής στο πανεπιστήμιο

Πως και δεν ακολούθησες την υποκριτική?

Είχα το πέρασμα μου και από κει. Στη Αμερική έπαιξα στο θέατρο, για το πανεπιστήμιο, και ακολούθησα και τα μαθήματα της υποκριτικής. Μέτα με έπιασε το bug του producing και ασχολήθηκα με 2,3 ταινίες. Ακόμη και τώρα παίζω σε μικρές ερασιτεχνικές ταινίες, αλλα μέχρι εκεί. Έχω την τιμή να είμαι στο Ελληνικό ραδιόφωνο της Βοστωνης, Grecian Echoes, και αυτό μου δίνει την δυνατότητα να απευθύνομαι σε ένα κοινό.

Δυο πληροφορίες: Πέρσι απεβίωσε η τηλεοπτική "μητέρα" του "Θάνου". Η "κυρία Τασία" παίζει ακόμα μικρούς ρόλους σε σειρές

Ευχαριστούμε πολύ Σταμάτη για το χρόνο και τη διαθεσή σου!!!
 
Μπραβο Πανο!!Ευχαριστουμε κι εσενα αλλα και τον Σταματη!!Πολλες ενδιαφερουσες πληροφοριες!!! :bow: Τελικα η σειρα ηταν πολυ πιο κοντα στην πραγματικοτητα απο οσο νομιζαμε!!!
 
Αν και δεν γνωριζω την σειρα,απο την συνεντευξη φαινεται πολυ ενδιαφερουσα!!! :)

Θα την αναζητησω στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ για παρακολουθηση. ;)

Ευχαριστουμε πολυ και τους δυο σας!!!! :thanx2:
 
Ευχαριστούμε για τη συνέντευξη!!!
 
stayros είπε:
Αν και δεν γνωριζω την σειρα,απο την συνεντευξη φαινεται πολυ ενδιαφερουσα!!! :)
Θα την αναζητησω στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ για παρακολουθηση. ;)

Ευχαριστουμε πολυ και τους δυο σας!!!! :thanx2:
Το αυτό! Πάντως, μ' άρεσε που η συνέντευξη ενώ είναι πολύ περιεκτική, δεν υπολείπεται ποιότητας και περιεχομένου!

Ευχαριστούμε πολύ τον Κο Αστρα για το χρόνο του! :)
 
Ενας φιλος μου ειπε οτι ο Σταματης Αστρας βγαινει ενιοτε στο ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ για θεματα της Αμερικανικης ομογενειας.
 
εμενα μου αρεσε η συνεντευξη και ας λεει ο υπογραφων οτι δεν ειναι καλη

την σειρα δεν ειμαι σιγουρος αν την θυμαμαι,

με την συνεντευξη πηρα σαφες στιγμα

ειναι που μια κοπελα εμενε σενα δωμα και θα εκανε καποια στιγμη πρωτη φορα ερωτα;
 
Οχι.

Αξιζει παντως να δεις την σειρα. Ισως η πιο αντιπροσωπευτικα 80s Ελληνικη νεανικη σειρα. Υπαρχει στο Αρχειο της ΕΡΤ (θελει Flash Player ενεργοποιημενο).

Επεισοδιο 1
 
ναι ευχαριστω

θα το κανω μου κινηθηκε το ενδιαφερον απο την συνεντευξη ηδη
 
Ο Λίνος Μειντανης (Δημητρης 94) έχει γίνει επιτυχημένος Δ/ντης φωτογραφίας …

Υπάρχει περίπτωση να μάθουμε και για το τι απέγιναν οι άλλοι πρωταγωνιστές?
 
Πίσω
Μπλουζα