Αρχαίο ηχοσύστημα ζητεί επισκευή

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
69
...Αυτές τις μέρες έχω αρχίσει, μαζί με την κοπέλα μου, να ανακαινίζουμε το διαμέρισμα στο οποίο θα μετακομίσουμε. Μέσα σε αυτό υπάρχει ένα αρχαίο ηχοσύστημα που άνηκε στον παππού της, το οποίο αποτελείται από ραδιόφωνο και πικάπ μέσα σε έπιπλο. Κρίνοντας από το σχεδιασμό μάλλον έρχεται από τη δεκαετία του 60 (και τα γωνιώδη πόδια δείχνουν αρχές 60s - πρέπει οπωσδήποτε να βγάλω φωτό...) και είναι σε ΤΕΛΕΙΑ εμφανισιακή κατάσταση. Όταν λέμε τέλεια, είναι σαν να βγήκε από το εργοστάσιο χθες. Δεν ξέρω πώς το διατηρούσε έτσι ο άνθρωπος...

Τέλος πάντων, είναι ένα Grundig, αλλά δεν βρήκα μοντέλο για να το ψάξω παραπάνω. Τα προβλήματά μου είναι δύο:

-Το ραδιόφωνό του δεν πιάνει FM. Πιάνει όλα τα άλλα, αλλά όχι FM. Γίνεται να διορθωθεί αυτό με ικανοποιητικό τρόπο; Δεν με πολυνοιάζει, οπότε θα ενδιαφερόμουνα μόνο για απλή λύση...

-Πιο σοβαρό: το πικάπ του δεν δουλεύει. Καθόλου. Και δεν ξέρω καθόλου απ'αυτά τα μηχανήματα του σατανά. Δεδομένου ότι είναι έπιπλο, επίσης, δεν υπάρχει περίπτωση να βγει από το σπίτι. Οπότε, είναι κανένας ικανός και πρόθυμος (με το αζημίωτο!) να βάλει το χεράκι του; Ή, ξέρετε κανένα χριστιανό που θα μπορούσε να έρθει να το δει;

Ευχαριστώ :)

Θ
 
1). ΔΕΝ πρόκειται να πιάσει ποτέ FM. Απλά είναι σαν να θέλεις μια ασπρόμαυρη τηλεόραση με λυχνίες να σου δείξει έγχρωμο HD σήμα.

2). Το πικάπ μάλλον έχει λασκαρωμένο ιμάντα. Αν έχει να δουλέψει χρόνια τότε ο ιμάντας έχει γίνει ζελές και έχει φύγει από το μοτέρ. Τσέκαρε σε ράδιο Κατουμά για ιμάντες εγώ εκεί είχα βρει στο παλιό μου πικάπ. Αν μπορείς αφαίρεσε με προσοχή το πλατώ και πάρε τον παλιό για δείγμα. Μέτρα διαστάσεις και άρχισε περιοδεία προς εύρεση ανταλλακτικού.

Δεν πιστεύω ότι είναι και τόσο δύσκολο να βρεις ανταλλακτικό ιμάντα, το δύσκολο είναι να αποσυναρμολογήσεις το μηχάνημα χωρίς να κάνεις ζημιά.

Με την ευκαιρία "χτύπα" και μια καινούργια βελόνα, ποτέ δεν πάει χαμένη!!!!!!
 
1. Μπορεί, έχω δει περιπτώσεις αλλαγής, στην ουσία, μηχανισμών. Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι δεν βλέπεις τις συχνότητες στο καντράν, αλλά... Πάντως δεν με πειράζει, δεν πρόκειται να ακούω ραδιόφωνο, αν και 45αράκια τζαζ θα γούσταρα τρελλά!

2. Νομίζω τα έχει φτύσει γενικώς. Ιμάντα θα θέλει σίγουρα μετά από τόσα χρόνια, αλλά ψυλιάζομαι και άλλα - μπορεί όμως να είναι τόσο απλό όσο μία ασφάλεια... θα το ανοίξω με τον Plink να ρίξουμε μια ματιά!

Βελόνα - εννοείται!
 
Ok, βρήκα ποιο είναι... Εδώ μπορείτε να δείτε το μοντέλο C1/WE. Το δικό μου λέει 2/WE, αλλά είναι ολόιδιο. Circa 1965. Σε αυτό που έχουν ανακατασκευάσει έχουν βάλει και μηχανισμό για FM, παρεμπιπτόντως.

