"Βασιλικό" σταχτοδοχείο

Omenforever

RetroMasteR
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
1.925
Αντιδράσεις
1.162
Σταχτοδοχείο για "μερακλήδες" με τη μορφή του Γεωργιού Β' σε πλάγια όψη το οποίο βρήκα στο πατρικό μου. Στο διαδίκτυο βρήκα και φωτογραφία του σταχτοδοχείου με μπροστινή όψη (ανφάς) του εν λόγω άνακτος.

IMG-8c.jpg

Θεωρώ ότι πρόκειται για αντικείμενο των 50s ή 60s. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
 
Ο Γεώργιος βασίλεψε τις περιόδους 1922-24, 1935-41 και τέλος το 1946-47. Ίσως να είναι από την τελευταία περίοδο. Δηλαδή και πάλι αρκετά παλιό. Ελπίζω να μην πάρει φωτιά το θέμα με "εξυπνακίστικα " σχόλια....
 
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι της περιόδου 1935-1941, διότι το '46-'47 είχε καταστραφεί η όποια δυνατότητα κατασκευών στη χώρα μας.
 
Εγώ απορώ με την ύπαρξή του. Δηλαδή οι θεριακλήδες έσβηναν τα τσιγάρα τους στο πρόσωπο του Άνακτος? Άκομψο μου μοιάζει.
 
Άρα, σιγά-σιγά μαζεύουμε όλα τα σκεύη που απαιτούνται για μία συνάντηση βασιλοφρόνων. Σταχτοδοχείο για τα μακρόστενα τσιγάρα μας έχουμε, φοντανιέρα για τα φοντάν μας βρήκαμε (μάς κακομαθαίνετε Υψηλότατε), μάς λείπει ένα σερβίτσιο και μετά μπορούμε να πεταχτούμε Τατόι μαζί με τον Ζάχο Χατζηφωτίου.
 
Δεν τον πολυπέτυχε το πιάτο. Έτσι έμοιαζε.
1660848128344.png
 
Πίσω
Μπλουζα