Βιβλία για τον Jim Morrison και τους Doors

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Εδω ειναι τα λιγα βιβλια που εχω σχετικα με τον Jim Morrison και τους Doors. Θα αρχισω με τις βιογραφιες.

Τζιμ Μόρισον Η Ζωή Και Τα Τραγούδια Του
Συγγραφεις: Τζέρυ Χόπκινς, Ντάνιελ Σάγκερμαν
Με επίλογο του Μάικλ Μακλιούρ
Μετάφραση: Α. Αϊδίνης
Εκδόσεις: Κάκτος
Έτος: 1981

Προκειται φυσικα για την ελληνικη μεταφραση του "No One Here Gets Out Alive" που για πολλα χρονια θεωρείτο η τελευταια λεξη στις βιογραφιες του Jim Morrison, αλλα σημερα υπαρχουν αρκετα καλυτερα βιβλια.




The Lizard King: The Essential Jim Morrison
Συγγραφεας: Τζέρυ Χόπκινς
Εκδόσεις: Fireside Books
Έτος: 1995

Ο συγγραφεας του "No One Here Gets Out Alive" διορθωνει το πρωτο βιβλιο και συμπληρωνει με πληροφοριες που προεκυψαν αργοτερα.




The Doors: Η ιστορία τους (Πρωτος Τομος)
Μετάφραση: ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗ, ΛΕΝΑ (; )
Εκδόσεις: Μπαρμπουνάκης
Έτος: 1980 (; )




Light My Fire - My life with The Doors
Συγγραφεας: Ray Manzarek
Εκδόσεις: Berkley Books
Έτος: 1999

Ο μακαριτης ανα τα χρονια μετα τον θανατο του Morrison ηταν ο καλυτερος φιλος και μεγαλυτερος υποστηρικτης του. Αν και τα τεσσερα μεριδια απο τα κερδη απο τα πνευματικα δικαιωματα του εργου του συγκροτήματος, υπολογίζονται έκαστο σε ενα εκατομμύριο δολάρια τον χρόνο, επιλέγω να πιστευω οτι τα κίνητρα του ηταν αγνά.




Εχω διαβασει και το:

Η ζωή μου με τον Jim Morrison και τους Doors
Συγγραφεας: Τζον Ντένσμορ
Μετάφραση: ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗ, ΛΕΝΑ (; )
Εκδόσεις: Λιβάνης - Νέα Σύνορα
Έτος: 1990 (; )

τιτλος της αρχικης εκδοσης "Riders on the Storm (1990)", που το ειχα δανειστει απο εναν φιλο.


Ας δουμε και μερικες ποιητικες συλλογες.

Μια αμερικάνικη προσευχή
Μετάφραση: Γιώργος Καρανίκας
Εκδόσεις: Μπαρμπουνάκης
Έτος: 1980 (; )

Περιεχει τα μελοποιημενα ποιηματα του δισκο An American Prayer (1978) στα αγγλικα και στα ελληνικα.



Τα νέα πλάσματα
Μετάφραση: Β.ΤΟΜΑΝΑΣ
Εκδόσεις: Κατσάνος
Έτος: 1990 (; )

Η δευτερη ποιητικη συλλογη που αρχικα ειχε εκδοσει με δικα του εξοδα ο Morrison το 1969. Εδω ειναι αγγλικα και στα ελληνικα.




Τζιμ Μορισον Ανθολογια
Εκδόσεις: ΟΔΟΣ ΠΑΝΟΣ
Έτος: 1991 (Β' Εκδοση)

Περιεχει και τις δυο ποιητικες συλλογες που αρχικα ειχε εκδοσει με δικα του εξοδα ο Morrison το 1969. Μονο στα ελληνικα.




Wilderness - The lost writings of Jim Morrison
Εκδόσεις: Penguin Random House
Έτος: 1989

Συλλεγει ολα τα ανεκδοτα εργα του Morrison, καθως και σημειωσεις, σχεδια και καταχωρήσεις απο το ημερολογιο του.


 
Τελευταία επεξεργασία:
πολυ ωραια συλλογη και σε πολυ καλη κατασταση τα βιβλια, μπραβο! το μονο που εχω διαβασει ειναι αυτο που δεν εχεις βαλει φωτο....αυτο του ντενσμορ... νομιζω εκει βασιστηκε και η ταινια
 
Οπως ειπα δεν εχω βαλει φωτογραφια γιατι το ειχα δανειστει για να το διαβασω.

Η ταινια δεν ειχε βασιστει συγκεκριμενα σε καποιο βιβλιο και αν και ο Densmore ειχε συμμετάσχει στην παραγωγή της ταινιας, στην δευτερη εκδοση του βιβλιου του που κυκλοφόρησε μερικούς μήνες μετα την ταινια, κατακρίνει την ταινία και τον Oliver Stone.
 
Πίσω
Μπλουζα