Το δικό μου (απο κινητό, με χάλια φωτισμό):







Α! Παίρνει κι εξωτερικά ηχεία, ενώ έχει είσοδο (και θέση) για κασετόφωνο :D Άντε, να μεταφέρω τίποτα με το tap2wav να γίνει της κολάσεως... Επίσης, στην πίσω ετικέτα αναφέρει κάτι για λυχνίες και με τρόμαξε, αλλά δεν το άνοιξα να δω... Δεν πιστεύω όμως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως αυτό που βλέπω πίσω το κόβω για κύκλωμα λυχνιών.

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά το πικάπ. Είσαι σίγουρος ότι λειτουργεί με ιμάντα ή ενδεχομένως λειτουργεί με πολυστροφικό μοτέρ και πλαστικές φλάντζες όπως τα παλιά "βαλιτζάκια" της Philips; Αν ναι, τότε τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα.

Θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφίες από τα "αντεράκια" του.

Αν δε ανοίγει το πίσω καπάκι, τότε ενδεχομένως μέσα θα βρεις έναν φάκελο κολημένο από την εσωτερική μεριά και τον χάρτη με όλα του τα κυκλώματα...

Πήρα από ένα σπίτι που θα το γκρέμιζαν ένα τεραααααααααααααάστιο ραδιόφωνο, μοντέλο του 49 και όμως... είχε μέσα ακόμα τον χάρτη με τα κυκλώματα....

Εάν έχει καιρό να παίξει και δεν ανάβει καν, τότε σίγουρα έχει κάψει τις ασφάλειες. Λογικά έχει τέσσερις σε τετράγωνη διάταξη κάπου. ΠΡΟΣΟΧΗ στα νούμερα που έχουν επάνω. Το ίδιο ισχύει και για τις λυχνίες. Σχεδόν καμία δεν είναι ίδια με την άλλη...

Παίρνει μπρος το μηχάνημα και αν ναι, βουίζει; (φυσιολογικός ήχος εάν έχει λυχνίες)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμ εσύ φαίνεσαι να ξέρεις, για να σε κρατήσουμε στα υπ'όψιν... :D

Συγγνώμη για τις φωτό, ήταν με κινητό και τα ρολά κατεβασμένα. Στην επόμενη επίσκεψη θα πάρω μερικές πιο διαφωτιστικές. Την πίσω ετικέτα την έβαγαλα μόνο για το μοντέλο, θα φροντίσω...

Βασικά αναφέρει σαφώς για "4 bulbs", αλλά έλεγα, είναι δυνατόν να λειτουργεί ακόμα; Το ραδιόφωνο και τα ηχεία λειτουργούν κανονικότατα, ενώ η κοπέλα μου θυμάται να ακούει δισκάκια μέχρι πριν 3-4 χρόνια (!). Αυτό μου λέει πως, εκτός κι αν είχε γίνει συντήρηση (δεν νομίζω - παρακάτω λεπτομέρειες), δεν πρέπει να έχει ιμάντα, γιατί πώς θα είχε αντέξει για 40 χρόνια;

Πίσω έχει δύο 'καπάκια'. το πάνω, το οποίο δίνει πρόσβαση σε ράδιο, ενισχυτή και ηχεία, κλείνει με απλές βίδες και άρα η πρόσβαση είναι εύκολη. Θα το φροντίσω. Το κάτω μέρος όμως, από το οποίο βλέπεις το πικάπ, είναι ένα κόντρα πλακέ καρφωμένο με συνδετήρες (και δεν φαίνεται να έχει ανοίξει ποτέ, γι αυτό είπα πιο πριν ότι δεν νομίζω να συντηρήθηκε). Αυτό θέλει προσεκτικό και αργό ξεκάρφωμα... Εκτός και αν υπάρχει άλλη πρόσβαση στο πικάπ; Είναι δυνατό/πιθανό να σηκώνεται από τη βάση του; Προσπάθησα να το σηκώσω, κουνήθηκε μεν (αντικραδασμική βάση γαρ) αλλά δεν το ζόρισα.

Έχει επίσης εύκολη πρόσβαση σε μία μεγάλη (δεν θυμάμαι μέγεθος) ασφάλεια πίσω μέσα από ένα μικρό παραθυράκι.

Ενδιαφέρεσαι να έρθεις να το δεις, αν έχεις πείρα από επιδιορθώσεις; Μμμμ; Επαναλαμβάνω, με το αζημίωτο εννοείται...
 
