Αφιέρωμα στα 80's, Chart...

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
Πριν λίγες μέρες είδαμε ένα αφιέρωμα στη δεκαετία του 80, από γνωστό τηλεοπτικό κανάλι πανελλαδικής εμβέλειας, και από γνωστή τηλεπαρουσιάστρια, στιχουργό, μουσική παραγωγό κλπ. Ποιοί κλήθηκαν να μιλήσουν; Πλήν ελαχίστων (ευχάριστων) εξαιρέσεων, άνθρωποι, που τότε ίσως να μην είχαν καν γεννηθεί και τηλεπερσόνες του σύγχρονου γκρίζου και ομιχλώδους τηλεοπτικού τοπίου. Και τι μας είπαν; Ούτε λίγο ούτε πολύ, ότι τα 80's ήταν ένα χαζοχαρούμενο και κακόγουστο διάλειμμα στην, κατά τα άλλα, πολύ "ενδιαφέρουσα", "σοβαρή" και "ποιοτική" συνέχεια στα μουσικά και τηλεοπτικά πράγματα του δύσμοιρου αυτού τόπου!

Αν νομίζετε ότι έτσι αναδεικνύετε και κάνετε γνωστή μια άκρως παρεξηγημένη και πλούσια εποχή, κυρίως, στα παιδιά που δεν είχαν την μοναδική ευκαιρία να τη ζήσουν, ε τότε, είστε πολύ, μα πολύ γελασμένοι.

Αφήστε τα 80's στην ησυχία τους και σε site που πραγματικά τα ξαναζωντανεύουν, όπως αυτό το φόρουμ!

Βρε καλά που υπάρχει και το ίντερνετ...

Ας πίνουμε νερό στο όνομα εκείνων που το εμπνεύστηκαν!

back-to-the-future.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ 150% μαζί σου Demis και δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω μιας και τα λες όλα στο παραπάνω κείμενο σου!
 
Αλλη μια αθλια και ξενερωτη εκπομπη, της γνωστης [edited]...
 
Δεν περιμέναμε από την μπουζουκοpop να κάνει αφιέρωμα της προκοπής....
 
Μπαλοτσα για τους ευαισθητους.. ειναι η σαμπρελα που βαζουν αναμεσα στα καραβια για να μην χτυπανε οταν εχει κυμα.
 
Εγώ το άλλαξα τη στιγμή που έδειξε τη σκηνή που παίζει ο Γαρδέλης "Με λένε Αλέξη σε λένε Σοφία..." και η Γερμανού ρώτησε τους προσκεκλημένους από ποιά ταινία είναι, παρ'όλο που ήταν σε ηλικία που είχαν ζήσει τα 80s και είναι και ηθοποιοί κανείς δεν ήξερε, μόνο ένας απάντησε: "από το ρόδα τσόντα και κοπάνα;"...

double fail...
 
Kαι στοκος αυτο που λειαινουν τον τοιχο απο τις ταλαιπωριες αλλα δεν νομιζω να το θελει κανεις κολλημενο στο ονοματακι του δημοσιως και μαλιστα απο αγνωστους

Το παραπανω δεν αποτελει θεμα συζητησης απλα δευτερολογησα στις ετυμολογικες ανησυχιες του Joe.

Σε λιγο θα τα παρει ο Αχελωος
 
Wally είπε:
αλλα δεν νομιζω να το θελει κανεις κολλημενο στο ονοματακι του δημοσιως και μαλιστα απο αγνωστους
το τιμημα της δημοσιοτητας? :p

[edit by ευαισθητουλης]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα edit την ημέρα, την μπουζούκω κάνει πέρα!
 
..και νόμιζα πως μόνο εγω είχα ενστάσεις για την εν λόγω εκπομπή!Να είσαστε καλά!
 
Η Γερμανού ανήκει για μένα στη δεκάδα των προσώπων που θέλω να εξαφανιστούν από την τηλεόραση...οι λόγοι είναι κάποια κριτήρια προσωπικά, αλλά το αποτέλεσμα είναι να μην παρακολουθώ τις εκπομπές της.

Ίσως υπάρχουν κι άλλοι που έχουν άγνοια των όσων κρίνετε. Δώστε μας κάποιες λεπτομέρειες όπως τα αποτελέσματα που παρουσιάστηκαν, ποιός βγάζει τα charts, ποιοί εκπροσώπησαν τα 80'ς....βάλτε μας λίγο στο κλίμα γιατί στο Y.T ακόμη δεν υπάρχει υλικό.
 
saboter [Γιοκαρίνης, Μπίγαλης, Φίνου, Τουρνάς] και πολλοί ήταν!

