Απορία για τον "Δράκο".

Mandrake

RetroDB Feeder
Joined
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.550
Αντιδράσεις
166
Ο Δράκος (1956)

Retro DB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%94%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82

Εδώ και χρόνια ψάχνω αλλά δεν βρίσκω την πληροφορία που ζητάω... Βασικά είναι για την ταινία "Ο Δράκος" ('56) του Νίκου Κούνδουρου και θέλω να βρω το ζεϊμπέκικο που χορεύουν στο μαγαζί μέσα. Μιλάω για το κομμάτι που ακούγεται [ame=http://www.youtube.com/watch?v=csCLiloVBaQ&feature=PlayList&p=DCF6800E61DD5393&playnext=1&playnext_from=PL&index=18]εδώ συγκεκριμένα! Είναι σίγουρα του Μάνου Χατζιδάκη αλλά δεν κατάφερα ποτέ να βρω ποιό είναι... Δεν υπάρχει και soundtrack φυσικά της ταινίας αυτής. Το video που σας στέλνω στο youtube έχει βασικά διάφορες σκηνές απ΄την ταινία. Αν είναι διαφορετικό τραγούδι και στο 2:30 κάπου θα ήθελα κι αυτού τον τίτλο αν και νομίζω πως είναι το ίδιο. Ελπίζω να το ξέρει κάποιος... :xm:

Υ.Σ. Δεν ήξερα που να ποστάρω το ερώτημα αυτό. Ας μεταφερθεί αν ενοχλεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φιλε mandrake γεια σου,ειναι δυσκολο αυτο που ζητας,εμενα μου θυμιζει λιγο το ζειμπεκικο της ευδοκιας
 
Το ξέρω... Έχω φάει τον κόσμο και τζίφος... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Η ελπίδα (ποιά είναι αυτή πάλι; ) πεθαίνει πάντα τελευταία! :)
 
Μήπως είναι απ'το παλαμάρι του βαρκάρη; χαχα. Καμία σχέση. Αναφέρω πως η μουσική είναι του Μάνου Χατζιδάκη.

Wally σ'ευχαριστώ! Εικάζω πως είναι το "Η Σκηνή Του Χορού"! Το εξώφυλλο που δίνεις είναι από soundtrack; Έχει βγει το soundtrack αυτής της ταινίας;

EDIT: Μάλλον μου κάνει για ενότητες (chapters) της ταινίας και δεν ξέρω αν μπορώ να το βρω έτσι. Γιατί είναι όμως σε οπισθόφυλλο CD; Περίεργο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι και οπως βλεπεις κατω αριστερα λεει πως μπουζουκι παιζει ο Τσιτσανης.

Το βρηκα ψαχνοντας το internet δυστυχως σε "πονηρο" ιστοχωρο
 
σε ευχαριστω και εγω φιλε μου,αυτη ειναι η μαγεια του ιντερνετ,βρισκεις οτι θες και οποτε το θες
 
Ωραία αν είναι αυτά τα κομμάτια θα ψάξω να το βρω! Σαν soundtrack "Ο Δράκος" να το κοιτάξω;
 
Tην ταινια για οποιον ενδιαφερεται την εχουν αυριο τα ΝΕΑ.
 
Κλασσική ταινία και απ' τις λίγες που μπορεί να πετύχει κανείς το Βέγγο με μαλλιά.
 
Nemo είπε:
"Ο Ήλιος Έσβησε" λοιπόν και όπως το είχα καταλάβει δεν έχει κυκλοφορήσει πουθενά!! Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Μόλις το είδα!!! Τώρα μένει να βρω ένα πρόγραμμα για να πάρω το κομμάτι απο'κει μέσα... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Πίσω
Μπλουζα