Αφοί Ρουσσόπουλοι

maltezos_extreme

RetroWannaBe
Joined
4 Δεκ 2010
Μηνύματα
38
Αντιδράσεις
0
Θέλω να κάνω μια ερώτηση που δεν κατάφερα να βρω απάντηση όσο κι αν έψαξα..

Πόσοι ήταν και τι ονόματα είχαν οι παραγωγοί ταινιών Αφοί Ρουσσόπουλοι;
 
Αφοι Ρουσσοπουλοι, Γιωργος Λαζαριδης, Δ. Σαρρης, Κ. Ψαρρας.

Ουκ ολιγοι!
 
Αυτή ήταν η ονομασία της εταιρίας. Από ότι κατάλαβα, η εταιρία αποτελούταν από τον Γιώργο Λαζαρίδη, τον Δημήτρη Σαρρή, τον Κώστα Ψαρρά και τους αδερφούς Ρουσσόπουλους. Όχι ότι αυτοί ήταν μεταξύ τους οι αδερφοί Ρουσσόπουλοι..δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτο
 
Οχι, δεν ηταν αυτοι μεταξυ τους οι αδελφοι Ρουσσοπουλοι.

Ηταν οι Ρουσσοπουλοι (δεν ξερω ποσα αδελφια, ας πουμε δυο), και μαζι με αυτους ο Λαζαριδης, ο Σαρρης και ο Ψαρρας.

Δηλαδη, το λιγοτερο πεντε ατομα.
 
...και δεν αναφέρεται πουθενά ποιοι ήταν. (lol) αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να απαντήσει, ευχαριστώ! :)
 
Παντως εκαναν καλές ταινίες και μάλιστα με συγκεκριμένο "θίασο" ηθοποιών και δημιουργών. Πάντοτε ειχα την απορία, που ειχαν τα γραφεια τους, τι απέγιναν μετα -εξαιρείται ο Λαζαρίδης που ξέρουμε ολοι- και διάφορα τέτοια μικρα
 
Γιωργος Παντζας, Βιβετα Τσιουνη, Βαγγελης Σειληνος, ηταν οι τρεις πιο αγαπημενοι πρωταγωνιστες της εταιριας.
 
bambinella 100 είπε:
Γιωργος Παντζας, Βιβετα Τσιουνη, Βαγγελης Σειληνος, ηταν οι τρεις πιο αγαπημενοι πρωταγωνιστες της εταιριας.
Ακριβώς, ειδικά ο Πάντζας!

maltezos_extreme είπε:
...και δεν αναφέρεται πουθενά ποιοι ήταν. (lol) αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να απαντήσει, ευχαριστώ! :)
Ούτε εγώ ξέρω πόσοι ήταν οι Αφοι Ρουσσόπουλοι (φαντάζομαι... δύο), αυτό που έμαθα όμως πρόσφατα είναι ότι το όνομα ενός από αυτούς ήταν Γιάννης Ρουσσόπουλος.
 
βιβέτα Τσιούνη, λατρεμένη . Απίστευτο class.
 
spyrosd είπε:
βιβέτα Τσιούνη, λατρεμένη . Απίστευτο class.
Συμφωνω και επαυξανω. Γοητευτικη και συναμα αριστοκρατικη. Τελεια ως Λενα Κορωνελου στις Αμφιβολιες, απο την εταιρια Αδελφοι Ρουσσοπουλοι, φυσικα!
 
Και στις κωμωδίες μου άρεσε. Πάντως από τις ταινίες των Ρουσόπουλων, τα "δίχτυα της οργής" έχουν να προβληθεί αιώνες και εσχάτως το "άλλος για το εκατομμύριο"
 
Αξιόλογη εταιρεία με 40 περίπου ταινίες στο ενεργητικό της, όλες με σημαντικούς πρωταγωνιστές της δεκαετίας του '60: Μαίρη Αρώνη, Λάμπρος Κωνσταντάρας, Ρένα Βλαχοπούλου, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος, Βασίλης Αυλωνίτης, Ορέστης Μακρής, Νίκος Σταυρίδης, Άννα Καλουτά, Μαρίκα Κρεββατά, Μίμης Φωτόπουλος, Γιάννης Γκιωνάκης, Τζένη Καρέζη, Νίκος Κούρκουλος, Ντίνος Ηλιόπουλος, Μάρθα Καραγιάννη, Γιώργος Πάντζας, Θανάσης Βέγγος, Γκέλλυ Μαυροπούλου, Σταύρος Παράβας, Βιβέττα Τσιούνη, Κώστας Κακκαβάς, Βιβέττα Τσιούνη, Γιώργος Τζώρτζης, Άννα Φόνσου, Ελένη Ανουσάκη, Ανδρέας Μπάρκουλης, Κώστας Καρράς, Μάρω Κοντού, Κάκια Αναλυτή, Κώστας Ρηγόπουλος, Βαγγέλης Σειληνός, Έλλη Φωτίου, Μπεάτα Ασημακοπούλου και άλλοι. Μεταξύ των σκηνοθετών ο Βασίλης Γεωργιάδης, ο Γρηγόρης Γρηγορίου, ο Κώστας Ανδρίτσος, ο Ιάκωβος Καμπανέλλης, ο Γιάννης Δαλιανίδης, ο Ορέστης Λάσκος και άλλοι.
 
οπως ειχε γραψει ο γιωργος λαζαριδης σε βιβλιο του,αναγκαστηκαν να κλεισουν το 1968 λογω της λογοκρισιας στις αρκετα προχωρημενες ταινιες τους.και στον φοβο των αιθουσιαρχων της επαρχιας κυριως,για τις διωξεις και απαγορευσεις που υφισταντο.
 
Ειμαι νέο μέλος και ανακάλυψα την συζήτησή σας για την εταιρεία των αδελφών Ρουσσόπουλοι. Οι αδελφοί Ρουσσόπουλοι ήταν 2 ο Γιάννης και ο Γιώργος σε συνεργασία με Λαζαρίδη, Σαρρή και Ψαρρά. Η εταιρεία δεν έκλεισε το 1968 αλλά συνεχίστηκε μόνο από τους αδελφούς Ρουσσόπουλοι. Αυτά τα ξέρω γιατί ο πατέρας μου ήταν διευθυντής παραγωγής στην εταιρεία.
 
Ευχαριστουμε Ολγα για τις πληροφοριες. Αν θυμηθεις κατι αλλα, θα ειμαστε ολο αυτια! :)
 
Πίσω
Μπλουζα