Αστερίξ βιντεοπαιχνίδια

Νικόλαος

RetroN00b
Joined
21 Ιαν 2015
Μηνύματα
202
Αντιδράσεις
361
Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με κάποια από τα αγαπημένα μου παιχνίδια με θέμα τον ήρωα Αστερίξ.

Asterix & Obelix XXL

Για μένα είναι κάτι σαν το Μάριο 64. Αν και προϋπήρξαν τρισδιάστατα παιχνίδια Αστερίξ αυτό έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου. Η αίσθηση του να ταξιδεύεις στον τότε γνωστό κόσμο και να ανακαλύπτεις τους ίδιους ρωμαίους λεγεωναρίους σε όλα αυτά τα μέρη ήταν φανταστική. Δυστυχώς, δεν ευχαριστήθηκα το XXL2. Για το πρόσφατο XXL3 η γνώμη μου είναι χειρότερη από του 2. Και δεν ξέρω γιατί για χρόνια θεωρούσα ότι το «Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες» ήταν το 3.

Asterix Maxi Delirium (fr) Asterix Mega Madness (en)

Ξεκίνησα να το παίζω από έναν δοκιμαστικό δίσκο και τελικά κόλλησα. Δεν μου αρέσουν όλες οι πίστες, πχ. βαλίστρα, φαγοπότι, αγώνες δρόμου με ασπίδα και μάχη, αλλά μέσω αυτού ανακάλυψα και το XXL που προανέφερα. Κορυφαίες πίστες οι 2 στο δάσος (υλικά μαγικού ζωμού και κυνήγι αγριογουρούνων), ο αγώνας με τον καταπέλτη (η δυσκολότερη), η ναυμαχία, επίσκεψη σε ρωμαϊκό οχυρό και το φτυάρισμα για τα χαμένα κλειδιά στο χωριό. Πώς να μην είναι ένα παιχνίδι ωραίο όταν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στον Αστερίξ, Οβελίξ, Κακοφωνίξ και κα. Μαθουσαλίξ;

Asterix paf par Toutatis (fr) Asterix bash 'em all (en)

Πρόκειται για μια κασέτα gameboy advance που περιέχει δύο παιχνίδια, τα Αστερίξ και Οβελίξ και Αστερίξ και Κλεοπάτρα.
Το πρώτο είναι η μεταφορά του σνες τίτλου στην φορητή παιχνιδομηχανή. Οι δύο φίλοι πηγαίνουν για περιπέτειες στην Βρετανία, Ελβετία, Ελλάδα, Μεσοποταμία (αντί της Αιγύπτου στο σνες) και Ισπανία.
Το δεύτερο ακολουθεί την πορεία του κόμικ, αρκετά πιστά μπορώ να πω και με πολύ ωραία μουσική επένδυση!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το XXL πραγματικα ειναι πολυ καλο παιχνιδι το ελιωσα και γω και μαλιστα οχι στο ps2 που θα μπορουσα να το βρω και πειρατικο αλλα στο Game Cube που το χρυσπληρωσα και που θεωρω πως ειναι η καλυτερη εκδοση του παιχνιδιου και οπτικα αλλα ειναι και ποιο smooth.Για το XXL2 Μission:Las Vegum προσωπικα και γω περιμενα περισσοτερα οποτε δεν ξετρελαθηκα κιολας οταν το επαιξα πρωτη φορα στο ps2.Οταν ομως πολλα χρονια μετα και συγκεκριμενα το 2018 το ξανα κυκλοφορησαν σε remastered το επαιξα στο PC και μπορω να πω πως το ευχαριστηθηκα γιατι οντως βελτιωσαν αρκετα πραγματακια κυριως στον οπτικο τομεα.Αν δεν το εχεις παιξει το remastered παιξτο οπωσδηποτε φιλος.Για το XXL 3 The crystal menhir το θεωρω σαβουρα ολκης οποτε δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω.Επειδη ομως αρχικα με μπερδεψε το θεμα σου γιατι το ανοιξες στο υποφορουμ nextgen gaming οποτε θεωρησα πως μονο με τα τρισδιαστατα παχνιδια θα ασχοληθεις αφου λιπον αναφερεις και αυτα στο GBA τοτε θα πω και γω με την σειρα μου πως το κορυφαιο παιχνιδι για μενα Αsterix και Οbelix ειναι αυτο στα arcades της Κonami.Ερωτας και καψουρα μεγαλη και παιχνιδαρα απο της λιγες και δεν το αλαζω με κανενα αλλο.
 
Μόλις πήρε το μάτι μου το Αστερίξ και Οβελίξ arcade της Konami. Μοιάζει πολύ με το Asterix par Tutatis (πιο οικιακή εκδοχή).

Το θέμα το άνοιξα εδώ γιατί δεν αναφέρομαι μόνο για παλαιά παιχνίδια αλλά και καινούρια, πχ. XXL3 (ασχέτως αν είναι για τον κάδο απορριμάτων). Εδώ δηλαδή μιλάτε μόνο για νέες κυκλοφορίες; Πρώτη φορά γράφω κάτι για όχι τόσο ρετρό και θεώρησα ότι εδώ είναι το σωστό μέρος.
 
Δεν υπαρχει προβλημα φιλος με το θεμα σου μια χαρα ειναι ολα απλα αν καποια στιγμη θες να γραψεις για καποιο συγχρονο παιχνιδι σε ps4,xbox one x κλπ η για καποια ειδηση που αφορα της νεες κονσολες τοτε σε αυτο το υποφορουμ να το ανοιξεις.Γενικα δεν υπαρχει θεμα και σε λαθος να ειναι θα το μεταφερει καποιος στο σωστο.Τωρα αν εχεις mame να παιξεις οπωσδηποτε το Asterix της konami ειναι ολα τα λεφτα και αν δεν το ξερεις κιολας θα ειναι σαν νεο παιχνιδι για σενα το οποιο ειναι πολυ καλη φαση.
 
Με ειχε εντυπωσιασει οταν ημουν μικρος το Asterix and the Magic Cauldron στον Spectrum. Ομορφα γραφικα και επιλογες χρωματων.
 
Επίσης, η συγκεκριμένη συζήτηση όπως μεταφερθεί
από το NextGen Gaming του FurureManiaX
στο Gaming του Retro Computing & Gaming (Archive).
Ευχαριστώ!
 
Nεο 2d asterix με hd γραφικα βγαινει το φθινοπωρο για PS4, Xbox One, Switch, και PC

Asterix & Obelix: Slap Them All

 
Mε θυμιζει το αγαπημενο μου Asterix στα ηλεκτρονικα (που το εχω κανει και longplay βεβαιως βεβαιως) και αυτο μονο καλο ειναι.Αν οντως θα ειναι ετσι θα το τιμησω σιγουρα στο switch.
 
Για να δουμε αν θα φτασει το 2d αριστουργημα των arcades.Aν ακολουθησουν την συνταγη της konami με το arcade asterix του 1992 θα γινει πολυ διασκεδαστικο παιχνιδι.
 
Νεο gameplay του παιχνιδιου

 
Πίσω
Μπλουζα