Τα charts, απ' όσο ξέρω, βγαίνουν βάσει των πωλήσεων εν Ελλάδι. Τα αποτελέσματα ήταν, ως ένα βαθμό, αναμενόμενα. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσον η "Ευλαμπία" του Γιοκαρίνη, είναι ό,τι αντιπροσωπευτικότερο βγήκε στην ελληνική ποπ μουσική σκηνή, στα 80'ς. Πρώτος, πολύ λογικά (όντως King), ο Μ. Jackson, με το Billie Jean. Άλλα είδη, όπως hard rock, heavy metal κλπ. αποκλείονταν, ως μη αντιπροσωπευτικά μιας μαζικής ποπ κουλτούρας. Περίεργο, γιατί στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον, οι περισσότεροι (όχι εγώ) ήταν μέταλλα! Κατά τα άλλα, η όλη φάση δεν αντέχει σε κριτική. Μιλάμε για πολύ ξενέρωμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
saboter είπε:
ανήκει για μένα στη δεκάδα των προσώπων που θέλω να εξαφανιστούν από την τηλεόραση...οι λόγοι είναι κάποια κριτήρια προσωπικά, αλλά το αποτέλεσμα είναι να μην παρακολουθώ τις εκπομπές της.
Το "με όνομα βαρύ σαν ιστορία" το θυμάσαι; :p
 
Επίσης βγήκε και η Αλέξια με το κομμάτι "Τα κορίτσια ξενυχτάνε".Και τα 2 pop-έντεχνα "Το καλοκαιράκι" από Φατμέ και "Απόψε λέω να μην κοιμηθούμε" από Λαθρεπιβάτες.Σε αυτούς που έκαναν κριτική στα κομμάτια ήταν και η Σοφία Αρβανίτη.
 
Είδα την εκπομπή ευχάριστα και μου άρεσε αρκετά, άσχετα από τις προσωπικές μου προτιμήσεις.

Αυτό πάντως που θα ήθελα είναι, όπως εξαφανίστηκαν σε μια νύχτα, τραγουδιστές, συνθέτες και πρόσωπα που αγαπήσαμε ή μισήσαμε, να εξαφανίζονταν κι όλοι αυτοί που κράταγαν, κρατάνε και θα κρατάνε τα "πόστα" και τις τύχες της Ελληνικής δισκογραφίας - Ραδιοφωνίας κλπ κλπ.

Μια ζωή οι ίδιοι και οι ίδιοι...
 
Χαιρομαι που υπαρχουν κ αλλα ατομα τα οποια οταν ειδαν αυτη την εκπομπη (Ο Θεος να την κανει) ξενερωσαν οσο τιποτα αλλο.Αυτη η μανια τους να "ακυρωσουν" αυτη την δεκαετια δε θα την καταλαβω ποτε.

Ειναι δυνατον η Γερμανου να το παιζει κ καλα οτι δεν γνωριζει τις ταινιες η για το ποσο εκανε επιτυχια ο δισκος της Αλεξιας? Μουσικη παραγωγος δεν ειναι?εδω τα θυμαμαι εγω που ημουν κ 5 χρονων στην τελικη.Για ποσο τουβλα μας περναν?Συγνωμη η Πωλινα με το παμε για τρελες στις Σευχελες δεν εκανε επιτυχια?παμε καλα?ο Γιοκαρινης στο 2?Οσο αναφορα για τους Φατμε κ Λαθρεπιβατες φυσικα κ θα 'βαζαν εντεχνο,αλλοιμονο...Του Μπουλα νομιζω ηταν ακυρο ,περιμενα το Αχ Αλη μπαμπα να σας πω την αληθεια αλλα θα μ πεις πολλα περιμεναμε κ αλλα ειδαμε.Αυτη πια η λιστα πως ακριβως βγαινει?υπαρχει λογικη η οτι μας αρεσει ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Του Μπουλα νομιζω ηταν ακυρο ,περιμενα το Αχ Αλη μπαμπα να σας πω την αληθεια αλλα θα μ πεις πολλα περιμεναμε κ αλλα ειδαμε.
....ή το κάτσε στο παπί μου... :D
 
Άσε, πολύ μπέρδεμα..

Νομίζω, το λοιπόν, ότι εκείνο που ταίριαζει καλύτερα στην περίσταση, και αξίζει να τους το αφιερώσουμε, είναι:

"Ακούς Βιτάλη, Σούκα και Duran Duran!" Σα να το ήξερες ρε Σάκη. Προφητικός στίχος!

Chart.. my ass!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως γενικά στην τηλεόραση τους έχει πιάσει μια ρετρομανία.Ακόμα και στα πρωϊνάδικα και τα μεσημεριανάδικα!Λύσσα με το 80!Δεν μας αφήνουν να σχοληθούμε εμείς εδω με την ησυχία μας!Τσ,τσ,τσ :D
 
Πίσω
Μπλουζα