Είμαι πολύ καλός στην αποσυναρμολόγηση και στο να βρίσκω τη ζημιά. Χέρι όμως για επισκευή βάζω μόνο στα δικά μου μηχανήματα. Είμαι λίγο μακριά εγώ και δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια άδειας για να πεταχτώ. Να ξέρεις όμως, ότι τέτοια μηχανήματα επισκευάζονται με 100% επιτυχία. Αυτό που πρέπει να αποφύγεις όμως είναι οι πατέντες. Μην έρθει κάποιος π.χ. και σου πει να κάνουμε αυτό για να δουλέυει έτσι κτλ. Πρέπει να επισκευαστεί όπως ήταν. Δοκίμασες να τραβήξει το πλατό προς τα πάνω;
 
Σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Όταν λες το πλατώ, εννοείς του πικάπ; Ναι, δοκίμασα, αλλά δεν ξέρω πόσο δυνατά μπορώ να τραβήξω. Δεν φάνηκε να ξεκουμπώνει, αλλά δεν δοκίμασα με ιδιαίτερη επιμονή από φόβο...

Ερώτηση: αν καεί λυχνία, πού στο καλό βρίσκεις;;
 
Το πλατό είναι το μέρος του πικάπ που γυρίζει. Αν είναι αυτό που φαντάζομαι έχει στάνταρ ένα μοτεράκι (για να δίνει τις στροφές). Ανάλογα τώρα με την πατέντα, το ρεύμα που περνά στο μοτέρ το ρυθμίζει μία λυχνία. Εάν είναι νεότερη η πατέντα του κατασκευαστή δεν έχει λυχνία. Το μοτέρ περιστρέφει το πλατό με την βοήθεια δύο (ενίοτε ομόκεντρων) πλαστικών δίσκων (45 και 33 στροφές). Την ίδια δουλειά κάνει και ο ιμάντας.

Έχουμε λοιπόν, η καμένη λυχνία, εάν υπάρχει, ή καμένο μοτέρ, η απλά κολημένο μοτέρ από την αχρηστία (το έχω πάθει εγώ αυτό), η λιομένους τους πλαστικούς δίσκους. Το πικάπ κάνει κάποιο ήχο ή είναι τελείος νεκρό;
 
Παιδια θα παρακαλουσα να αποφευγετε να ανεβαζετε μεγαλες εικονες στο imagesack διοτι καθυστερει φοβερα το browsing

Φχαριστω
 
Wally είπε:
Παιδια θα παρακαλουσα να αποφευγετε να ανεβαζετε μεγαλες εικονες στο imagesack διοτι καθυστερει φοβερα το browsing
Φχαριστω
Χμμμ, συγγνώμη... εμένα με Opera δεν μου παρουσιάζει κανένα πρόβλημα, ακόμα και από την *@^%$@#γραμμή του γραφείου... Την επόμενη φορά thumbnails!

Playmolover είπε:
Το πλατό είναι το μέρος του πικάπ που γυρίζει. Αν είναι αυτό που φαντάζομαι έχει στάνταρ ένα μοτεράκι (για να δίνει τις στροφές). Ανάλογα τώρα με την πατέντα, το ρεύμα που περνά στο μοτέρ το ρυθμίζει μία λυχνία. Εάν είναι νεότερη η πατέντα του κατασκευαστή δεν έχει λυχνία. Το μοτέρ περιστρέφει το πλατό με την βοήθεια δύο (ενίοτε ομόκεντρων) πλαστικών δίσκων (45 και 33 στροφές). Την ίδια δουλειά κάνει και ο ιμάντας. Έχουμε λοιπόν, η καμένη λυχνία, εάν υπάρχει, ή καμένο μοτέρ, η απλά κολημένο μοτέρ από την αχρηστία (το έχω πάθει εγώ αυτό), η λιομένους τους πλαστικούς δίσκους. Το πικάπ κάνει κάποιο ήχο ή είναι τελείος νεκρό;
Θα ξαναπάω να δοκιμάσω να σηκώσω το πλατώ, θα ανοίξω και την πλάτη να πάρω φωτό που ζήτησες :) . Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα το πικάπ, ούτε δείχνει προσπάθεια να δουλέψει όταν πάτάω το play, είναι σαν τελείως νεκρό. Θα δείξει, ίσως και σήμερα :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικές φωτό ακόμα από φωτογραφική. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να σηκώσω το πικάπ, αν και τράβηξα με αρκετή δύναμη... μήπως έχει καμμιά βίδα στο κέντρο (το σκέφτηκα αφού είχα φύγει);













 
Πίσω
Μπλουζα