Απορίες για c64

Italodisco

RetroN00b
Joined
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
33
Αντιδράσεις
0
Καλημερα προς ολους

Μολις απεκτησα και γω εναν c64 σε αριστη κατασταση αλλα χωρις καθολου προγραμματα.Ξερω οτι μπορω να μετατρεψω με καποιο προγραμμα αρχεια με extension .d64 η .tap σε wav και αμεσως μετα να τα περασω σε μια κασεττα και απο εκει στο κασσετοφωνακι του c64 - αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με - υπαρχουν ολα αυτα τα προγραμματα - εφαρμογες η παιχνιδια - μαζεμενα σε καποιο torrent προκειμενου να αποφυγω να τα κατεβασω ενα προς ενα ? :D

Ευχαριστω.
 
Italodisco είπε:
Καλημερα προς ολους
Μολις απεκτησα και γω εναν c64 σε αριστη κατασταση αλλα χωρις καθολου προγραμματα.Ξερω οτι μπορω να μετατρεψω με καποιο προγραμμα αρχεια με extension .d64 η .tap σε wav και αμεσως μετα να τα περασω σε μια κασεττα και απο εκει στο κασσετοφωνακι του c64 - αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με - υπαρχουν ολα αυτα τα προγραμματα - εφαρμογες η παιχνιδια - μαζεμενα σε καποιο torrent προκειμενου να αποφυγω να τα κατεβασω ενα προς ενα ? :D

Ευχαριστω.
φοβάμαι φίλε μου πως θα σου πούνε ότι δεν είναι εδώ το κατάλληλο φόρουμ για να συζητήσεις κάτι τέτοιο ....

Ωστόσο, αν ψάξεις λίγο στα υπόγεια..θα βρείς κάποιο TOSEC ή άλλο παρόμοιο πακέτο....είμαι σίγουρος ότι μια αναζήτηση στο γούγλη θα σου λύσει το πρόβλημα ;)
 
Να συμπληρώσω και εγώ με μία άλλη ερώτηση. Επειδή, διαθέτω το 1541 αλλά δισκέτες δεν βρίσκεις πλέον πουθενά. Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος πέρα απο το κασετόφωνο ή το παλιό 1541 προκειμένου να μεταφέρεις προγράμματα σε c64;
 
υπάρχει το mmc64 που δεν παίζει να το βρεις με τίποτα....

και υπάρχει και το IDE64 που είναι θεωρητικά κορυφαία λύση, αλλά συνοδεύεται από ένα ποσοστό πολυπλοκότητας που απαιτεί να ρίξεις κάμποσο διάβασμα και χρόνο ;)
 
Εναλλακτικά βρίσκεις πουθενά παλιές δισκέτες για να τα μεταφέρεις μέσω serial connection από pc. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι το 1541 συνδέεται μέσω σειριακής θύρας σε pc.
 
divined είπε:
Εναλλακτικά βρίσκεις πουθενά παλιές δισκέτες για να τα μεταφέρεις μέσω serial connection από pc. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι το 1541 συνδέεται μέσω σειριακής θύρας σε pc.
Ισχύει και αυτό....αν και ποτέ δεν αξιώθηκα να βρω χρόνο να το δοκιμάσω...κάπου έχω ένα τέτοιο καλώδιο, κατασκευής pontium (αλήθεια που χάθηκε αυτό το παιδί?)
 
divined είπε:
Να συμπληρώσω και εγώ με μία άλλη ερώτηση. Επειδή, διαθέτω το 1541 αλλά δισκέτες δεν βρίσκεις πλέον πουθενά. Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος πέρα απο το κασετόφωνο ή το παλιό 1541 προκειμένου να μεταφέρεις προγράμματα σε c64;
Aυτο δειχνει πολυ ενδιαφερον:

http://www.1541ultimate.net/content/index.php
 
Εναλλακτικά βρίσκεις πουθενά παλιές δισκέτες για να τα μεταφέρεις μέσω serial connection από pc. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι το 1541 συνδέεται μέσω σειριακής θύρας σε pc.
Χρειάζεσαι αυτό το adaptorάκι, με το οποίο το καλώδιο του 1541 συνδέεται με την σειραϊκή του PC. (Εγώ χρησιμοποίησα το retro PC μου, με το Star Commander σε καθαρό Dos).
 
Και εδώ έχει εναν adpter που μπορείς να φτιάξεις και να φορτώνεις τα προγράμματα σου.

Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά είναι στα άμεσα σχέδια.

Το κόστος των υλικών από ότι μου είπε ο blogger (Δημήτρης) δεν ξεπερνάει τα 7-8 ευρώ

και αν τα αγοράσεις από ebay βγαίνει φτηνότερα.
 
για το συγκεκριμένο blog θα κάνω και εγώ διαφήμιση μια και ο συγκεκριμένος αποτελεί για μένα retro guru πέραν από καλός φίλος!

Πρόκειται για εκείνον που "κουράρει" εδώ και χρόνια την μικρή μου συλλογή από υπολογιστές με πάντα καλή διάθεση να βοηθήσει! Αξίζει να το τιμήσετε όλοι σας...αποτελεί εγγύηση σε ότι γράφει εκεί!
 
Captain Kal είπε:
Χρειάζεσαι αυτό το adaptorάκι, με το οποίο το καλώδιο του 1541 συνδέεται με την σειραϊκή του PC. (Εγώ χρησιμοποίησα το retro PC μου, με το Star Commander σε καθαρό Dos).
Παράλληλη, όχι σειριακή! Κόστος κατασκευής κάτω από 3 ευρώ, αρκεί να βρεθεί το 6-pin DIN βύσμα που χρειάζεται (καλύτερα θηλυκό και πολύ κοντό καλώδιο, ώστε απλώς να κοτσάρεις ένα έτοιμο serial cable του C64 κάθε φορά που χρειάζεται, χωρίς να το καταστρέψεις). Παράλληλα 25-pin αρσενικά και διοδάκια βρίσκονται εύκολα...

Μια λύση , (αν δε βρίσκουμε 6-pin βύσμα) είναι να κόψουμε ΣΤΗ ΜΕΣΗ ένα έτοιμο fix serial καλώδιο του commodore και στις 2 κομμένες άκρες να βάλουμε π.χ. αρσενικό-θηλυκό 9-pin D-sub (αυτά βρίσκονται εύκολα) με αντιστοιχία στις ενώσεις των καλωδίων, ώστε να μην καταστραφεί και να μπορούμε να το ξαναχρησιμοποιήσουμε για σύνδεση drive με υπολογιστή ενώνοντας απλώς τα 2 κομμάτια, και στη συνέχεια να φτιάξουμε ένα κοντό Χ/ΧΕ/ΧΜ/ΧΑ1541 με 9-pin στη μία άκρη και 25-pin στην άλλη, ώστε να το ενώνουμε με το μισό serial κάθε φορά που θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε για μεταφορά diskimages κλπ... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα