Βιβλία Τάξεων Γυμνασίου

Ο Αλκινοος Μαζης (ο φυσικος) ειναι συγγενης με τον Γεωργιο Μαζη. Η γνωστη φωνη στα παιδικα μεταγλωτισμενα :D
 
τα περισσοτερα τα ειχα..! ειδικα το τελευταιο των μα8ηματικων... με εχει στιγματισει!( ημουν μεγαλος στουρνος στα μα8ηματικα κ εκανα ιδιαιτερα-οποτε το 8υμαμαι με πονο αυτο το βιβλιο!)
 
η ιστορια τα κειμενα και η οικιακη οικονομια ειναι τα ιδια και σημερα απο οτι θυμαμαι το συντακτικο το ειχανε καταργησει και την βατραχομυομαχια πρωτη φορα στην ζωη μου την βλεπω
 
.... Τον Παντζαρά χτυπάει κατάστηθα, σκοτώνει ο Χυτροβούτας.

Τον Φωνακλά στο κατωκοίλι του χτυπάει ο Ψωμοψάχτης,

σωριάστη ΄πίστομα, απ΄τα μέλη του μακριά πετάει η ψυχή του.

Τον Φωνακλά σαν είδε οπού ΄σβηνε, χυμά ο Βαλτίσιος, τρέχει,

τον Τρυποφράχτη φτάνει, τον χτυπά, στο σβέρκο τον πληγώνει.....

Eίναι ένα μικρό απόσπασμα από την "φονική μάχη".

Πραγματικά πολύ γέλιο. Κυρίως τα ονόματα. Ψάξτε το και διαβάστε το. 303 στοίχοι είναι :D
 
φαινεται πολυ αστειο οντως θα το ψαξω ευχαριστω βασικα οταν εγω πηγαινα γυμνασιο στην πρωτη η οδυσσεια(με τον χαρακτηριστικο στιχο με τα αποκρυφα)http://www.facebook.com/#!/pages/Thymamai-kai-ego-ton-sticho-100selida-336-ston-Omero/484213080022 και η ιλιαδα ηταν μαζι με την προυποθεση οτι θα καναμε τον μισο χρονο το ενα και τον μισο χρονο το αλλο και το αποτελεσμα ηταν να μην διδαχτουμε την ιλιαδα καν παρα μονο στην αρχη της και ομως την δωσαμε κανονικα και στην δευτερα γυμνασιου ειχαμε μονο το ηροδοτου ιστορια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Χημεία;;;; Δεν κάνατε μάθημα στη Χημεία;;; :eek:
Εγώ είχα αναγκαστεί να μάθω όλο τον πίνακα με τη σειρά δραστικότητας των μετάλλων... K Ba Na Mg Al... (Και βάσανα μεγάλα... :p )

Στη συνέχεια έμαθα και όλη την οργανική... Πως λεγόταν κάθε ένωση ανάλογα με το πόσα μόρια ( ; ) άνθρακα περιείχε... (κάτι τέτοιο δλδ...)

Μεθυσμένος

Αιθίοπας

Προπονείται

Βουτιές

Πέντε

Έξι...

Φρίκη...
Και βάσανα μεγάλα...K, Ba, C, Na, Mg, Al...(τι μου θυμίσατε τώρα...!!!!)

Μεθυσμένος

Αιθίοπας

Προπονείται

Βουτώντας...οπότε ήταν μεθάνιο, αιθάνιο, προπάνιο, βουτάνιο...(αυτό που έχουν τα γκαζάκια...!)

θανος είπε:
φαινεται πολυ αστειο οντως θα το ψαξω ευχαριστω βασικα οταν εγω πηγαινα γυμνασιο στην πρωτη η οδυσσεια(με τον χαρακτηριστικο στιχο με τα αποκρυφα)http://www.facebook.com/#!/pages/Thymamai-kai-ego-ton-sticho-100selida-336-ston-Omero/484213080022 και η ιλιαδα ηταν μαζι με την προυποθεση οτι θα καναμε τον μισο χρονο το ενα και τον μισο χρονο το αλλο και το αποτελεσμα ηταν να μην διδαχτουμε την ιλιαδα καν παρα μονο στην αρχη της και ομως την δωσαμε κανονικα και στην δευτερα γυμνασιου ειχαμε μονο το ηροδοτου ιστορια
Παραθέτω τους χαρακτηριστικούς στίχους που έκαναν όλη την τάξη να γελάει...και στη συνέχεια γέλαγα και στο απίτι όταν διάβαζα.

''και από τα χαμόκλαδα ξετρύπωσε ο Οδυσσέας

και από το λαγκάδι το πυκνό με το γερό του χέρι

κόβει κλωνάρι φουντωτό να κρύψει τ' αχαμνά του''. (ραψωδία ζ στίχοι 129-131).

Panagiotis είπε:
Οικιακή Οικονομία:Απίστευτα ρετρό βιβλίο που δυστυχώς δεν πρόλαβα να διδαχτώ, παρότι μας το έδιναν στην αρχή της χρονιάς...

Πολλά και διάφορα κεφάλαια:

"Οργάνωσε τα οικονομικά σου" (βγάλε τα πέρα με το χαρτζιλίκι σου-μη δανείζεσαι-κάνε οικονομία-και άλλα τέτοια)

"Οργάνωσε το χρόνο σου" (μην παίζεις στις αλάνες άμα δεν έχεις διαβάσει τα μάθηματα σου-μη χαζεύεις όταν διαβάζεις άμα θες να σου φτάσει η ώρα και να δεις μετά τηλεόραση)

Ενδυματολογικά (πως με λίγα ρούχα μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς-και αυτό "οικονομικό" είναι...)

Διατροφικά (τρώγε παιδί μου τα φασόλια γιατί έχουν βιταμίνες-τι προσφέρει διατροφικά κάθε τροφή-που χρησιμεύει κάθε βιταμίνη-κλπ)

Ενέργεια (μη χρησιμοποιείτε καλέ στεγνωτήριο αφού έχει πολλή ηλιοφάνεια στην Ελλάδα-μη βλέπετε τηλεόραση γιατί και η έγχρωμη και η ασπρόμαυρη καίνε πολύ ρεύμα)
Τα βιβλία της Οικιακής Οικονομίας της Α και Β Γυμνασίου ήταν από τα αγαπημένα μου...Είχαμε να κάνουμε και εργασίες (όπως για τις ομάδες των τροφίμων κόβοντας εικόνες). Μου άρεσε όπως ήταν γραμμένο το βιβλίο, το διάβαζα άνετα...Οι σελίδες από το βιβλίο της Α Γυμνασίου με το ράψιμο των κουμπιών μου φαίνονταν ''κινέζικες'' ακόμα και τώρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Τα περισσοτερα (οπως ιλιαδα και οδυσσεια) εχουν καταργηθει οι συγκεκριμενες εκδοσεις που βλεπετε εδω. Σε καποια αλλη κυκλοφορουν ακομη.
Ακολουθουν οσα βρηκα

picture.php


picture.php


picture.php
Πού μπορει να βρεί κανείς αυτά τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή; Τα χρειάζομαι. Όποιος έχει καμμία ιδέα άς την υποβάλλει.
 
edakt είπε:
Πού μπορει να βρεί κανείς αυτά τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή; Τα χρειάζομαι. Όποιος έχει καμμία ιδέα άς την υποβάλλει.
Μάλλον δύσκολο να βρεθεί κάτι... Βλέπεις, και τα σχολικά βιβλία έχουν πνευματικά δικαιώματα κι εξ όσων γνωρίζω, δεν υπάρχουν σε κάποια τοποθεσία νόμιμα αναρτημένα (αν και πριν κλείσει ο ΟΕΔΒ νομίζω ότι μπορούσαν να βρεθούν εκεί)....

Παρακαλώ να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στο νόμιμα! :)
 
Ααααχ, τα ειχα και τα πεταξα...

Στο μαθημα των οικοκυρικων της Ά Γυμνασιου, ειχαμε μια κυρια που ειχε χασει αντρα και παιδι και δεν ηταν καλα.

Εμπαινε, ελεγε το μαθημα και εφευγε. Λες και ηταν κασσετα. Κακως την κρατουσαν γιατι καναμε την ταξη ζουγκλα.
 
''και από τα χαμόκλαδα ξετρύπωσε ο Οδυσσέας


και από το λαγκάδι το πυκνό με το γερό του χέρι



κόβει κλωνάρι φουντωτό να κρύψει τ' αχαμνά του''.


από το βιβλίο της Α' Γυμνασίου ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑ, ραψωδία ζ στίχοι 129-131.

...

εδώ βάζετε διάφορα με το μυαλό σας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα θυμαμαι τα περισσοτερα ιδιως το μπλε την Οδυσσεια που ηταν απο τα αγαπημενα μου.

Καποια στιγμη θα γραψω αναμνησεις για ενα ενα ξεχωριστα.

Πραγματικος θησαυρος, ευγε νεαρα μου.
:D

Η μπλέ Οδύσσεια σήμερα με τα ΝΕΑ!
 
Στην Α' Γυμνασίου 1998 - 1999
 

Συνημμένα

  • Το εξώφυλλο του βιβλίου Ιστορίας της Α' Γυμνασίου. Έκδοση ΟΕΔΒ 1998.jpg
    Το εξώφυλλο του βιβλίου Ιστορίας της Α' Γυμνασίου. Έκδοση ΟΕΔΒ 1998.jpg
    63,7 KB · Προβολές: 4
@hannele οταν ήμουν στην Α Γυμνασιου για το μαθημα της Βιολογιας ειχαμε δυο βιβλια: ΒΟΤΑΝΙΚΗ-ΖΩΟΛΟΓΙΑ και ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ, καναμε επιλεκτικα ορισμενες ενοτητες, οχι ολο το βιβλίο (το μαθημα ηταν δυο ωρες την εβδομαδα)
 
@hannele οταν ήμουν στην Α Γυμνασιου για το μαθημα της Βιολογιας ειχαμε δυο βιβλια: ΒΟΤΑΝΙΚΗ-ΖΩΟΛΟΓΙΑ και ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑ, καναμε επιλεκτικα ορισμενες ενοτητες, οχι ολο το βιβλίο (το μαθημα ηταν δυο ωρες την εβδομαδα)
@BETTY BOOP Ήσουν πριν απο εμένα ή μετά;; εγω όπως είπα Α Γυμνασίου ήμουν 1991-92. Κι Β Γυμνασίου 1992-93.
Στην Α είχαμε μόνο τη Βοτανική Ζωολογία. Κι στη Β μόνο Ανθρωπολογία.
 
@hannele ημουν 1996-1997 Α Γυμνασίου

λίγα χρόνια μετά κυκλοφόρησαν τα παρακάτω βιβλία για ΒΙΟΛΟΓΙΑ Α και Γ Γυμνασιου (βιβλίο με την φώκια και με την αρκουδίτσα αντιστοιχα)

επισυνάπτω και παλαιότερα βιβλία Φυσικής Β και Γ Γυμνασίου (ειχα τα βιβλια με το τρενο και το αυτοκινητακι στο εξωφυλλο).
 

Συνημμένα

  • 23639928_0_n.jpg
    23639928_0_n.jpg
    17,8 KB · Προβολές: 5
  • IMAGE.jpg
    IMAGE.jpg
    18,5 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
@hannele ημουν 1996-1997 Α Γυμνασίου

λίγα χρόνια μετά κυκλοφόρησαν τα παρακάτω βιβλία για ΒΙΟΛΟΓΙΑ Α και Γ Γυμνασιου (βιβλίο με την φώκια και με την αρκουδίτσα αντιστοιχα)

επισυνάπτω και παλαιότερα βιβλία Φυσικής Γυμνασίου
@BETTY BOOP εγω 1996-97 πήγαινα Γ Λυκείου :cool:
Απο ότι αντιλαμβάνομαι, τα βιβλία άρχισαν να αλλάζουν σταδιακά όταν άλλαξε κι το σύστημα με τη μεταρύθμιση του Αρσένη το 1999-00. ("Κάτσε καλά Γερασιμέεεε"! :lol: ), τότε που καταργήθηκαν οι Δέσμες κι δημιουργήθηκαν οι Κατευθύνσεις...
Εγώ τελείωσα το Λύκειο με τις Δέσμες, δίναμε Πανελληνιες μόνο στα 4 μαθήματα της Δέσμης..
 
Πίσω
Μπλουζα