Αυτό που ξέρει κάθε γυναίκα (1969)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Συγγραφέας Τζαίημς Μπάρι

Πρωτότυπος τίτλος What every woman knows

Χειμερινή περίοδος 1969 - 70

Θέατρο Διονύσια

Θίασος Αλίκης Βουγιουκλάκη - Δημήτρη Παπαμιχαήλ

Μετάφραση Πλάτων Μουσαίος

Σκηνοθεσία Δημήτρης Παπαμιχαήλ

Σκηνικά - Κοστούμια Γιάννης Καρύδης

Μουσική επιμέλεια Ρηνιώ Παπανικόλα

Πρεμιέρα 11 Οκτωβρίου 1969

 

Ηθοποιοί (με σειρά εμφάνισης)

 

Πέτρος Λοχαίτης Αλίκ Ουάιλι

Σπύρος Καλογήρου Ντέιβιντ

Νίκος Τσούκας Τζέημς

Αλίκη Βουγιουκλάκη Μάγκυ

Δημήτρης Παπαμιχαήλ Τζων Σαντ

Τζόλυ Γαρμπή Κόμισσα ντε λα Μπριέρ

Σοφία Ρούμπου Σύμπιλ

Βασίλης Ανδρεόπουλος - Γιώργος Τσιτσόπουλος Τσαρλς Βενέιμπλς

Τζένη Ζαχαροπούλου καμαριέρα

 

Το έργο διαδραματίζεται στη Σκωτία το 1914 και στο Λονδίνο το 1916. Είναι η πρώτη παράσταση που έπαιξε η Αλίκη Βουγιουκλάκη αμέσως μετά την εγκυμοσύνη της.

 

Το πρωταγωνιστικό ζευγάρι

2.jpg

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη σε σκηνή του έργου

4.jpg

1.jpg

Και μια κριτική για την παράσταση...

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για τον όγκο του αρχείου σου TonyTony καθώς και για το κουράγιο σου να σκανάρεις και να ανεβάζεις πληροφορίες, τόσο σπάνιες που πραγματικά έχουν ανεκτίμητη αξία!

Απλά μια απορία μου, που μόνο εσύ μπορείς να μου την απαντήσεις: έχεις κρατήσει παλιές εφημερίδες, προγράμματα θεάτρου, και δημοσιευμένες φωτογραφίες? Επειδή δεν παρακολουθώ επισταμένα το φόρουμ, δεν ξέρω αν έχεις κάπου αναφέρει πώς έχουν βρεθεί στα χέρια σου όλες αυτές οι παλιές και νεότερες πληροφορίες. Για μένα, εκτός από την πληροφορία αυτή καθ'αυτή, είναι εξίσου ενδιαφέρον να μάθω πώς και πού κατάφερες να σώσεις όλο αυτό τον όγκο του χαρτιού (εφημερίδες, περιοδικά, προγράμματα θεάτρου, φωτογραφίες, και ό,τι άλλο μπορεί να έχεις διασώσει από τον πανδαμάτορα χρόνο).
 
domniki είπε:
Συγχαρητήρια για τον όγκο του αρχείου σου TonyTony καθώς και για το κουράγιο σου να σκανάρεις και να ανεβάζεις πληροφορίες, τόσο σπάνιες που πραγματικά έχουν ανεκτίμητη αξία!
Απλά μια απορία μου, που μόνο εσύ μπορείς να μου την απαντήσεις: έχεις κρατήσει παλιές εφημερίδες, προγράμματα θεάτρου, και δημοσιευμένες φωτογραφίες? Επειδή δεν παρακολουθώ επισταμένα το φόρουμ, δεν ξέρω αν έχεις κάπου αναφέρει πώς έχουν βρεθεί στα χέρια σου όλες αυτές οι παλιές και νεότερες πληροφορίες. Για μένα, εκτός από την πληροφορία αυτή καθ'αυτή, είναι εξίσου ενδιαφέρον να μάθω πώς και πού κατάφερες να σώσεις όλο αυτό τον όγκο του χαρτιού (εφημερίδες, περιοδικά, προγράμματα θεάτρου, φωτογραφίες, και ό,τι άλλο μπορεί να έχεις διασώσει από τον πανδαμάτορα χρόνο).

Σ ευχαριστώ domniki για τα καλά σου λόγια. Fun της Αλίκης από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και μάζευα από πολύ μικρός ναι ότι την αφορούσε...
 
Πίσω
Μπλουζα