Απορίες, παραπληροφόρηση και urban legends (που τα καταλάβαμε οταν μεγαλώσαμε)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Τα παιδικά μας χρόνια χαρακτηρίζονται από απορίες και αλλεπάλληλα "γιατί" που καμιά φορά μένουν αναπάντητα. Ρουφούσαμε τη γνώση σαν σφουγγάρι και οι απορίες μας ηταν απο υπαρξιακές ("μπαμπά, γιατί γίνονται πόλεμοι και σκοτώνονται παιδάκια;") μέχρι πιο καθημερινές ("μπαμπά, τί σημαίνει f.... you στα αγγλικά;" :D ).

Το μεγάλο βάσανο ήταν οτι οι μεγαλοι δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν... πολλοι γονεις δεν ηξεραν ούτε αγγλικά, ούτε υπολογιστές ούτε από ταινίες. Μόνη μας διέξοδος ήταν αδελφια, ξαδελφια, κυριως μεγαλυτερα, που πηγαιναν γυμνάσιο/λύκειο ή ειχαν παει 1-2 χρονια παραπανω φροντιστήριο απο μας.

Αλλα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια, άσε που τα μεγαλύτερα παιδιά γούσταραν να μας πειράζουν, οποτε τί μούφα έπεφτε :banghead:

Μια αναπάντητη απορία μου ήταν τί σημαίνει ο τίτλος του παιχνιδιού Dragon's Lair, και συγκεκριμένα τί σημαίνει η λέξη lair. Ειχα ρωτησει μεγαλύτερα παιδιά, ειδικά κάποιους που ήξεραν αγγλικά. Κάποιος μου είπε "Κυρίαρχος δράκος", άλλος μου είπε "Αυτό που άρπαξε ο δράκος". Μόνο η αγγλικού μου απάντησε σωστά λέγοντας "Η φωλιά του δράκου", αλλά μετα απο πολλά παρακάλια επειδή ήταν "εκτός ύλης" :rant: Οταν μεγαλωσα καταλαβα οτι εκεινη ειχε δικιο, οποτε αναρρωτήθηκα, τί επιναν οι άλλοι δύο. :bash:

Μια άλλη απορία μου ήταν γιατί ο Πόλεμος των Άστρων έχει αριθμούς 4-5-6 και όχι 1-2-3. :p Την πιο πλήρη (αλλά λάθος) εξήγηση την ειπε ενας φιλος μου: ο Λούκας λέει ειχε γυρισει τις 3 πρώτες ταινιες τη δεκαετια του 70 αλλα ηταν νεος και ασημος και οι ταινιες αυτες ηταν φτηνιαρηκες και χαλια (b-movies). Γυρισε μεν τις τελευταιες 3 ταινιες που εγιναν επιτυχια αλλα οι 3 πρωτες ηταν ηδη εκτος κυκλοφοριας. Μου ειπε μαλιστα οτι ετυχε να δει/ακουσει μια απο αυτες, και ξεκινουσε σε ενα δασος, και επαιζε ο Chewbacca.

Τωρα δεν ξερω πως και γιατι, αλλα πολλα χρονια μετα, διαπιστωσα οτι η περιγραφη και η ιστορια οπως μου την ειπε μοιαζει πολυ με την περιπτωση του σπανιοτατου "Star Wars Holiday Special" αλλα δεν μπορω να φανταστω πώς επεσε στην αντιληψη του εκεινη την εποχη. :xm:

Στο σημειο αυτο να αναφερω ενα αλλο ραδιο αρβυλα: Την ιδια περιπου περιοδο ειχα διαβασει σε ενα παιδικο περιοδικό οτι ο Λουκας θα γυριζε prequel με πρωταγωνιστη τον Μακόλευ Κάλκιν στο ρόλο του νεαρού Λουκ :eek: Απο τοτε ομως δεν εχω διαπιστωσει αν αυτη η ειδηση ειχε καποια βαση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και νομίζω κάπου το έχουμε ξαναπιάσει το θέμα...Μεγαλύτερα παιδιά όταν κουβέντιαζαν για ταινίες τρόμου ( θέλοντας να κάνουν εντύπωση σε μας τους μικρότερους), έλεγαν πως η πρωταγωνίστρια στον Εξορκιστή ( Linda Blair), τρελάθηκε λόγω της ρεαλιστικής ερμηνείας της :banghead: . Βέβαια η μόνη " κατάρα " που της άφησε η ταινία, ήταν ότι δεν ξαναέπαιξε σε σοβαρό έργο. Επίσης κλασσικό κουτσομπολιό της εποχής (τέλη 80ς) , ήταν πως γνωστό ζευγάρι Ελλήνων καλλιτεχνών, έχει κολλήσει AIDS. Μια χαρά είναι ακόμα οι άνθρωποι. Σωματικά τουλάχιστον, στα μυαλά το συζητάμε... :D
 
Πραγματι εχουμε κανει παρομοια θεματα για urban legends, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ηθελα να επικεντρωθώ όχι σε φήμες που κυκλοφορούσαν, αλλά σε δικες μας παιδικες αποριες, στις οποιες οι γονεις μας δεν ηξεραν να απαντησουν και αντλουσαμε πληροφοριες απο ημιμαθη ή άσχετα άτομα. Και πώς νιωσαμε οταν μεγαλωνοντας μαθαμε την πραγματικότητα :)
 
Πίσω
Μπλουζα